„Podróż po Polsce” - scenariusz zajęć diagnozujących dla 6-latków

Cel główny:
- rozwijanie zainteresowań krajem ojczystym i jego symbolami,
- stworzenie rodzicom okazji to gromadzenia spostrzeżeń o własnym dziecku i pracy nauczycieli,
- stwarzanie sytuacji sprzyjających aktywizowaniu myślenia i doskonaleniu sprawności umysłowych.
Cele szczegółowe:
Dzieci:
- uczestniczy aktywnie w zabawach ruchowych ze śpiewem,
- umie się przedstawić,
- potrafi podać adres zamieszkania,
- rozpoznaje napis oznaczający swoje imię,
- dzieli wyrazy na sylaby,
- wyodrębnia głoski w wyrazie,
- potrafi ułożyć napis z wykorzystaniem rozsypanki literowej,
- potrafi rozwiązać krzyżówkę obrazkową,
- potrafi odczytać hasło będące rozwiązaniem krzyżówki oraz wyjaśnić je,
- rozwiązuje zagadki słowne,
- wskazuje prawą i lewą stronę swojego ciała,
- rozpoznaje kształty figur geometrycznych oraz używa ich nazw,
- zauważa powtarzające się sekwencje i kontynuuje występujące w danym układzie regularności,
- potrafi policzyć 10 przedmiotów i więcej,
- dodaje, odejmuje i porównuje liczby na konkretach,
- posługuje się poprawnie przyborami do pisania,
- porównuje długości: krótki, długi, najdłuższy,
- porządkuje przedmioty od najkrótszego do najdłuższego,
- składa według wzoru i bez niego obrazki pocięte na wiele części o różnych kształtach.
Metody:
- słowna: rozmowy,
- czynna: zadań stawianych dziecku, samodzielnych doświadczeń.
Formy:
- indywidualna,
- zbiorowa.
Pomoce dydaktyczne: CD z nagraniem, wizytówki, małe dywaniki, karty pracy, literki do uzupełniania krzyżówek, niebieskie paski, figury geometryczne, klej.
Przebieg zajęć:
1. Piosenka na powitanie do melodii ,,Stoi różyczka”:
Zrobimy koło, skrzyżnie usiądziemy,
Bo zaraz razem bawić się będziemy.
Każdy dobrze o tym wie, dobrze wie, dobrze wie
Że przywitać trzeba się, trzeba się – dzień dobry!
2. „Wizytówki” zabawa dydaktyczna:
Dzieci wyszukują wśród wizytówek swojego imienia i zajmują swoje miejsca. Przedstawiają się, mówiąc o sobie kilka zdań. Dzielą imię na sylaby oraz głoski.
Chciałam Was dziś zaprosić na wycieczkę po Polsce. Odwiedzimy niektóre z miast i krain naszego państwa. Tam czekać będą na Was różne zabawy i zadania, które pozwolą sprawdzić Wasze umiejętności. Nie zwlekajmy zatem. Wsiadamy do samolotu i ruszamy w Polskę! W trakcie jazdy pociągiem wypatrujcie naszych przystanków, które oznaczone będą kopertami z cyframi. Pierwszy przystanek to koperta z numerem jakim?
3. „Samolot” - zabawa ruchowa przy muzyce.
4. „Zakopane” - rozwiązywanie przez dzieci krzyżówki obrazkowej.
5. „Pociąg” - zabawa ruchowa przy muzyce.
6. „Co to za miasto?” rozwiązywanie zagadki:
W dawnej stolicy, od wieków wielu
Wisła obmywa stopy Wawelu.
Jak ma na imię dawna stolica,
przez którą płynie błękitna Wisła? (Kraków)
7. „Pomóżmy smokowi wydostać się z zamku” - karty pracy.
Każde dziecko otrzymuje kartkę, na której są przyklejone figury geometryczne. Dzieci układają figury wg podanego rytmu na kartce, a następnie przyklejają ten rytm.
8. „Jadę, jadę” - zabawa ruchowa przy muzyce.
9. „Ile mamy razem pierników” - karty pracy.
Rozwiązywanie działań matematycznych polegających na dodawaniu i odejmowaniu w zakresie od 1 do 10.
10. „Lecę, lecę” - zabawa ruchowa przy muzyce.
11. „ Co to za miasto?” - rozwiązywanie zagadki.
Herbem tego miasta, jest piękna syrenka
która miecz i tarczę dzierży w swoich rękach.
Od imienia syrenki Sawy i rybaka Warsa je nazwano,
I stolicą państwa polskiego mianowano.
Przez nie rzeka Wisła przepływa,