Podróż w krainę baśni i bajek - scenariusz zajęć dla 3-latków

"Podróż w krainę baśni i bajek"
GRUPA WIEKOWA: 3 – latki
CELE: dzieci będą:
- odbierały, rozumiały i wyrażały treści przekazywane poprzez niewerbalne środki wyrazu (ruch ciała, gest, mimika)
- prawidłowo reagowały ruchem na muzykę
- rozwijały umiejętność koncentracji
- rozwijały ogólną sprawność ruchową
- kształtowały właściwą reakcję na gest i ruch
- prawidłowo reagowały na polecenia n-ki (ustawienia: w rozsypce, w gromadce, parami, w rzędzie, w kole)
- rozumiały potrzeby zachowania ostrożności w kontaktach z osobami obcymi
FORMY PRACY:
- zbiorowa
- indywidualna
METODY:
- analogia personalna
- naśladowcza
- drama
- zadania do wykonania
- met. Kniessów
- twórczej wizualizacji
POMOCE:
- bibułkowe miotełki
- peleryna dla „Czerwonego Kapturka”, koszyczek
- czarodziejska laska „Kota w butach”
- ilustracje bajek („czerwony Kapturek”, „Kopciuszek”, „Jaś i Małgosia, „Kot w butach”, „Rybak i złota rybka”
- tekst wiersza, zagadki
- magnetofon, kaseta z utworami muzycznymi
- papierowe maski
- czapka kapitana
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Zabawa integracyjna „Powitanie”.
Dzieci poruszają się w rytm muzyki, na przerwę w muzyce witają poszczególne części ciała (ręce, stopy, kolana, łokcie). Na zakończenie zabawy siadają skrzyżnie w kole.
2. „Magiczny napój” – spokojna zabawa w kole na wprowadzenie (inscenizacja).
Nauczycielka zaprasza dzieci w „podróż do krainy baśni i bajek”
Jeśli chcemy przenieść się w jakieś ciekawe miejsce, może nam pomóc wypicie czarodziejskiego napoju, pod warunkiem, że nie domieszamy do napoju żadnych złych składników. ZAKLĘCIE: garstka fantazji, szczypta radości, niech ta grupa w bajce zagości. Każdy po kolei pije jeden łyk z wyimaginowanego kubka, nad którym prowadząca wypowiedziała zaklęcie. Kubek jest przekazywany z rąk do rąk.
3. Dzieci siedząc nadal na dywanie wybierają się w podróż do „zaczarowanej krainy”. Prowadząca włącza spokojną muzykę, wszyscy zamykają oczy, marzą, po chwili otwierają oczy i rozglądają się sprawdzając gdzie się przeniosły.
4. Nauczycielka odsłania ilustrację bajki „Jaś i Małgosia” zadając jednocześnie zagadkę: Jakie imiona mają braciszek i siostrzyczka, którzy w lesie znaleźli chatkę z pierniczka?
5. „Podróż”: zabawa pantomimiczna wg metody Kniessów.
Jaś i Małgosia, żeby zobaczyć chatkę z pierników musieli przemierzyć bardzo długą, trudną drogę. Dzięki magicznemu eliksirowi my też możemy zamienić się w bohaterów tej bajki. Czeka nas ciężka wyprawa.
- przedzieranie się przez krzaki
- podnoszenie ciężkich kamieni
- przeskoki przez kałuże
- przechodzenie przez kłujące kamyki
- przejście przez niski tunel ( w stronę ilustracji)
Zabawie towarzyszy muzyka odtwarzana z magnetofonu.
6. Nauczycielka odkrywa kolejną ilustrację, która przedstawia „Kota w butach” i zadaje zagadkę: Każdy tego kota zna – patrzcie co na nogach ma?
7. „Kot w butach czarodziej” – zabawa ruchowa.
N-ka informuje dzieci, że „Kot w butach” jest czarodziejem i zawładnął wszystkimi myszami na świecie. Prosi więc, by dzieci wyobraziły sobie, że są myszkami, sama zaś wciela się w rolę kota. Dzieci „myszki” znajdują się w swojej norce ograniczonej skakankami. „Kot” zaczyna mocno kręcić czarodziejską laską. W zależności w którą stronę będzie kręcić, dzieci poruszają się odpowiednio w środku norki. Na zakończenie wszystkie dzieci siadają zmęczone na podłogę.
Bardzo ciekawy scenariusz zajęć, ale brakuje mi jeszcze jako pomocy dydaktycznych kart pracy-kolorowanek.