Podwyżki dla nauczycieli wychowania przedszkolnego? Jest odpowiedź

Podwyżki dla nauczycieli wychowania przedszkolnego? Jest odpowiedź
Drukuj Skomentuj

Wielu nauczycieli wychowania przedszkolnego zastanawia się, czy ich również obejmą zapowiadane podwyżki dla nauczycieli. Pojawiła się odpowiedź władz w tej sprawie.

Czy nauczyciele wychowania przedszkolnego dostaną podwyżki?


Jak poinformowała minister edukacji Barbara Nowacka, planowane 30 proc. podwyżki dla nauczycieli obejmą również nauczycieli wychowania przedszkolnego. „Podwyżki będą od 1 stycznia, natomiast one 1 stycznia nie będą na kontach nauczycieli. Budżet zostanie uchwalony z opóźnieniem w lutym 2024 r. Będzie wyrównanie od  stycznia 2024 r.” – poinformowała.

 

Sprawdź także: Karnawał 2024 - do kiedy? Najlepsze zabawy karnawałowe dla dzieci


Zapowiedziała również odchudzenie programów nauczania oraz zlikwidowanie prac domowych.

 

Podwyżki dla nauczycieli. Podział na 2 etapy


Jak podaje „Infor”, etap I podwyżki wynagrodzeń to podwyżki dla nauczycieli od 1 stycznia 2024 r. o 30% lub 1500 zł brutto (w zależności, która kwota będzie wyższa).


Jak czytamy, etap II to kolejna podwyżka wynikająca z powiązania pensji nauczycieli z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce z III kwartału (dziś 7195 zł brutto). Nauczyciel dyplomowany ma mieć pensję zasadniczo 100% tego wskaźnika (czyli 7195 zł brutto i netto około 5235 zł - bez PPK). Nauczyciel początkujący 73% (czyli 5252 zł brutto i około 3910 zł netto).

 

Czytaj również: Rekrutacja do szkół podstawowych 2024/2025 - kiedy zapisać dziecko?


Etap drugi doprowadzi do podwyżki wynagrodzeń nauczyciela dyplomowanego o około 2645 zł brutto w stosunku do 2023 r. W życie wejdzie najprawdopodobniej 1 stycznia 2025 roku.

 

 

Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek

 

Źródło: Infor

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!