„Pomocnicy Kopciuszka” - scenariusz zajęć popołudniowych dla 3, 4 i 5 latków

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
„Pomocnicy Kopciuszka” - scenariusz zajęć popołudniowych dla 3, 4 i 5 latków
5.0
1 ocena
Oceń
{

Tematyka pracy wychowawczo-dydaktycznej: „Pomocnicy Kopciuszka”- zabawa badawcza

 

Czynności realizowane:

 

- z całą grupą: rozwiązywanie zagadki obrazkowej, zabawa ruchowa „Bajkowi czarodzieje”,
- indywidualnie: wykonywanie doświadczenia (oddzielanie soli od pieprzu).

Cel ogólny:

 

- rozwijanie logicznego myślenia

 

Cele operacyjne:

 

Dziecko:

 

- potrafi wyciągnąć wnioski z prostego doświadczenia,
- potrafi reagować na ustalone sygnały ( np. przerwę w muzyce),
- potrafi rozwiązać zagadkę obrazkową ,
- potrafi skupić uwagę na doświadczeniu wykonywanym przez nauczyciela,
- wie w jaki sposób można oddzielić sól od pieprzu za pomocą balonu,
- zna wygląd, zapach, smak soli, pieprzu,
- potrafi wypowiadać się prostymi zdaniami,
- potrafi  uczestniczyć w zabawie proponowanej przez nauczyciela.

 

Metody: czynna, pokazowa, słowna

 

Formy: praca grupowa, indywidualna

Literatura:

 

1. Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci „Nasze Przedszkole” W. Żaby- Żabińskiej i M. Kwaśniewskiej.
2. B. Muchacka „Zabawy badawcze w edukacji przedszkolnej”.
3. M. Kielar-Turska „Jak pomagać dziecku w poznawaniu świata”.

 

Przebieg:

 

Sytuacje edukacyjne
(Czynności wychowawczo-dydaktyczne)

1. „Bajkowi czarodzieje” – zabawa ruchowa z elementem orientacyjno-porządkowym.

 

Nauczyciel gra rytmicznie na tamburynie, dzieci maszerują po obwodzie koła. W środku koła znajduje się jedno dziecko – czarodziej, które trzyma w ręce magiczną różdżkę. Na ustalony sygnał (przerwę w muzyce) dzieci zatrzymują się, a dziecko – czarodziej głośno mówi „abrakadabra” i wykonuje prosty ruch np.: kręci palcem, obraca się. Pozostali uczestnicy naśladują jego ruchy, gesty.

 

Środki dydaktyczne:

 

Tamburyno
Różdżka

 

2. „Kto ukrył się na obrazku?” – zabawa dydaktyczna.

 

Rozwiązanie zagadki obrazkowej, odsłonięcie sylwety Kopciuszka. Przypomnienie poznanej wcześniej baśni autorstwa Ch. Perraulta (nawiązanie do prac porządkowych, które musiał wykonywać Kopciuszek).

 

Środki dydaktyczne:

 

Ilustracja przedstawiająca Kopciuszka

 

3. „Pomocnicy Kopciuszka”- zabawa badawcza.

 

Oddzielanie soli od pieprzu. Zachęcanie dzieci do zabawy w czarodziei - wykonanie doświadczenia, dzięki któremu Kopciuszek będzie mógł pójść na bal. Pokaz rekwizytów wykorzystywanych podczas eksperymentu (tacka, balon), wielozmysłowe poznanie substancji sypkich ( sól, pieprz).

 

Opis doświadczenia:

 

Nauczyciel wysypuje na papierowy talerzyk trochę soli oraz pieprzu i miesza przyprawy. Prosi dzieci, aby balon mocno pocierały o wełnę, a następnie powoli zbliżyły go do mieszaniny produktów sypkich (soli, pieprzu). Obserwowanie, jak balon przyciąga ziarna pieprzu. Wspólna dyskusja i próba wyciągania przez dzieci wniosków z przeprowadzonego doświadczenia.

 

Środki dydaktyczne:

 

Balon, wełniany szal/rękawiczki, sól, pieprz

 

 

Autor:  mgr Justyna Bulka

Twoje uwagi i pomysły

Tagi