Pomysł na ciekawe zajęcia w żłobku: Sensoplastyka
Wprowadzenie elementów edukacji plastycznej we wczesnym okresie rozwoju dziecka wpływa pozytywnie na jego całościowy rozwój. Stymulacja receptorów wywołuje tworzenie połączeń nerwowych w mózgu, co przekłada się na wspomaganie procesów analizy i syntezy. Szukasz pomysłu na ciekawe i rozwijające zajęcia plastyczne w żłobku? Wykorzystaj elementy Sensoplastyki! Sprawdź, czym jest Sensoplastyka i jak zaplanować takie zajęcia w żłobku.
Może zainteresuje Cię też: Kiedy i jak oduczyć ssania smoczka?
Czym jest Sensoplastyka?
Twórcą Sensoplastyki® jako marki zajęć rozwojowych jest Izabela Anna Sefańska. Sama metoda oddziaływuje na wszystkie zmysły jednocześnie (wzrok, powonienie, słuch, smak i dotyk), pomagając dziecku rozwijać się na wszystkich płaszczyznach.
Na zajęciach Sensoplastyki wykorzystuje się materiały przygotowane z produktów spożywczych: ryżu, mąki, kaszy, grochu, makaronu, oleju, galaretek, barwników spożywczych. Jednak samo wykorzystanie artykułów spożywczych nie gwarantuje pełnego wykorzystania twórczej koncepcji, jaką jest Sensoplastyka. Metoda ta bowiem wykorzystuje też elementy arteterapii, coachingu, rozwijania kompetencji inter- i intrapersonalnych.
Inne sposoby na rozwój zdolności poznawczych i emocjonalnych dziecka? Czytanie baśni! Sprawdź: Dlaczego baśnie? Czyli co i jak czytać dzieciom
Szkolenie z Sensoplastyki®
Jeśli interesuje Cię wykorzystanie pełnych możliwości tej metody, warto skorzystać ze szkolenia z Sensoplastyki®. Prowadzi je Inkubator Inspiracji Pracowania Twórczej Edukacji i Rozwoju.
Według materiałów reklamowych na stronie www.inkubatorinspiracji.pl, szkolenie opiera się na materiałach ekologicznych i biodegradowalnych, a przede wszystkim łatwo dostępnych i tanich. Warsztaty pokazują nie tylko możliwości ich użycia w pracy z dziećmi, ale też wprowadzają elementy coachingu i arteterapii.
Zajęcia w żłobku wykorzystujące elementy Sensoplastyki
Chcesz zorganizować w żłobku zajęcia wykorzystujące elementy Sensoplastyki? Podpowiadamy, jak przygotować takie warsztaty!
Dla kogo? O Sensoplastyce mówi się, że jest dla osób od 0 do 100 lat. By jednak maluszki w żłobku były w stanie skorzystać z takich zajęć, muszą mieć już opanowaną naukę siadania.
Przygotowania
- Upewnij się, że dzieci w Twojej grupie żłobkowej nie mają nietolerancji pokarmowych (np. na gluten). Pamiętaj, że w czasie zajęć dzieci mogą materiały plastyczne również próbować… zjeść.
- Zajęcia zorganizuj w dużej, otwartej przestrzeni - na podłodze w sali (nie na stołach) albo w ogródku żłobkowym.
- Do zajęć możesz też zaprosić rodziców. Dobrze, jeśli warsztaty odbywają się w małej grupie (do kilkunastu uczestników).
- Jeśli organizujesz zajęcia w sali, wyłóż ją całą folią - będzie łatwiej sprzątać! W ogródku możesz użyć też większego dmuchanego basenu.
- Zapowiedz rodzicom, by przygotowali maluszkom ubrania, których nie szkoda pobrudzić (i prawdopodobnie wyrzucić…) oraz komplet na zmianę.
- Przygotuj materiały bezpieczne dla osób z alergiami i nietolerancjami, wykorzystując: ryż, kaszę, groch, mąki (różne rodzaje), makaron, olej, wodę, galaretkę, czekoladę, posypki do ciast, inne. Postaraj się też, by miały one różne konsystencje (np. część ryżu możesz ugotować - będzie bardziej lepki) i kolory (użyj barwników spożywczych).
Przebieg:
- Dzieci (i najlepiej opiekunowie) wchodzą na salę boso - nasze stopy mają mnóstwo receptorów, które poprzez kontakt z różnymi fakturami oddziałują na poszczególne rejony reszty ciała.
- Możesz każdemu dziecku wręczyć miskę, w której będzie eksperymentować.
- Nie zakładaj dzieciom fartuchów ochronnych - mają się swobodnie brudzić!
- Zajęcia nie powinny mieć szczegółowego planu ani harmonogramu; maluszki powinny się swobodnie bawić i eksperymentować we własnym tempie. Jeśli jednak chcesz wprowadzić elementy interakcji między dziećmi, możesz zaproponować im wspólne mieszanie barwników, malowanie palcami czy poszukiwanie “skarbów” (drobnych zabawek) w miskach zasypanych mąką.
- W czasie zajęć używaj jak najwięcej słów określających faktury, temperaturę, kolory, smaki - poszerzysz w ten sposób słownictwo dzieci.
Poszukujesz ciekawych pomysłów na zajęcia w żłobku? Przeczytaj też: Edukacja muzyczna w żłobku: na czym polega metoda E. E. Gordona?