Pomysły na kreatywne zabawy dla kilkulatków

Pomysły na kreatywne zabawy dla kilkulatków
Drukuj Skomentuj

Jak zająć kilkulatka bez pomocy gadżetów? Na przykład kreatywną zabawą, dostosowaną do wieku. Przedstawiamy kilka propozycji.

Zabawy dla dzieci powinny być pomysłowe, dzięki czemu skutecznie zajmą czas kilkulatka, oraz kreatywne. Ważne, by poprzez ciekawe zajęcia, maluchy rozwijały się i uczyły. Jakie zabawy można zaproponować kilkuletnim szkrabom?

Zobacz, w jaki sposób zabawa rozwija dzieci. Wejdź: Jakie korzyści daje zabawa z dziećmi?

 

Budowa kartonowego domku


W każdym domu znajdą się niepotrzebne pudła, pudełka oraz kartony. Zamiast je wyrzucać, proponujemy wykorzystać w zabawie i zrobić z nich domek (w zależności od wielkości – dla dziecka lub jego zabawek). W pudle wystarczy wyciąć otwory na drzwi i okna, a później pomalować z zewnątrz farbami i ozdobić wycinankami. Przygotowanie własnego domku do zabawy, da dziecku o wiele więcej radości i satysfakcji niż gotowa zabawka.

 

Ilustracje do ulubionej książki


Prawie każde dziecko ma w swoim pokoju całą kolekcję książek i książeczek. Zazwyczaj są one bogato ilustrowane, ale gwarantujemy, że wykonanie własnych obrazków do ulubionej bajki będzie dla kilkulatka świetną zabawą. W końcu nic tak nie rozwija dziecięcej wyobraźni jak czytanie książek i rysowanie – dlaczego więc ich nie połączyć? Na pewno wyniki pracy malucha zachwycą całe otoczenie.

 

Zabawa w teatr


Propozycją kreatywnej zabawy dla dzieci jest zorganizowanie własnego teatru. Z kartonowego pudła można zrobić scenę, a jako aktorów zatrudnić lalki i misie. Teraz wystarczy tylko puścić wodze fantazji – rodzic wspólnie z dzieckiem może odegrać bajkę, innym pomysłem będzie odegranie przez malca scenki z domowego życia. Niech pokaże, jak powinno wyglądać jedzenie obiadu, mycie zębów i usypianie, a później swoje świetne pomysły zastosuje w praktyce.

 

Domowe muzykowanie


Jeśli mama lub tato mają wolny dzień, mogą pobawić się z dzieckiem w muzykowanie. Pierwszym krokiem będzie przygotowanie domowych instrumentów. W roli perkusji wystąpią garnki, grzechotki można uzyskać wsypując do zamykanych pojemników fasolę, groch oraz kaszę, a napełnione do różnej wysokości wodą szklanki świetnie zastąpią cymbałki. W ten sposób dzieci odkryją nowe brzmienia i zaimprowizują własny muzyczny utwór.

 

Własne puzzle


Dobrym pomysłem na kreatywną zabawę jest układanie puzzli. Jednak każda układana po jakimś czasie się nudzi, dlatego proponujemy wykorzystanie kolorowych gazet. Wystarczy wybrać odpowiednią stronę, nakleić na mocniejszy kartonik oraz pociąć ją na mniejsze części – i domowe puzzle już są gotowe. Teraz wystarczy poprosić dziecko, by poskładało obrazek w całość. Ta układanka prawie nic nie kosztuje!

 

Łączenie w pary


Kreatywnym zajęciem dla dziecka będzie… sortowanie prania. Można zaproponować mu, by połączyło w pary skarpetki. Dzięki temu nauczy odróżniać od siebie kolory i kształty, a także łączyć w pary podobne rzeczy. Tato lub mama mogą na przykład pytać je, o powód takiego, a nie innego zestawienia. Przy okazji maluch włączy się w pomoc przy domowych obowiązkach.

Czy dzieci powinny mieć swoje obowiązki? Dowiedz się więcej, zobacz: Ustalamy obowiązki domowe dzieci

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi