Poradnik: Jak spędzić udane wakacje z maluchem?

Poradnik: Jak spędzić udane wakacje z maluchem?
Drukuj Skomentuj

Wakacje z dzieckiem będą wyglądały nieco inaczej niż we dwoje, ale to wcale nie oznacza, że muszą być mniej udane. Należy tylko pamiętać o kilku zasadach - zaplanowaniu konkretnego terminu wyjazdu, spakowaniu ubrań na ciepłe i chłodne dni, a także ulubionych zabawek malucha. Tylko gdzie jechać na rodzinny urlop, aby rzeczywiście udało się wypocząć?

Organizacja wakacji - miejsce pobytu


Na początku pomyślmy, gdzie chcielibyśmy wypoczywać. Bywają bowiem tacy, którzy jeżdżą co roku w te same miejsca, chociaż męczą ich dobrze znane rytuały, takie jak codzienne grillowanie, czy chodzenie na plażę w tę i z powrotem. Są również i takie rodziny, które stawiają sobie za cel, aby za każdym razem odwiedzić inne miejsce w poszukiwaniu jak największej ilości wrażeń. Czasami warto jest coś zmienić. Zamiast plaży, na którą jeździliśmy, kiedy nasza pociecha była mała - wybierzmy góry, a zamiast corocznych ekscytujących wyjazdów na słoneczne wyspy greckie - postawmy na urlop w domku, w otoczeniu pięknych jezior mazurskich.

 

Wakacje w towarzystwie znajomych

 

Wyjazd ze znajomymi, którzy także posiadają dziecko to nie zawsze dobry pomysł. Niektórzy należą do osób rozrywkowych, lubiących atrakcje, ogniska, śpiewy, czy ludzi wokół. Jeśli pojadą do lasu i wynajmą domek tylko dla siebie - może im czegoś brakować. Są również i tacy, którzy źle czują się pośród innych osób i nawet jeśli zorganizują grupową wycieczkę - w końcu się od niej odcinają i sami organizują sobie swój czas wolny.

 

Jaki powinien być urlop zmęczonej mamy?

 

Jeśli mamy zmęczone są czynnościami, które muszą wykonywać na co dzień, należy zadbać o to, żeby podczas wakacji nie musiały sprzątać i gotować. Pomyślmy wcześniej o wykupieniu wyżywienia w miejscu naszego zakwaterowania. Zabierzmy też ze sobą tyle ciuszków dla dziecka, aby nie trzeba ich było prać. Urlop spędzony w domku nad jeziorem może być dla mam bardzo frustrujący, ponieważ zamiast odpoczywać - spędzą swój pobyt na zmywaniu naczyń i bieganiu ze szczotką. 

 

Wybierasz się na wakacje z dzieckiem? Przejdź do artykułu:

 

Jak dopasować wakacje do potrzeb naszej pociechy?

 

Im dziecko jest młodsze, tym ma ono większą potrzebę bycia z rodzicami, odkrywania, raczkowania, czy gaworzenia. Nie wybierajmy się więc do miejsca, w którym malec będzie musiał być uciszany, gdzie nie będzie mógł swobodnie się poruszać, czy pokrzykiwać, bo zamiast wypoczywać będziemy się tylko niepotrzebnie stresować. Z kolei, im starsze dziecko - tym więcej potrzeba mu ruchu, zabawy i towarzystwa innych dzieci. Większy maluch dłużej też woli przebywać w jednym miejscu.

 

Lepiej wybrać hotel, czy pensjonat?

 

Aby wybrać miejsce zakwaterowania, powinniśmy najpierw zadać sobie pytanie - po co jedziemy na urlop? Jeśli chcemy tylko spędzić ze sobą czas - obiekt, w którym będziemy przebywać jest mniej istotny. A kiedy marzą nam się wakacje, podczas których odpoczniemy trochę od dziecka - postawmy na miejsce bogate w atrakcje dla maluchów. Im młodsze jest dziecko, tym łatwiej pozostawić je pod opieką animatorów. Starsze może płakać i tęsknić, zwłaszcza jeśli nie jest przyzwyczajone do opieki innych osób.

 

Pierwsze wakacje daleko od domu

 

Wiele rodzin, udających się na wycieczkę do Egiptu lub Maroko, gdzie łatwo o biegunkę - nie ma pozytywnych wrażeń z pierwszego wyjazdu z dzieckiem. Znacznie bardziej opłaci się podróż samochodem do Włoch, podczas której można przynajmniej zrobić kilka postojów, by przespać się w motelu. Dla niektórych zaś, najlepszym rozwiązaniem będzie podróż samolotem. Podczas planowania urlopu, warto brać pod uwagę granicę swoich możliwości, ponieważ niektóre rodziny umęczyłby nawet wyjazd poza granice swojego województwa.

 

Jeśli planujesz wspólny urlop z maluchem, koniecznie zapoznaj się z artykułem:

 

Jak spakować się na wyjazd?

 

Warto sporządzić sobie wcześniej listę potrzebnych rzeczy dla wszystkich domowników, dzięki której rodzinne pakowanie zajmie nam o wiele mniej czasu. Poza tym, bardzo przyda nam się zasada, że na niektórych rzeczach nie ma co oszczędzać. Według tej reguły - na tygodniowy wyjazd lepiej zabrać 10 koszulek dla malucha, ponieważ są lekkie i przynajmniej nie będzie trzeba ich prać podczas urlopu, kiedy nasza pociecha będzie miała ochotę się zabrudzić. 

 

Jakie rytuały przydadzą się podczas wyjazdu?

 

Z pewnością takie, które sprawią, że dziecko będzie w dobrej kondycji. Dbajmy o to, aby maluch chodził spać o tej samej porze co w domu. Dzięki temu nie będzie rozbity i nerwowy. Jeśli dostaje jedzenie ze słoiczków - nie podawajmy mu innego, choćby było najlepsze na świecie, ponieważ urlop to nie czas na wprowadzanie zmian. Jeśli w domu mamy rytuał czytania bajek przed snem - absolutnie nie rezygnujmy z niego podczas wakacji.

 

Jak radzić sobie z dzieckiem, które grymasi?

 

Czasami bywa tak, że humory naszej pociechy zaburzają nam wakacyjny odpoczynek. Warto jednak zastanowić się nad powodem marudzenia naszego malucha. Być może grymasi on dlatego, że nie czuje się bezpiecznie lub dlatego, że domaga się naszej uwagi. Jeśli kilkulatek zbytnio dokazuje - możemy podzielić się opieką mówiąc - Teraz zostaniesz z tatą, a ja w tym czasie pójdę pozwiedzać. Bywa również tak, że dziecko będzie z nami dobrze współpracowało. Można wtedy pomyśleć, co sprawiło, że jest spokojniejsze i zadowolone. Dzięki temu wrócimy do domu bogatsi o nowe spostrzeżenia.

 

Zanim pojedziecie na wakacje, przeczytajcie artykuł:

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi