Porady dla nauczyciela przedszkolnego: rutyna w przedszkolu

Porady dla nauczyciela przedszkolnego: rutyna w przedszkolu
Drukuj Skomentuj

Przygotowując się do roku szkolnego, warto poświęcić czas na zastanowienie się nad rytmem dnia w przedszkolu. Większośc placówek ma rozpisany ramowy plan dnia, do którego należy się dostosować. Warto jednak, by nauczyciel przedszkolny, a zwłaszcza wychowawca grupy, przemyślał pewne rytuały, które uporządkują jego pracę. Dlaczego rutyna w przedszkolu jest taka ważna? Co wziąć pod uwagę przygotowując się do nowego roku szkolnego? Zapraszamy do artykułu.

Planujesz zajęcia dla dzieci? To Ci się może przydać w nowym roku szkolnym: Jak regulować emocje: 8 zabaw dla grupy przedszkolnej

 

 

Po co dzieciom rutyna?


Choć większości z nas słowo rutyna kojarzy się negatywnie (z nudą, monotonią), rutyna w życiu dzieci jest bardzo potrzebna. Wdrożone w pewne rytuały, dzieci mają stabilniejsze poczucie bezpieczeństwa. Dzięki rutynie wiedzą czego się spodziewać, są mniej narażone na stres, a przy tym bardziej skłonne do współpracy. Nawet rytm fizjologiczny dzieci dostosowuje się do stałych pór wstawania, posiłków i kładzenia się spać.

Rutyna w przedszkolu ma również na celu wyrobienie pewnych rytuałów, które wspomagają rozwój czynności samoobsługowych czy umiejętności społecznych. Rytuały w tym przypadku wspierają biegłość w wykonywaniu konkretnych czynności, a także ułatwiają codzienne funkcjonowanie.

 

Jak się przygotować do nowego roku szkolnego?


Zanim jeszcze rozpocznie się rok szkolny, zastanów się, czy jesteś gotowa/gotowy na wprowadzenie rutyny. Weź pod uwagę:

 

 • Czy przestrzeń sali jest dostosowana do potrzeb grupy? Czy posiadasz wszystkie przybory, które pozwolą dzieciom na przyzwyczajenie się do rytuałów?
 • Czy dzieci znają już część rytuałów (np. jako grupy, które chodzą do placówki kolejny rok)? Które rytuały będzie trzeba na nowo omówić? Które rytuały są dla nich nowe/zmieniły się?
 • Czy jakieś rytuały były stosowane już wcześniej - i się nie do końca sprawdziły? Jak możesz je poprawić w tym roku?


Każda grupa jest nieco inna, ma inne potrzeby i możliwości; dochodzą do tego nieprzewidziane okoliczności. Tak więc metody, którymi będziesz wdrażać dzieci w rytm dnia, będą się różnić w zależności od placówki, grupy, a także preferencji rodziców i Twoich. Jednak już uświadomienie sobie własnych oczekiwań pomoże Ci zaplanować pewne działania - zanim jeszcze dzieci przekroczą próg sali!

 

Może przyda Ci się też: Wychowanie bez kar w przedszkolu - porady dla nauczycieli

 

Rutyna w przedszkolu: zaplanuj rytuały


Przygotowując się do nowego roku przedszkolnego, zadaj sobie te pytania:

 

 • Gdzie można odłożyć przyniesione przez dzieci rzeczy (jeśli przynoszą np. zabawki, drugie śniadania)?
 • Co potrzebujesz do rozmów z rodzicami (gdzie jest miejsce na odkładanie dokumentów; jaki jest system do przekazywania sobie informacji między nauczycielami pracującymi zmianowo)?
 • Gdzie znajdują się napoje dla dzieci?
 • Gdzie znajdują się chusteczki i apteczka? Czy są łatwo dostępne?
 • Jak informujesz dzieci o zbliżających się: zajęciach, posiłkach, wyjściu na dwór?
 • Gdzie odbywają się zajęcia i jak mają się do nich ustawiać dzieci?
 • Gdzie możesz trzymać pomoce do prowadzenia zajęć tak, by były łatwo dostępne?
 • Gdzie znajdują się przybory dzieci? Kiedy mogą po nie sięgać?
 • Co i kiedy sprzątają po sobie dzieci?
 • W jakiej kolejności dzieci myją ręce przed posiłkami?
 • Jak się szykujecie do wyjścia na zewnątrz? Jak wychodzicie z sali, przechodzicie przez korytarz, przez podwórko?
 • Jak się witasz/żegnasz z dziećmi?
 • Jakie macie zasady w przedszkolu odnośnie dowolności leżakowania, wspólnego jedzenia, zabawy z grupą? Jak do nich dopasować przestrzeń i zajęcia dla dzieci?
 • W jaki sposób obchodzicie wyjątkowe dni, np. urodziny, święta, wizytę osoby z zewnątrz?
 • Co z tych informacji muszą otrzymać dzieci (np. układ sali - gdzie znajdują się chusteczki, kosz na śmieci; rytm dnia - co informuje o zajęciach i posiłkach; itd.)?

 

Elastyczność w planowaniu roku szkolnego


Niektóre rytuały są potrzebne w jednych placówkach, w innych - nie. Pamiętaj też, że nawet w grupie którą prowadzisz kolejny rok być może potrzebna będzie powtórka.

By podkreślić wagę niektórych nawyków, warto zorganizować na ich temat zajęcia. Przykładowo: mycie rąk, które powinno być wdrażane od pierwszego dnia przedszkola, można omówić na zajęciach o zdrowym stylu życia. Warto więc zastanowić się, na jakie rytuały należy zwrócić dzieciom uwagę.

 

Przeczytaj też: Jak uczyć dziecko mycia rąk?

 

Pamiętaj, że rutyna w przedszkolu to nie to samo co schematyczne myślenie. Rytuały powinny być ułatwieniem dla funkcjonowania grupy, a także współpracy między Tobą a dziećmi. Rytuały przedszkolne to podstawa pod dobre nawyki, które wdrożą dzieci do życia w społeczeństwie i do samoobsługi. Ich stosowanie nie powinno więc stać na przeszkodzie kreatywności i indywidualnego podejścia do dzieci.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi