Porady nauczycieli dla rodziców w sprawie lekcji online

Porady nauczycieli dla rodziców w sprawie lekcji online
Drukuj Skomentuj

Nauczanie online jest bardzo uciążliwe dla rodziców. Oprócz codziennych obowiązków, muszą również brać udział w codziennych zajęciach ich dzieci. Potem dochodzi jeszcze wspólne odrabianie lekcji. Jak dać sobie z tym wszystkim radę? Co poradziliby nauczyciele?

Koniecznie pamiętajcie o przerwach

 

Alexandra Stevens, nauczycielka z Bournemouth, zauważa, że rodzice myślą, iż muszą przejąć w czasie pandemii wszystkie obowiązki nauczycieli. "Przecież nie trzeba codziennie siedzieć z uczniem i przy matematyce, i angielskim. Jeśli dziecko jest wykończone i źle się czuje, warto zrobić przerwę i później spróbować ponownie" - mówi nauczycielka.  Andrew Beavis, zastępca dyrektora w jednej ze szkół dodaje, że „rodzice nie powinni cierpieć w milczeniu”.  Apeluje do rodziców i dzieci, żeby uczniowie zgłaszali, jeśli czegoś nie rozumieją. Przecież można to wyjaśnić w trakcie e-lekcji.


Nie bierz udziału w lekcjach online razem z dzieckiem

 

Nawet pewne siebie dzieci, czują się źle, kiedy rodzice nad nim stoją w trakcie zajęć. Nauczyciele doradzają, żeby dziecko miało zajęcia w innym pokoju niż ten, w którym rozmawiają lub pracują rodzice. Jeśli już bardzo chcemy mieć dziecko pod kontrolą, zostawmy otwarte drzwi do jego pokoju.


Nie krzycz na dziecko, jeśli ma problemy z koncentracją

 

Wielu dorosłych ma problemy ze skupieniem więcej niż 45 minut. Dzieci również borykają się z tym problemem. Warto, żeby uczeń odszedł od komputera i zjadł coś dobrego. Nigdy nie odbieraj dziecku chwili na odpoczynek i relaks w czasie przerwy.

 

Sprawdź również: Jak nauczyć dziecko pisania literek i cyferek?


Motywuj, a nie strasz

 

Zamiast straszyć dziecko, że odbierzesz mu możliwość gry na Playstation, powiedz, że będzie mógł zagrać, jeśli coś zrobi.


Zadbaj, żeby dziecko wcześnie wstawało

 

Jeden z nauczycieli zauważa, że dostaje mnóstwo maili między 2 a 3 w nocy. Potem byli zmęczeni w trakcie zajęć. Nauczyciel doradza jednak, żeby zadbać o to, by dziecko budziło o określonej porze i nie uczestniczyło w zajęciach wprost ze swojego łóżka.


Nie bój się przyznawać do niewiedzy

 

Nauczyciele radzą, żeby rodzice nie bali się przyznawać do niewiedzy. Zachęcają też, aby wspólnie szukać odpowiedzi w internecie i książkach.

 

Sprawdź także: Bezsenność u dzieci. Nie bagatelizuj problemu!

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!