Poranny krąg - scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie 5-latków
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Zajęcia otwarte dla rodziców przeprowadzone metodą polisensorycznej stymulacji według pór roku „Poranny krąg”.
Komentarze (0)
Cel zajęć:
- rozwijanie mowy i logicznego myślenia
- poznanie różnych rodzajów wiatru, ich znaczenia w przyrodzie
- określanie natężenia i siły wiatru
- poznawanie wielozmysłowe rzeczy kojarzących się z jesienią
- rozwijanie sprawności manualnej dzieci
- podsumowanie wiadomości dotyczących jesieni
Przebieg zajęć:
1. Zapalenie lampki zapachowej – zapach leśny.
2. Podawanie sobie po okręgu lampki zapachowej oraz stymulacja dotykowo – węchowa (masaż dłoni olejkiem o zapachu leśnym).
3. Rytualne powitanie dzieci piosenką: „Witaj…, jak się masz” (na melodię „Panie Janie”).
4. Słuchanie bajki M. Zaskórnej „Psotny wiatr” opowiadanej przez nauczycielkę.
5. Rozmowa z dziećmi na temat utworu, poznanie sekretów wiatru:
jest on jednym ze składników powietrza,
występuje wiele rodzajów wiatru – wymienianie określeń dotyczących wiatru: wietrzyk, wiaterek, wichura, zawieja, zamieć, wiatr halny, sztorm, tornado.
6. Zagadki słuchowe – słuchanie nagrań: szumu wiatru, spadających kropelek, ulewy, szumu wody. Rozpoznawanie i nazywanie ich.
7. Zagadki dotykowe: nauczycielka ma woreczek, w którym są: szyszki, kasztany, żołędzie i liście. Dzieci wkładają rękę do środka i odgadują, co mają w dłoni.
8. Spotkanie z żywiołem: czucie na twarzy powiewu wiatru (suszarka do włosów). Określanie natężenia powietrza: delikatny, mocny, ciepły, zimny.
9. Ćwiczenia oddechowe – dmuchanie w żółte paski bibuły.
10. Demonstracja instrumentu muzycznego będącego źródłem bodźców dźwiękowo-wibracyjnych kojarzących się z jesienią: dzwonki rurowe.
12. Rytmizowanie wyrazów: wiaterek, zefirek, wichura itd.
13. Zakładanie na głowy żółtych chust – ćwiczenia oddechowe – próby zdmuchnięcia chusty z głowy.
14. Stymulacja smaku – degustacja miodu i orzechów (darów jesieni).
15. Relaks – słuchanie muzyki relaksacyjnej (G. Zamfir) leżąc na dywanie.
16. Zabawa ruchowa „Wiatr, wichura, wietrzysko”:
Dzieci otrzymują gazety, które kładą na podłodze. Poruszają się na nich odpowiednio do słyszanej muzyki:
- dźwięki ciche – poruszają się delikatnie, tak, aby gazeta nie szeleściła
- dźwięki głośniejsze – poruszają się mocniej, szybciej
- dźwięki bardzo głośne – poruszają się gwałtownie niszcząc gazetę
Na koniec dzieci sprawdzają, czy ich wiatr przegonił czarne chmury.
17. Gaszenie lampki zapachowej – symbolu całego zajęcia.
18. Praca plastyczna – malowanie farbą plakatową na gazecie „Jesiennego krajobrazu” przy piosence „Wietrzyk”.
Opracowanie: Ewa Durlak, Anna Żur