Posiłek małego alergika w przedszkolu

Posiłek małego alergika w przedszkolu
Drukuj Skomentuj

Alergia u dzieci w przedszkolu już nikogo nie dziwi. Jednak dieta przy alergii pokarmowej u przedszkolaka to prawdziwe wyzwanie dla maluchów, rodziców i personelu. Na szczęście wiedza i dobra organizacja pomogą oswoić ten problem.

Wszelkiego rodzaju alergie urosły do rangi chorób cywilizacyjnych. Coraz lepsze metody diagnostyczne i wzrastająca w społeczeństwie świadomość istnienia tego schorzenia przyczyniają się do zwiększenia liczby dzieci z takim właśnie rozpoznaniem. Można zatem spodziewać się wzrastającej liczby alergików w przedszkolu, będących na diecie eliminacyjnej.

 

Alergia pokarmowa u dzieci, tak samo jak i u dorosłych, to nadmierna reakcja układu immunologicznego na alergen, którym jest pokarm. Objawami takiej alergii mogą zmiany skórne, biegunka, ból brzucha, kaszel lub duszność. W skrajnych przypadkach może występować gwałtowna reakcja anafilaktyczna, która jest stanem zagrożenia życia! Stąd tak ważne jest aby przestrzegać zdrowej diety małego alergika.

Maluchy, u których wcześnie rozpoznano alergię pokarmową, nie znają wielu dań spożywanych na co dzień przez rówieśników, przez co wcale im ich nie brakuje. Rodzice stopniowo znajdują alternatywy dla poszczególnych produktów i wprowadzają je do menu alergika. Dziecko, które od zawsze nie może spożywać mleka i jego przetworów, traktuje tę zasadę bardzo naturalnie, jak coś oczywistego.

 

Jak przygotowywać posiłki dla alergika w przedszkolu


Żeby mały alergik w przedszkolu mógł czuć się bezpiecznie, personel powinien pamiętać, że już niewielka ilość alergenu może wywołać ostrą reakcję anafilaktyczną. Przygotowanie posiłku dla przedszkolaka z uczuleniem wymaga stosowania oddzielnego garnka, noża i deski do krojenia. Jeśli nie jest to możliwe, wtedy rodzice muszą zapewnić dziecku wyżywienie.

Rodzice powinni także dostarczyć do przedszkola szczegółową listę produktów, które szkodzą dziecku. Wgląd do takiej listy muszą mieć wszystkie osoby, które mają kontakt z maluchem. Oprócz tego trzeba pamiętać, aby podczas przygotowywania posiłku dla dziecka z alergią z półproduktów zawsze czytać ich skład. Na przykład mleko jest powszechnym składnikiem pieczywa cukierniczego, pasztetów, parówek i wędlin. Jeśli się zdarzy, że dziecko spożyje coś „zakazanego”, trzeba poinformować o tym rodziców. Takie wiadomości są bardzo cenne dla rodziców i pomogą im właściwie zinterpretować przyczynę objawów, które zaobserwują.

 

Rady dla rodziców małych alergików


Rodzicom małych alergików podczas posyłania pociech do przedszkola często towarzyszy strach. Zdrowa dieta dziecka nie może już być przez nich kontrolowana, ale na szczęście istnieją sposoby na ty, na to, by dieta w przedszkolu była dostosowana do potrzeb alergika.

Podstawową rzeczą jest przyniesienie czytelnej i kompletnej listy produktów, których dziecko nie może jeść. Dobrze jest uzupełnić ją o spis gotowych przysmaków, które będą bezpieczne dla malucha z alergią pokarmową. Będzie to dużym ułatwieniem dla personelu przedszkola i zwiększy prawdopodobieństwo, że w menu malucha nie pojawią się zakazane składniki.

Jeśli maluch je posiłki w przedszkolu, rodzice powinni spotkać się z osobą, która zajmuje się jadłospisem przedszkolaków. Warto wspólnie przeanalizować tygodniowe menu i upewnić się, że podawane dania nie zaszkodzą dziecku.

Gdy to rodzice przygotowują posiłek do przedszkola dla małego alergika, także mogą sprawdzić tygodniowe menu. Wiele tradycyjnych dań można przygotować stosując zamienniki, a dzieciom sprawi radość, jedzenie takiej samej potrawy jak ich rówieśnicy. Oprócz tego trzeba pamiętać o bardziej prozaicznej sprawie, czyli podpisywaniu pojemników z bezpiecznym jedzeniem. Dzieci z ograniczeniami żywieniowymi może być w przedszkolu kilkoro, a wtedy łatwo o pomyłkę.

Jeśli alergia pokarmowa u dziecka nakłada na nie duże ograniczenia żywieniowe, warto zadbać o to, aby maluch nie czuł się wyobcowany w grupie. Z alergii można zrobić atut, przygotowując ciekawe dania, jak na przykład bezmleczne ciasteczka w kształcie dinozaurów. Dobrze też zostawić opiekunowi grupy słodycze, którymi będzie mógł on poczęstować dziecko wtedy, gdy któreś z rówieśników przyniesie urodzinowe cukierki. Dzięki temu maluch nie będzie czuł, że coś go omija.

Alergik w przedszkolu powinien także sam kontrolować swoją dietę. Im wcześniej dowie się dlaczego nie może jeść konkretnych produktów, tym lepiej. Zwykle dzieci dobrze się sprawdzają w roli „strażników diety” - same dopytują o to, czy posiłek nie zawiera niedozwolonych produktów i odmawiają zjedzenia rzeczy, na które są uczulone. Bywa jednak, że wykorzystując nieuwagę opiekunów lub rodziców, świadomie sięgają po zakazane przysmaki. Jeżeli maluch należy do takiej grupy, trzeba koniecznie poinformować o tym personel przedszkola.

 

Bliżej Przedszkola nr 10/październik 2013/Małgorzata Stańczyk

 

Źródło: www.blizejprzedszkola.pl

Filmy

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi