Posprzątajmy nasz świat - scenariusz zajęć w grupie 6-latków
Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH Z ZAKRESU
EDUKACJI EKOLOGICZNEJ
„Posprzątajmy świat”
SCENARIUSZ ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH Z ZAKRESU
EDUKACJI EKOLOGICZNEJ
„Posprzątajmy świat”
Cele ogólne:
- pomaganie dziecku w dostrzeganiu problemów, planowaniu i realizowaniu zadań,
- kształtowanie proekologicznych nawyków w codziennym życiu,
- wyrobienie właściwego stosunku do ochrony środowiska,
- kształtowanie umiejętności podejmowania konkretnych działań: segregowanie odpadów (makulatury, opakowań szklanych i plastikowych, puszek).
Cele szczegółowe:
- uświadomienie dzieciom jakie niebezpieczeństwa grożą środowisku naturalnemu ze strony człowieka (zaśmiecenie, zatrucie wody i powietrza),
- wdrożenie do segregowania śmieci,
- kształtowanie podstawowych zasad ochrony przyrody,
- kształtowanie umiejętności racjonalnego korzystania z odnawialnych
- i nieodnawialnych zasobów przyrody,
- kształtowanie poczucia odpowiedzialności za stan środowiska przyrodniczego,
- uświadomienie dzieciom potrzeby ograniczania śmieci,
- zapoznanie dzieci z rodzajami odpadów.
Cele operacyjne: (dziecko…)
- będzie czuło się odpowiedzialne za stan środowiska naturalnego,
- właściwie zareaguje na niszczenie i zanieczyszczanie środowiska przez rówieśników
- i dorosłych,
- wykorzysta materiały wtórne do prac plastycznych,
- zna źródła i rodzaje odpadów,
- zna kolory pojemników na odpady,
- rozumie znaczenie pojęć: śmieci, odpady, segregacja, surowce wtórne.
Materiały dydaktyczne:
- obrazki przedstawiające piękne krajobrazy i zanieczyszczone, ilustracje przedstawiające pogodę,
- różnego rodzaju odpady, opakowania wtórne,
- piosenki, wiersze,
- kaseta z nagraniami,
- wizytówki z imionami, krzesełka oznaczone imionami dzieci,
- podpisane kolorowe pojemniki na odpady,
- granatowa płachta,
- pamiątkowe odznaki dla dzieci „Przyjaciel Ziemi”
- stare gazety,
- karteczki z symbolami odpadów,
- tablice przedstawiające pojemniki na odpady (plastik, szkło, papier, puszki, inne odpady)
Metody:
- ekspresja słowna,
- ekspresja muzyczna,
- ekspresja plastyczna
- zabawy ruchowe
- rozmowa
Przebieg zajęć:
1. Powitanie – Nauczycielka wita wszystkie dzieci tak, aby nikogo nie pominąć.
- witam wszystkich tych, którzy mają zielone bluzeczki (machanie ręką),
- witam wszystkich tych, którzy mają dzisiaj dobry humor,
- witam wszystkich tych, którzy są dzisiaj smutni,
- witam wszystkie grzeczne dzieci.
2. „Co wy na to” – nawiązanie do tematu zanieczyszczenia środowiska.
Dzieci oglądają ilustracja przedstawiające piękne krajobrazy i inne przedstawiające zanieczyszczone środowiska (zaśmiecony las, osiedle mieszkaniowe i dymiący komin fabryki z której ścieki odprowadzane są prosto do rzeki, morze i statek z którego wydobywa się ropa - w oddali ginące ryby i rośliny). Dzieci analizują to co zobaczyły, wysuwają wnioski.
3. Rozmowa z dziećmi o środowisku naturalnym i jego ochronie. Zastanowienie się nad tym co możemy zrobić, żeby poprawić stan środowiska naturalnego. Dzieci próbują odpowiedzieć na pytania:
- co to są odpady i skąd się biorą,
- na czym polega segregacja śmieci,
- na jakie grupy segregujemy odpady (makulatura, plastik, szkło, metale),
- czy odpady możemy wykorzystywać ponownie.
4. „Wyruszamy na wycieczkę” – słuchanie wiersza. Nauczycielka recytuje wiersz pt. „Do sprzątania”
Hej dzieciaki na start
Zabierajcie się do sprzątania
Posprzątamy dziś cały świat
Każdy z nas jest chwat.
Pójdziemy w cztery strony świata
Tam, gdzie ptak spokojnie lata.
Gdzie zwierzyna w las ucieka
No bo boi się człowieka.
Posprzątamy puszki, śmieci
Niech się cieszą wszystkie dzieci
Pozbieramy też papierki
Sznurki, metal i butelki
Czysty będzie już nasz świat
O porządek trzeba dbać.
jakieś strasznie chaotyczne te zajęcia