Postanowienia noworoczne: być lepszym rodzicem

Postanowienia noworoczne: być lepszym rodzicem
Drukuj Skomentuj

Dla wielu osób nadejście Nowego Roku oznacza moment, w którym mogą coś zmienić w swoim życiu. Końcówka grudnia to magiczny czas, kiedy wszyscy patrzymy z nadzieją w przyszłość i tworzymy postanowienia noworoczne. I choć na ogół (niestety) nie wszystkie udaje się spełnić, nie warto rezygnować z tworzenia planów. Chcesz być lepszym rodzicem, niż w ubiegłym roku? Poniżej przedstawiamy kilka propozycji postanowień noworocznych na rok 2019!

Będę akceptować swoje dziecko takim, jakie jest


Każdy rodzic kocha swoje dziecko - można powiedzieć, że miłość do potomstwa jest w nas zaprogramowana. Jednak akceptowania dziecka czasem trzeba się nauczyć. Na co więc zwrócić uwagę w przyszłym roku, by być lepszym rodzicem?

 

  • unikaj porównywania dziecka do innych i etykietkowania - te „metody wychowawcze” sprawiają, że dziecko ma obniżone poczucie własnej wartości. Poprzez określenie zachowań dziecka jako jego cech (np. jest niegrzeczne, jest mniej zdolne od innych dzieci), narzucamy mu, jak powinno siebie postrzegać. Efekt Pigmaliona mówi o tym, że pozytywne oczekiwanie wobec innych mogą wpłynąć na jego pozytywne zachowanie oraz spełnianie tych oczekiwań.


  • pozwól dziecku uczyć się na błędach - nie wyręczaj go we wszystkich zadaniach oraz pozwól mierzyć się z wyzwaniami. A jeśli coś nie wyjdzie? Doceń malucha za włożony wysiłek. Naucz dziecko, jak radzić sobie z porażkami i zachęcaj do kolejnych prób.
  • nie spełniaj swoich ambicji poprzez dziecko - istnieje cienka granica pomiędzy motywowaniem malucha do rozwoju a wywieraniem niezdrowej presji. Może powodować ona zaburzenie rozwoju emocjonalnego i psychicznego dziecka. Niektórzy rodzice traktują życie swojego potomstwa jako substytut własnego, a sukcesy i porażki dziecka - jako wynik swoich działań. Pamiętaj, że poprzeczka postawiona zbyt wysoko wzbudza w dziecku frustrację i złość, a każde niepowodzenie naraża na niepotrzebny stres.
  • szanuj dziecko - pokazując dziecku, że ma prawo do wyrażania swoich myśli i uczuć, do rozwoju w swoim tempie i realizowania swoich marzeń, wzmacniasz jego poczucie własnej wartości. Dodatkowo takie podejście do malucha sprawia, że on sam wyrośnie na osobę traktującą innych z większa życzliwością i ematią.

 

Będę więcej rozmawiać z dzieckiem

 

Dziecko w okresie przedszkolnym poznają rzeczywistość, wiele informacji czerpiąc z tego, co słyszą od dorosłych. Stąd tak wiele pytań, które czasem mogą być nużące: kto, co, dlaczego, po co?  Pamiętaj jednak, że te rozmowy są nie tylko niezwykle cenne dla dziecka, ale decydują również o tym, czy w przyszłości będzie traktować Cię z zaufaniem. Jeśli teraz będziesz cierpliwie odpowiadać na pytania lub wspólnie z maluchem szukać odpowiedzi w mediach, jest bardziej prawdopodobne, że w przyszłości będzie się do Ciebie zwracać z wątpliwościami. Dlatego nie unikaj rozmów, nawet tych trudnych i krępujących.

 

Przeczytaj: Jak rozmawiać na trudne tematy z przedszkolakiem?

 

Pamiętaj też, że rozmowy są szczególnie cenne, jeśli chodzi o budowanie systemu wartości dziecka. Lepiej, żeby pewne przekonania zbudowało na bazie tego, co usłyszy od Ciebie niż na podstawie informacji z mediów.

Równie istotne co odpowiadania na pytania oraz tłumaczenie terminów jest słuchanie dziecka. Budowanie relacji z maluchem nie powinno się opierać tylko na przekazywaniu mu rad i informacji, ale też na pozwoleniu na wyrażenie przemyśleń, uczuć i potrzeb. Staraj się unikać oceniania i moralizowania; okazuj zrozumienie i akceptację tego, co dziecko przeżywa.

 

Będę motywować dziecko do rozwoju


Pozwalanie dziecku na odkrywanie, kim jest i kim może się stać, jest ważnym elementem wychowania. Jednocześnie warto pamiętać, że im więcej różnych doświadczeń nabierze, tym większą zyska wiedzę oraz będzie otwarte na odkrywanie świata. Co zawrzeć w postanowieniach noworocznych, by motywować dzieci do rozwijania swoich zdolności i zainteresowań?

 

  • zabieraj malucha na różne wydarzenia kulturalne: do kina, teatru, muzeów, wycieczki. Umożliwiają zdobywanie wiedzy z różnych dziedzin, jak również uczestniczenie w różnych twórczych warsztatach. Zarażając dziecko pasją do kultury, Ty też na tym skorzystasz - będziesz mieć okazję do zaangażowania się w różne wydarzenia!
  • wspólnie wybierzcie zajęcia dodatkowe, które pozwolą na rozwijanie jego potencjału. Obserwuj dziecko i zwróć uwagę na jego możliwości oraz predyspozycje. Daj dziecku spróbować różnych czynności - zaufanie rodzica budzi w dziecku wiarę w swoje zdolności i chęć do podejmowania wyzwań.

 

Będę dbać… o siebie


Żeby stać się lepszym rodzicem, warto zadbać również o swoje samopoczucie. To postanowienie jest szczególnie ważne z dwóch powodów. Po pierwsze: rodzicowi, który ma w sobie spokój i szczęście, łatwiej jest obdarzyć radością i uwagą rodzinę. I choć niemożliwe jest być zawsze zadowolonym ze swojego życia, bez poczucia miłości i szacunku do samego siebie trudno będzie stworzyć dziecku warunki, w których będzie się czuło bezpieczne i bezwarunkowo kochane.

Po drugie: dziecko uczy się przez naśladowanie rodziców. Dlatego trudno będzie wpoić maluchowi, żeby wierzył w swoją wartość, żeby chciał się rozwijać -  jeśli będzie widział, że jego rodzice nie szanują swoich zdolności i pasji.

 

Sprawdź też: Jak być dobrą mamą i szczęśliwą kobietą?

 

Zaplanuj na ten rok wycieczkę albo wyjście na jakieś wydarzenie; regularne ćwiczenia albo dietę; spotkania ze znajomymi albo zajęcia rozwijające Twoje zainteresowania. Omów ten plan ze swoimi bliskim i zastanów się, jak go możesz wprowadzić w życie. Nie musisz stawiać całego życia na głowie, by móc zrobić coś dla siebie - wystarczy trochę motywacji i wsparcia bliskich.

 

Powodzenia w spełnianiu postanowień noworocznych!

Filmy

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi