Postawmy na dziecięcą kreatywność!
Odważne w wyrażaniu swoich poglądów, samodzielne w myśleniu, zaradne, pomysłowe, ciekawe nowych wyzwań – tak można opisać dziecko, które bez dwóch zdań poradzi sobie w dorosłym życiu. Rolą rodziców i nauczycieli jest rozwijanie tych cech, a kluczowy jest to proces edukacji od najmłodszych lat.
Jaką cechę można przypisać osobom, które w XXI wieku osiągnęły spektakularny sukces? Bez wątpienia jest nią kreatywność. To ona daje szersze spojrzenie na świat, odwagę odkrywania i elastyczne podejście do szybko zmieniającej się rzeczywistości, a to z kolei pozwala, by bez problemu się w niej odnaleźć. Szkoła nadal promuje szablonowe myślenie, a to za mało, by wybić się ponad przeciętność. Pojawia się zatem pytanie, jak wychować dziecko, by umiało poradzić sobie z wyzwaniami, które szykuje dla niego świat.
Coraz bardziej świadomi rodzice szukają możliwości, by jak najlepiej pokierować edukacją swojego dziecka, wydobyć drzemiący w maluchu potencjał i umiejętnie go rozwijać. Przy wyborze placówki powinni sprawdzić wykorzystywany tam program, zobaczyć zajęcia i przekonać się, w jaki sposób dzieci przyswajają tam wiedzę.
Nauka poprzez zabawę
Kreatywność można rozwijać na wiele sposobów, ale podstawowa zasada brzmi: „Pozwalaj dziecku działać i szukać rozwiązań! Zachęcaj dziecko do aktywności, by mogło poznawać świat samodzielnie, doświadczać i eksperymentować”. Jak powiedział autor metody czytania globalnego Glenn Doman: Małe dzieci raczej uczą się, niż bawią lub jedzą. Można je nauczyć absolutnie wszystkiego, co prezentuje się im w sposób rzetelny za pomocą faktów – fakty są podstawą wiedzy.
Niektóre przedszkola pozwalają dzieciom wcielać się w małych odkrywców, poznających na przykład podstawowe zagadnienia dotyczące architektury, sztuki i kultury różnych krajów. Oczywiście nauka powinna odbywać się podczas zabawy. Dzieci, pod okiem opiekuna, mogą przeprowadzać również doświadczenia z zakresu fizyki: uderzając dłonią w foliową membranę na butelce, tworzą wiatr i sprawdzają, czy zdołają w ten sposób zgasić świeczkę. W ten sposób dowiadują się, że że powietrze porusza się i może być bardzo silne.
Teoria jest dla małych dzieci całkowitą abstrakcją, podczas gdy przedstawiona namacalnie wiedza praktyczna jest przyswajana bez wysiłku i pozostaje na długo w pamięci.
Sztuka pobudza kreatywność
Ciekawość świata jest u dzieci wrodzona i wcale nie muszą się jej uczyć. Jeśli więc pozwoli im się ją rozwinąć, wyrosną na ludzi o otwartych umysłach, gotowych na zdobywanie wiedzy, odważnie podejmujących kolejne wyzwania. Dużą rolę odgrywa tutaj obcowanie ze sztuką muzyką klasyczną, bowiem badania specjalistów potwierdzają, że wyjątkowym właściwościom muzyki klasycznej dochodzi do harmonizacji i integracji rytmu pracy serca i mózgu, a także poprawy aktywności sensomotorycznej, koncentracji i pamięci.
Poszerzanie horyzontów podczas nauki języków obcych
Jak wiadomo, do szóstego roku życia mózg człowieka jest najbardziej elastyczny i chłonny na nową wiedzę, a umiejętność mówienia jest przecież wrodzoną zdolnością każdego. Małe dzieci nie „uczą się” w taki sposób, jak robią to dorośli, one praktycznie chłoną otaczające je dźwięki, intuicyjnie przyswajają ich znaczenie. Dlatego naukę języków obcych należy rozpocząć jak najwcześniej. Każdy nowy język to klucz do zrozumienia innej kultury, a co za tym idzie, do poszerzania horyzontów.
Nauczyciele i opiekunowie często szukają bardzo skomplikowanych sposobów i metod, by pomóc dzieciom wejść w dorosłe życie pewnym krokiem. Zapominają, że dzieci rodzą się z niezwykłym potencjałem, a ich rolą jest tego nie zaprzepaścić. To, czy dziecko odkryje i rozwinie swoje talenty, czy nauka będzie pasjonującą przygodą czy raczej mozolną i nudną pracą decyduje się już na etapie kształcenia przedszkolnego.
Bliżej Przedszkola nr 7-8/lipiec-sierpień 2014/Katarzyna Eljasz
Źródło: www.blizejprzedszkola.pl