Postępowanie w przypadku wstrząsu mózgu, złamania, stłuczenia, odmrożenia

Postępowanie w przypadku wstrząsu mózgu, złamania, stłuczenia, odmrożenia
Drukuj Skomentuj

Już niedługo rozpoczną się ferie zimowe. To okres, który łączy się z wieloma atrakcjami, ale może też być bardzo niebezpieczny dla dzieci. Jazda na nartach, łyżwy, zjeżdżanie na sankach... W czasie zimowych zabaw trzeba być szczególnie ostrożnym, by nie skończyły się one nieszczęśliwym wypadkiem. Co jednak zrobić, kiedy dziecku stanie się krzywda?  Podpowiadamy, jak rozpoznać i jak postępować w przypadku wstrząsu mózgu, złamania, stłuczenia, odmrożenia.

Sprawdź: Atrakcyjne pomysły na ferie zimowe z dziećmiWstrząs mózgu

 

Wstrząs mózgu (poprawnie: wstrząśnienie mózgu) to jedno z najczęstszych następstw urazu głowy. Objawia się pourazową utratą przytomności, która trwa na ogół krócej niż godzinę. Jeśli Twoje dziecko dozna urazu głowy, zwróć uwagę na to, czy maluch jest przytomny bezpośrednio po urazie. Poza tym obserwuj go uważnie po powrocie do domu.

Objawy wstrząsu mózgu:

 • nudności
 • wymioty
 • bóle głowy
 • sennośćzaburzenia równowagi
 • zaburzenia pamięci i uwagi


Postępowanie w przypadku urazu głowy:

Jeśli zauważysz u dziecka niepokojące objawy, jak najszybciej zabierz je do najbliższego szpitala. Lekarz przeprowadzi z Tobą dokładny wywiad oraz podda dziecko badaniu neurologicznemu. W rzeczywistości wstrząśnienie mózgu jest łagodnym następstwem urazu - ważna jest jednak konsultacja ze specjalistą, ponieważ cięższe urazy pociągają za sobą dużo poważniejsze konsekwencje.

Wstrząs mózgu leczy się głównie objawowo: dziecko będzie musiało zostać jakiś czas w domu i odpoczywać. Nie zaleca się przebywania w hałasie oraz wykonywania czynności męczących wzrok (np. oglądania TV).

 

Może zainteresuje Cię też: Pierwsza pomoc przy zakrztuszeniu dziecka

 

Skręcenie i zwichnięcie


Skręceniem stawu nazywamy niewielkie uszkodzenie elementów wokół stawu w wyniku złego ustawienia kończyny (np. nogi w czasie biegania). Skutkuje uszkodzeniem otaczającej staw torebki, więzadeł, chrząstki stawowej albo fragmentów kostnych.

Objawy skręcenia:

 • ból
 • opuchlizna
 • ograniczone ruchy
 • siniak w obrębie stawu


Zwichnięcie jest znacznie poważniejsze niż skręcenie - bez natychmiastowej reakcji grozi tym, że jakiś element ciała może być później niedokrwiony. Powierzchnie stawowe przemieszczają się względem siebie; kończyna wygląda “dziwnie”, a ruch jest praktycznie niemożliwy do wykonania.

Objawy zwichnięcia:

 •     silny ból
 •     duży obrzęk
 •     zniekształcenie stawu
 •     brak możliwości ruchu


Postępowanie w przypadku skręcenia lub zwichnięcia:

Pocieszeniem jest fakt, że zwichnięcie i skręcenia rzadko zdarzają się u kilkuletnich dzieci, ponieważ ich stawy są bardzo elastyczne. Jeśli jednak zauważysz objawy wskazujące na te przypadki, musisz skorzystać z pomocy lekarza (zwłaszcza w przypadku zwichnięcia!). Zastosuj zimne okłady w celu zmniejszenia bólu i obrzęku - nie stosuj jednak maści przeciwbólowych, które maskują objawy i utrudniają diagnozę. Na czas transportu postaraj się unieruchomić staw bandażem elastycznym.

Lekarz zbada stawi go i nastawi. Staw będzie musiał być prawdopodobnie unieruchomiony na kilka tygodni.


Złamanie


Złamanie może być: z przemieszczeniem (gdy kość ustawiła się ukośnie) oraz otwarte (gdy przebiła skórę). Przy złamaniu bezwzględnie potrzebna jest pomoc lekarza - niektóre złamania początkowo mogą przypominać stłuczenia, dlatego konieczne jest wykonanie zdjęcia RTG.

Objawy złamania:

 • silny ból
 • ograniczenie lub niemożność ruchu
 • silny obrzęk
 • czasem: krwawienie


Postępowanie w przypadku złamania:

Postaraj się unieruchomić złamaną kończynę, usztywniając ją wraz z dwoma sąsiednimi stawami (powyżej i poniżej złamania): zabandażuj kończynę z czymś sztywnym, typu szyna, kijki, deska. Jeśli złamanie jest otwarte, uszkodzoną skórę przykryj sterylnym opatrunkiem.

Nie nastawiaj złamanej kończyny! Jeśli możesz zawołać pomoc - nie przemieszczaj dziecka. Jeśli jednak nie masz wyjścia, jak najszybciej zawieź je do szpitala. Lekarz zleci wykonanie zdjęcia RTG oraz nastawi złamaną kość. Założy również opatrunek gipsowy. Kości u dzieci zrastają się znacznie szybciej niż u dorosłych, ale dziecko i tak będzie musiało mieć opatrunek gipsowy przez kilka tygodni.

 

Przeczytaj: Jak zimą zadbać o bezpieczeństwo dziecka?

 

Odmrożenia


Odmrożenia są skutkiem przebywania na mrozie i mają znacznie poważniejsze konsekwencje niż przemarznięcie. O ile przy przemarznięciu wystarczy rozgrzać się w domu np. ciepłą herbatą i kąpielą, odmrożenia wymagają większej uwagi. W najgorszych przypadkach mogą doprowadzić do martwicy najbardziej wrażliwych miejsc, a nawet do amputacji.

Objawy odmrożeń:

 • obolała skóra
 • skóra sucha i opuchnięta
 • zmiana koloru skóry z czerwonej na fioletową, później na bladą z pęcherzami


Postępowanie w przypadku odmrożenia:

Rozgrzej ciało dziecka - pamiętaj jednak, by robić to stopniowo! Nie kładź dłoni na wrażliwej skórze ani nie przykładaj dłoni czy stóp dziecka do kaloryfera. Zanurz podrażnioną kończynę w ciepłej wodzie (25-30 stopni), którą po jakimś czasie możesz ocieplić (do 35 stopni). Jeśli chcesz ocieplić miejsce, którego nie da się zanurzyć (np. nos, uszy), przyłóż do niego kompres. Trzymaj go od około pół do godziny. Podaj dziecku ciepły, ale nie gorący napój. Po ogrzaniu miejsca delikatnie nałóż na skórę krem nawilżający.

Unikaj pocierania i dociskania podrażnionej skóry - podrażnisz w ten sposób delikatne tkanki skórne. W przypadku pojawienia się pęcherzy i obrzęków udaj się do lekarza.

 

Przeczytaj: Jak dbać o skórę dziecka zimą?

Filmy

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi