Powitanie jesieni - scenariusz zajęć

Powitanie jesieni - scenariusz zajęć
5.0
1 ocena
Oceń

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z ZAKRESU EDUKACJI PRZYRODNICZEJ, JĘZYKOWEJ, MATEMATYCZNEJ, RUCHOWEJ, PLASTYCZNEJ

TEMAT:„POWITANIE JESIENI”


UCZESTNICY:Dzieci 4 - 5 letnie


CEL OGÓLNY:

  • pogłębianie wiedzy dzieci o zmianach zachodzących w przyrodzie jesienią.


CELE OPERACYJNE:

Dziecko:

  • wymieni kilka charakterystycznych oznak jesieni,
  • rozwija słownictwo oraz narządy zmysłów w trakcie prowadzonych zabaw,
  • uważnie słucha treści zagadek i próbuje na nie odpowiedzieć,
  • odróżnia zdanie prawdziwe od zdania fałszywego,
  • rozpoznaje kolory jesienne i wykorzystuje je w pracy plastycznej,
  • prawidłowo używa pomocy plastycznych (kleju w sztyfcie, bibuły, kredek).


METODY:

  • słowna: czytanie zagadek, rozmowy (pogadanka, dyskusja), objaśnienia i instrukcje,
  • oglądowa: obserwacja i pokaz,
  • praktyczna: zabawy ruchowe, realizacji zadań wytwórczych,
  • elementy metody Edukacji przez ruch D. Dziamskiej


FORMY:

  • zbiorowa,
  • grupowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: 

pojemniki plastikowe z zagadkami, koszyk,  listki z bibuły, treść zagadek o tematyce jesiennej, odtwarzacz CD, płyta CD, utwory CARRANTUOHILL,  stój Pani Jesieni, walizka z zawartością (przedmioty pasujące do każdej pory roku), arkusze szarego papieru, taśma malarska, kredki w kolorze niebieskim, kleje w sztyfcie, klamerki, szalik, dary jesieni (liście, owoce drzew itp.), tablica, mazaki.

PRZEBIEG ZAJĘĆ:


1. Powitanie dzieci przez P. Jesień.

Segregacja darów jesieni – 3 dzieci poproszonych o zrobienie porządku  w koszyku (kasztany, żołędzie, jarzębina). W międzyczasie dzieci rozpoznają i nazywają owoce drzew oraz drzewa z jakich pochodzą. Szukają odpowiednich liści na stroju P. Jesień.

2. Skojarzenia łańcuchowe.

Hasło przewodnie  - „Jesień”. Zabawa polega na podawaniu przez dzieci kolejno spontanicznie wywołanych skojarzeń do poprzedniego wyrażenia. Kończąc zabawę można poprosić o ułożenie zdania z pierwszym i ostatnim słowem z zabawy.

3. „Prawda czy fałsz” – zabawa ruchowa.

P. Jesień pyta dzieci czy wiedzą co dzieje się w przyrodzie podczas tej pory roku, która właśnie nastała i zaprasza do ruchowej zabawy.
Dzieci stoją w rozsypce lub w kole. Jeśli wypowiedziane przez prowadzącą zdanie będzie fałszywe dzieci  tupią, a jeśli prawdziwe klaszczą w dłonie (dwa razy).

-    Jesień to pyszna sałatka. -
-    Jesień to pora roku po lecie. + (przypomnienie nazw pór roku)
-    Jesienią liście zmieniają barwę i usychają. + (przypomnienie jesiennych barw)
-    Grzyby rosną na plaży. – (zwrócenie uwagi na niebezpieczeństwo zbierania grzybów trujących)
-    Jesienią wiewiórki rozdają orzeszki przedszkolakom. –
-    Jesienią niektóre ptaki odlatują do ciepłych krajów. + (przypomnienie nazw odlatujących ptaków)
-    Jesienią można ulepić ze śniegu dużego bałwana. –
      -     Jesienią chodzimy ubrani w strój kąpielowy. - (rozmowa nt zdrowych nawyków, nawiązanie do kolejnej zabawy techniką sytuacji hipotetycznej  „Co by było, gdyby?”)


4.  „Gimnastyka to zabawa, ...”

Nawiązując do ostatniego zadania p. pyta dzieci o prawidłowy ubiór oraz o sposoby na zachowanie zdrowia i zachęca do zabawy ruchowej przy znanej piosence (pokazywanie części ciała).

Gimnastyka to zabawa,
to dla dzieci fajna sprawa,
ręce w górę, w przód i w bok,
dwa podskoki, przysiad, hop.
Ref.
Głowa, ramiona,
kolana, pięty (3x),
Głowa, ramiona,
kolana, pięty,
oczy, uszy, usta, nos.


5. „Spacer po lesie” - zabawa relaksacyjna.

Twoje uwagi i pomysły

Tagi