Poznajemy pracę sprzedawcy. Zguba - scenariusz zajęć dla 4-latków
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Scenariusz zajęć przeprowadzony przez nauczyciela kontraktowego dla opiekuna stażu.
Grupa wiekowa: 4–latki
Temat kompleksowy: „Poznajemy pracę sprzedawcy”
Temat zajęć: „Zguba”
Cele ogólne:
- Rozumienie znaczenia
- Poznanie zagrożeń związanych z zakupami w marketach.
- Zapoznanie ze sposobami zachowania się w sytuacji zagrożenia oraz miejscami i osobami od których można uzyskać pomoc.
- Rozumienie potrzeby zachowania ostrożności w kontaktach z osobami obcymi.
- Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania i wypowiadania się na temat opowiadania.
- Utrwalenie pojęć określających rodzaj sklepu: przemysłowy, spożywczy.
- Wdrażanie do szybkiej reakcji na sygnał słuchowy.
Cele operacyjne - dziecko:
- wie jak należy zachowywać się w sklepach – marketach
- wie, jak zachować się w sytuacji zagrożenia
- wie, w jakich sytuacjach i komu można przekazywać informacje dotyczące nazwiska i adresu zamieszkania
- zna miejsca i osoby, od których można uzyska pomoc
- potrafi odpowiadać na zadane pytania i słucha wypowiedzi innych
- potrafi wskazać różnicę między małymi sklepikami osiedlowymi, a dużymi marketami
- potrafi nazwać przedmioty potrzebne do pracy sprzedawcy
- potrafi narysować artykuły wg branży
- potrafi reagować na hasło nauczycielki
Pomoce:
- Obrazek dużego sklepu – market, obrazek sklepu osiedlowego, opowiadanie R. Piątkowskiej „Zguba”, karty pracy, kredki ołówkowe, tamburyno, worek z materiału, waga, kasa, pieniądze, koszyczek, fartuch, karton po mleku, maśle itp., klamerki do przyczepienia prac dzieci.
Przebieg zajęć:
1. Piosenka na powitanie:
Wszyscy są, witam was
Zaczynamy już czas,
Jestem ja, jesteś ty
Raz, dwa, trzy.
2. „W dużym sklepie” – praca z obrazkiem. Rozmowa na temat różnic między małymi, osiedlowymi sklepikami, a dużymi marketami.
3. „Zguba” – wysłuchanie opowiadania Renaty Piątkowskiej.
4. Rozmowa z dziećmi na temat wysłuchanego opowiadania.
- Gdzie mama zabrała Tomka?
- Co bardzo spodobało się Tomkowi w sklepie?
- Co zrobił, kiedy zobaczył namioty?
- Jak zaskoczył pana Tomek?
- Dlaczego chłopiec przestraszył się?
- Dlaczego nie odpowiedział na pytanie nieznajomego?
- Kto pomógł mu odnaleźć mamę?
- Jak trzeba zachowywać się w sklepie?
- W jakich sytuacjach i komu można przekazywać informacje dotyczące nazwiska i adresu zamieszkania.
5. „Jedziemy na zakupy” zabawa orientacyjno–porządkowa – dzieci biegają na paluszkach w tempie podanym na bębenku. Zatrzymują się i na hasło: Sklep z zabawkami! naśladują ruchy różnych zabawek (np. piłek, piesków, robotów itd.). Na hasło: Sklep z ubraniami! naśladują ruchy przymierzania różnych części garderoby. Na hasło: Kwiaciarnia! naśladują wąchanie kwiatów.
6. „W jakim jesteś sklepie?” – rysowanie kredkami ołówkowymi. Uzupełnienie półek sklepowych artykułami wg branży. Utrwalenie pojęć określających rodzaj sklepu: przemysłowy, spożywczy.
7. Tajemniczy worek - zabawa w kole dla dzieci, które skończą pracę plastyczną. Rozpoznawanie dotykiem i nazywanie przedmiotów umieszczonych w worku np. waga, kasa, pieniądze, koszyczek, fartuch, karton po mleku, maśle itp.
8. Ozdobienie sali pracami wykonanymi przez dzieci.
9. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę.
Autor: Alicja Janowska
nie