Praca górnika - scenariusz zajęć dla 6-latków
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Jakie skarby wydobywa górnik spod ziemi?
Komentarze (0)
TEMAT ZAJĘĆ:
"O mądrym Skarbniku i zasypanym chodniku" - legenda wg. utworu Hanny Łochockiej. Ocena postępowania Bolka wobec ojca.
- Zwrócenie uwagi na niebezpieczną pracę górników.
- Zabawa dydaktyczna "Kopalnia" - dopasowywanie sylwet i utrwalenie nazw przedmiotów związanych z pracą górnika.
CELE OGÓLNE:
- rozwijanie zainteresowań pracą ludzi różnych zawodów - górnika
- budzenie szacunku do ważnej i niebezpiecznej pracy górnika
- wzbogacenie słownictwa dzieci w wyrażenia związane z zawodem górnika, pracą w kopalni
- zachęcanie do wypowiedzi nt. legendy
- utrwalenie poznanych liter
- ćwiczenie spostrzegawczości
- ćwiczenia analizy i syntezy wzrokowej i słuchowej
CELE OPERACYJNE (dziecko...):
- potrafi uważnie wysłuchać legendy
- potrafi wypowiedzieć się na temat legendy
- wie kto pracuje w kopalni
- zna poznane litery
- potrafi rozpoznać i nazwać przedmioty związane z pracą górnika
- potrafi odszukać drogę w labiryncie
- umie odczytać rozwiązanie - imię górnika
- umie zaśpiewać piosenkę Hej, w kopalni"
- prawidłowo reaguje na polecenia nauczycielki
POMOCE:
- historyjka obrazkowa do legendy, napisy "Bolko", "Marcin", "Skarbnik", ilustracja przedstawiająca kopalnię, sylwety różnych przedmiotów (garnek, wałek, igła, miotła) oraz przedmiotów związanych z pracą górnika (kilof, młotek, łopata, świder, wagon, kask), napisy do tych przedmiotów, wykreślanka – z hasłem KOPALNIA, wagoniki ze znanymi literami, emblematy z literami wielkimi i małymi, podkład muzyczny do biegu, labirynt dla każdego dziecka zawierający ukryte imię górnika, kredki, rekwizyty do zabawy ze śpiewem (kilofy, kaski), wagonik z węglem–niespodzianką
FORMA PRACY:
- zajęcia z całą grupą
METODY PRACY:
- czynna
- słowna
- oglądowa
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Słuchanie legendy "O mądrym Skarbniku i zasypanym chodniku" H. Łochockiej z wykorzystaniem historyjki obrazkowej.
2. Rozmowa nt. legendy, ze zwróceniem uwagi na zachowanie się Bolka wobec ojca, próby oceny jego postaci. Zwrócenie uwagi dzieci, że i w dzisiejszych czasach zdarzają się wypadki w kopalniach, a praca górnika jest bardzo niebezpieczna.
3. Zabawa dydaktyczno-ruchowa "Węgielki" – utrwalenie poznanych dotychczas liter. Dzieci otrzymują emblematy - węgielki z wielkimi lub małymi literami, na sali zawieszone są wagoniki ze znanymi literami. W czasie zabawy do muzyki, na sygnał dzieci:
- łączą się w pary: wielka i mała litera
- ustawiają się pod odpowiednim wagonikiem z daną literą.
4. Wykreślanka KOPALNIA - wykreślanie litery "e" z ciągu liter, odczytywanie hasła – kopalnia.
5. Zabawa dydaktyczna "Kopalnia" - wybieranie spośród różnych przedmiotów tych, które związane są z pracą górnika. Odczytanie i umieszczanie napisów do tych przedmiotów (kilof, łopata, młotek, świder, wagon, kask)
6. Praca przy stolikach - "Pomóż górnikowi wydostać się z kopalni” - szukanie w labiryncie drogi do wyjścia, odczytywanie imienia górnika - synteza wyrazu, zakreślanie odczytanego imienia spośród innych.
7. Zabawa ilustracyjna do piosenki "Hej, w kopalni" z udziałem rodziców. Wykorzystanie w zabawie rekwizytów (kilofy, kaski).
8. Zakończenie zajęć, podziękowanie gościom – poczęstunek - słodkie węgielki.
Opracowała: DOROTA TRZEPACZ