Pracowite Pszczółki - scenariusz zajęć dla dzieci w przedszkolu

Pracowite Pszczółki - scenariusz zajęć dla dzieci w przedszkolu
Oceń

Temat zajęć:   Pracowite pszczółki

 

 

Cel główny: 

 

 wzbogacenie wiedzy dzieci na temat życia pszczół oraz powstawania miodu 
                       i jego wartości odżywczych.

 

Cele operacyjne: 

 


- słucha wiersza i potrafi wypowiedzieć się na jego temat,
- potrafi opisać pszczołę,
- potrafi współdziałać w zespole,
- układa obrazek z części ( 4 -5 elementowy),
- poznaje sposób powstawania miodu oraz jego wartości odżywczych,
- wzbogaca słownictwo czynne o nowe wyrazy – pszczelarz, pasieka,
- koloruje obrazek według podanego kodu,
- opisuje wrażenia smakowe na temat miodu ( słodki, pyszny, lepki itp.)

 


Metody: słowna – rozmowa, 
               oglądowa
               czynna- zadań stawianych dziecku


               
Formy: z całą grupą, w małych grupach, indywidualna

 

Pomoce: pszczoła- maskotka, pszczoły - figurki, ul z kartonu, szarfy w 4 kolorach, opaski pszczółek,  4 obręcze , CD z nagraniem utworu „Lot trzmiela”  Nikołaja  Rimski-Korsakowa, 4 koperty z pociętymi obrazkami uli, kombinezon pszczelarza, karty pracy dla każdego dziecka, miód w szklance dla każdego dziecka, łyżeczki.

 

Treści programowe: „Kocham przedszkole”.  Program wychowania przedszkolnego. WSiP
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego.

 


Fizyczny obszar rozwoju dziecka: 
- uczestniczy w zabawach ruchowych,  I.5;

 


Społeczny obszar rozwoju dziecka:
- współdziała z dziećmi w zabawie  III.5;
- obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe III.8;
- komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty werbalne III.9;

 


Poznawczy obszar rozwoju dziecka:
- wyraża swoje rozumienie świata, zjawisk i rzeczy znajdujących się w bliskim otoczeniu za pomocą języka mówionego, posługuje się językiem polskim w mowie zrozumiałej dla dzieci i osób dorosłych, mówi płynnie,  IV.2
- odpowiada na pytania, IV.5
- czyta obrazy, wyodrębnia i nazywa ich elementy, nazywa symbole i znaki znajdujące się w otoczeniu, wyjaśnia ich znaczenie IV.9;
- posługuje się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, dotyczącymi życia zwierząt IV.18

 

Przebieg:

 


I Część wstępna
   1. Powitanie – rymowanka – Dobry humor dzisiaj mamy na zajęcia zapraszamy,
Prawa ręka, lewa ręka, prawa noga, lewa noga, cały tułów oraz głowa na zajęcia jest gotowa.

 

II Część główna

 

   2. Posłuchajcie teraz wierszyka – wprowadzenie do tematu
PSZCZOŁA
 
Nad zieloną łąką lata złota pszczoła,
nektar ją tu nęci, słońce ją tu woła,
więc z kwiatka na kwiatek przelatuje sobie,
aby człowiek później mógł jeść słodki miodek.
Nad kwitnącą łąką lata mała pszczoła,
nawet nie wie, ile pyłku zebrać zdoła!

 

   3. Omówienie wiersza – o kim był wiersz?  Co robiła pszczółka?

 


   4. Powitanie gościa – pszczółki –maskotki – Kochane dzieci chciałabym, abyście kogoś poznały, kto to jest? – tak, to pszczółka.


„Witam Was drogie dzieci! Cieszę się, że jestem tu w przedszkolu.  A czy wiecie, gdzie mieszkam? –dz. – w ulu. Zapraszam Was do mojego królestwa. Mieszka tam wiele pszczół, spójrzcie sami. Najważniejsza jest królowa, która składa jajeczka. Jest też wiele moich sióstr- pszczół robotnic
Kto powie jak wygląd? – dz. opisują wygląd. 
Teraz Was zamienię w pszczółki - 

 

Pliki do pobrania

Twoje uwagi i pomysły

Tagi