Prezenty dla rodzeństwa: różne czy takie same?

Prezenty dla rodzeństwa: różne czy takie same?
Drukuj Skomentuj

Kiedy nadchodzi ważne dla dziecka święto - urodziny, Dzień Dziecka, Boże Narodzenie - Rodzice, ale też Ciocie, Wujkowie, Babcie i Dziadkowie dwoją się i troją, żeby wybrać jak najlepsze podarunki. Wybranie prezentu dla jednego malucha stanowi wyzwanie… a co, kiedy kupujemy dla rodzeństwa? Czy lepiej jest kupić takie same prezenty, czy dla każdego dziecka co innego?

Rodzeństwo - najlepsi przyjaciele czy rywale?


Podobieństwo genów nie gwarantuje zgodności charakterów, podobnie jak posiadanie tych samych rodziców nie zawsze jest zapewnieniem dobrych relacji z bratem lub siostrą. O ile starsze dzieci oraz nastolatkowie mogą dowolnie wybierać sobie przyjaciół i partnerów, rodzeństwo mają niejako w „w pakiecie”. Dobrze, jeśli już na wczesnym etapie ich rozwoju zaczniemy dostrzegać odmienność każdego z nich.

W relacji całej rodziny ważny jest szacunek wobec każdego jej członka. Z tym wiążą się wyrozumiałość i empatia dla cudzych przekonań, zachowań oraz pasji. Wychowując więc dzieci ważne jest, żeby nie porównywać ich między sobą i unikać nadawania etykietek. Jednocześnie akceptacja cech indywidualnych pozwoli na to, by pomóc rozwijać zainteresowania każdego z dzieci, wzmacniać poczucie własnej wartości i umiejętność budowania zdrowych relacji z innymi.

 

Przeczytaj: Kłótnie między rodzeństwem - jak postępować?

 

Również w czasie wybierania prezentów np. na Dzień Dziecka albo pod choinkę warto pogłębiać u maluchów poczucie, że zauważa się ich odrębność. Oto powody, dla których warto przyzwyczajać dzieci od najmłodszych lat do tego, że każdy dostaje co innego:

 

Prezenty dobrane do zainteresowań


Tak jak było wspomniane wcześniej, jeśli dzieci różnią się zainteresowaniami oraz temperamentami, lepiej jest kupić im podarunki umożliwiające rozwijanie indywidualnych cech. Jedna z sióstr lubi bawić się lalkami, a druga woli kopać piłkę? Nie ma sensu wtłaczać je w utarte schematy i obu kupować Barbie! W najlepszym przypadku jedna z lalek będzie leżeć na półce, w najgorszym: zafascynowana sportem dziewczynka poczuje, że jej zainteresowania są nieadekwatne do płci i jest przez to „gorsza”.

 

Każdy potrzebuje czegoś swojego


Nawet w wielodzietnych rodzinach dzieci w końcu będą czuły, że chcą mieć coś tylko dla siebie. Nie zawsze zorganizowanie własnego pokoju jest możliwe, dlatego dobrze jest, gdy chociaż nie wszystkie zabawki są wspólne. Dziecko ma prawo do własnej przestrzeni i do posiadania własnych rzeczy. Jeśli pokażemy mu, że zauważamy jego indywidualne potrzeby, będzie miało poczucie bezpieczeństwa i akceptacji.

 

Nauka dzielenia się


Zamiast ujednolicać zainteresowania dzieci, uczmy je, że prezentami można się dzielić. Wyjątkowe okoliczności (typu urodziny), są świetną okazją do tego, by pokazać najmłodszym, jaką radość może sprawić bawienie się prezentem z rodzeństwem. Przy okazji ważne jest wpajanie szacunku również do cudzej własności. Ktoś, kto od małego umie się dzielić, nie wyrośnie na egoistę i zazdrośnika. Będzie bardziej elastyczny i skłonny do kompromisów.

 

Sprawdź też: Jak być empatycznym rodzicem?

 

Strategie kupowania prezentów


Czasem kupuje się takie same prezenty dla rodzeństwa, żeby nie było kłótni i rozczarowań. Jest to zrozumiałe; zwłaszcza, jeśli nie są to Twoje dzieci, a Ty nie chcesz sprawić przykrości żadnemu z maluchów. Może jednak w tej sytuacji postarać się, żeby samochody miały inny kolor, puzzle - inny obrazek, a ubranka - inny wzór?

Dobrym pomysłem jest też kupienie podarunków, które będą różne, ale jednocześnie mogą stanowić całość. W ten sposób każde z dzieci dostanie swój upominek, którym może w trakcie zabawy wymieniać się albo łączyć z prezentem rodzeństwa. W przypadku np. klocków każdy zestaw może mieć nieco inne elementy, ale z obu dałoby się stworzyć wspólną konstrukcję. Lalki mogą być podobne, ale mieć różne zestawy ubranek do wymieniania się. Niektóre gry planszowe można ze sobą łączyć, natomiast przyborami do pisania, rysowania i lepienia można się dzielić.

 

Zobacz również: Zabawy rozwijające sprawność manualną dziecka

Filmy

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi