Próchnica u dzieci - jak zapobiegać?

Próchnica u dzieci - jak zapobiegać?
Drukuj Skomentuj

Próchnica to choroba, która pojawia się u coraz mniejszych dzieci! Zdiagnozowano ją u wielu trzylatków. Co zrobić, aby zapobiegać powstawaniu próchnicy u przedszkolaków?

Próchnica jest chorobą zębów, którą powodują kwasy wytwarzane przez bakterie, znajdujące się na płytce nazębnej. Na szczęście może jej zapobiec odpowiednia profilaktyka – i lepiej nie odkładać jej na później!

Z dziećmi koniecznie trzeba chodzić do dentysty! Jak je do tego przygotować, dowiecie się z artykułu: Pierwsza wizyta u dentysty

Rodzice powinni pamiętać, że próchnica jest równie groźna dla zębów stałych, co dla mlecznych, tym bardziej, że przenosi się z jednych na drugie. Po co więc narażać pociechy na problemy zdrowotne, gdy będą już dorastać? Trzeba wdrażać odpowiednie nawyki już od pierwszych miesięcy życia.

 

Higiena jamy ustnej u niemowląt


Jeśli uważacie, ze higiena jamy ustnej to wyłącznie mycie zębów, mylicie się. Trzeba o nią dbać także u niemowląt, szczególnie tych, które piją mleko z butelki. Specjaliści polecają przemywanie dziąseł za pomocą gazika nasączonego przegotowaną wodą lub rumiankiem. Natomiast, gdy maluchowi zaczną wyżynać się ząbki, należy masować dziąsła, używając specjalnie do tego przystosowanej gumowej szczoteczki.

 

Pierwsze ząbki – pierwsza szczoteczka


Gdy pojawią się już pierwsze ząbki, trzeba kupić pierwszą szczoteczkę. Najlepsza będzie silikonowa, którą nakłada się na palec. Gdy ząbków będzie już więcej można kupić szczotkę do zębów wykonaną z miękkiego włosia. Wtedy też można zacząć używać pasty do zębów bez dodatku fluoru. Myjąc ząbki maluszkowi, należy pamiętać, aby na początku nie stosować zbyt wiele produktu. Wystarczy odrobinę wetrzeć we włosie szczotki i delikatnie czyścić.

 

Samodzielne mycie ząbków


Specjaliści zalecają, aby dzieciom do piątego roku życia pomagać w dokładnym myciu ząbków. Tylko wtedy rodzice mają pewność, że szczoteczka dotarła do wszystkich zakamarków i dokładnie je wyczyściła. Jeśli maluch bardzo chce, można pozwolić mu samodzielnie umyć zęby – ale pod nadzorem rodzica. Lepiej mieć pewność, że czynność została wykonana prawidłowo. A jeśli pociecha nauczy się dobrej metody mycia zębów już za najmłodszych lat, nie będzie miała problemów z próchnicą w swoim dorosłym życiu.

 

Zdrowe nawyki żywieniowe


Nie od dziś wiadomo, że wpływ na zdrowie zębów ma to, co jemy. Dlatego trzeba wyeliminować z jadłospisu dziecka słodkie przekąski oraz słodzone napoje. Wiadomo, że trudno wprowadzić bezwzględny zakaz jedzenia cukierków, więc dobrym rozwiązaniem może wydawać się wprowadzenie dnia, gdy maluch dostanie ulubiony przysmak.

Dzieci bardzo lubią kolorowe soki, jednak jest w nich tyle cukru, że dla dobra zdrowia, lepiej z nich zrezygnować, zastępując je wodą. Gwarantujemy, że różnica będzie zauważalna. Warto też nauczyć dzieci, że po umyciu zębów nie ma jedzenia ani picia! Jedynym napojem, jaki można podawać, powinna być zwykła woda.

Stosując się do tych zasad można zmniejszyć ryzyko próchnicy u dzieci. Trzeba także odwiedzać dentystę, by przeprowadzać wzmacniające szkliwo zębów zabiegi, takie jak lakierowanie i lakowanie. Nie można zapominać również o regularnych wizytach kontrolnych. To naprawdę prosty sposób na wspaniały uśmiech dzieci.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi