Program „Maluch+” - co rodzice mogą zyskać?
Wiele ulg i świadczeń finansowych czeka na rodziców małych dzieci. Taką formą wsparcia jest m.in. program „Maluch+”. Co daje rodzicom? Ile pieniędzy można uzyskać na dziecko? Odpowiadamy.
Dofinansowanie do żłobka i klubu dziecięcego
„Dofinansowanie będzie przysługiwać rodzicom na dziecko uczęszczające do żłobka, klubu dziecięcego lub znajdujące się pod opieką dziennego opiekuna i niekorzystające z rodzinnego kapitału opiekuńczego. Mówiąc w uproszczeniu dotyczy to dzieci pierwszych w rodzinie i dzieci, które nie są uprawnione do kapitału opiekuńczego ze względu na wiek. Dofinansowanie będzie wynosić maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, ale nie więcej niż wysokość opłaty ponoszonej przez rodzica za pobyt dziecka w instytucji opieki” – mówiła w Sejmie wiceministerska Barbara Socha.
Dofinansowanie do żłobka i klubu dziecięcego – komu przysługuje?
Dofinansowanie przysługuje rodzicom, opiekunom prawnym oraz innym osobom, którym sąd powierzył sprawowanie opieki nad dzieckiem.
Sprawdź także: Elektrykiem do przedszkola
Dofinansowanie do żłobka i klubu dziecięcego – gdzie złożyć wniosek?
Wniosek o ustalenie prawa do dofinansowania będą składać rodzice do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem portalu PUE ZUS, portalu Emp@tia lub bankowości elektronicznej.
Nowa odsłona programu „Maluch+” – co się zmieni?
Barbara Socha poinformowała również o rozwinięciu programu „Maluch+”.
Czytaj również: Dofinansowanie do żłobka 2022 - jak je uzyskać?
„Chodzi o środki z Europejskiego Funduszu Społecznego, naszym zamiarem jest przekazywanie ich na utrzymanie nowych miejsc, dotychczasowe środki z budżetu państwa, które zostały przeznaczone właśnie na dofinansowanie opieki żłobkowej, i nowe środki z Krajowego Planu Odbudowy, które mamy nadzieję wkrótce zostaną uruchomione. Będziemy mogli tym samym ogłosić nowy nabór do modułów inwestycyjnych związanych z tworzeniem miejsc opieki. W ten sposób zintegrowany kompleksowy program rozwoju instytucji opieki nad dziećmi do lat 3 będzie funkcjonował w Polsce z można powiedzieć potrójnym budżetem w stosunku do tego co było przez ostatnie kilka lat” – wyjaśniła.
Źródło: gov.pl