Propozycje zabaw na każdą pogodę

 Propozycje zabaw na każdą pogodę
Drukuj Skomentuj

Wakacyjną pogodę wyobrażamy sobie jako słoneczną i ciepłą. Jednak nawet latem trafiają się bardziej deszczowe dni. Warto mieć więc w zanadrzu propozycje zabaw na każdą pogodę, które zajmą każdego malucha!

Wykorzystajmy wakacje do tego, aby spędzić więcej czasu z pociechami, a nic tak nie integruje rodziny jak wspólna zabawa! Przedstawiamy pomysły na zabawy dla dzieci, które na pewno spodobają się także dorosłym.

Ziemniaczek-zbijaczek. To prosta gra, przeznaczona dla dzieci, które potrafią już rozpoznawać i porządkować liczby w określonej kolejności. Wystarczy przygotować kartkę i długopisy lub kredki w różnych kolorach. Zaczynamy od rysowania liczb (od 1 do 10) w kółeczkach-ziemniaczkach porozrzucanych po całej kartce. Następnie określamy, czy będziemy łączyć ziemniaczki od najmniejszej liczby do największej, czy odwrotnie. Przystępujemy do zabawy, która polega na łączeniu ziemniaczków. Zaczyna najmłodszy uczestnik. Trzeba pilnować, żeby linie nie stykały się ani nie przecinały w żadnym miejscu. Kto dotknie lub przetnie linię, przegrywa. Jedynym miejscem, w którym linie mogą się krzyżować, jest ziemniaczek. Zabawa ta uczy dzieci panowania nad ręką podczas kreślenia linii oraz układania liczb jedna po drugiej.

Malowanie kamieni. Przed rozpoczęciem zabawy zachęcamy do wybrania się na spacer, podczas którego cała rodzina zamieni w poszukiwaczy kamieni o fantazyjnych kształtach. W domy wystarczy je umyć i osuszyć, a następnie pomalować farbami lub kredkami woskowymi. Taka zabawa nie tylko zapewnia zajęcia, ale także pomaga rozbudzać dziecięcą wyobraźnię i kreatywność.

Pacynki. Zabawa w tworzenie pacynek daje ogromne możliwości wykazania się kreatywnością zarówno rodzicom, jak i dzieciom. Można je wykonać praktycznie ze wszystkiego co znajdziemy w domu: skarpetek, rękawiczek czy niepotrzebnych akcesoriów kuchennych. Po ozdobieniu pacynek stwórzmy spektakl, w którym to maluch będzie reżyserem.

Historyjki obrazkowe. Do przygotowania tej zabawy będą potrzebne kartki oraz kredki. Na kilku kwadratowych karteczkach rysujemy proste ilustracje, przedstawiające na przykład dom, piłkę, motylka, kwiatek, parasol, klucz, truskawkę. Na podstawie obrazków układamy mini historyjkę lub opowiadanie. Taka zabawa pomoże kształtować wyobraźnię malucha oraz sposób budowania przez niego wypowiedzi.

Tworzenie opowiadania. Zabawa podobna do poprzedniej, ale można się w nią bawić nawet w samochodzie, jako że nie wymaga żadnych przygotowań. Polega ona na tworzeniu opowiadania w taki sposób, że każdy uczestnik mówi po jednym zdaniu. Każde kolejne zdanie musi nawiązywać do tego, co zostało powiedziane wcześniej. Jednocześnie musi zawierać jakieś nowe informacje.

Skojarzenia.
Zabawa polega na szukaniu skojarzeń. Pierwszy uczestnik mówi na przykład zdanie: Lato kojarzy mi się z lodami. Drugi stwierdza: Lody kojarzą mi się z truskawkami. Kolejny: Truskawki kojarzą mi się z deserem... W tę zabawę można się śmiało bawić zarówno w podróży, jak i w domu.

Sałatka owocowa.
Wspólne gotowanie to zabawa, którą lubi każde dziecko. Zaangażujmy je więc w przygotowanie posiłku. Niech maluch pomoże przygotować owocową sałatkę. Potrzebne będą wasze ulubione owoce, plastikowy nożyk, deseczka i miska. Maluch na pewno chętnie spędzi z rodzicami czas w kuchni, przygotowując poczęstunek.

Ziemniaczkowe pieczątki. Zabawa dobrze wszystkim znana, polega na tworzeniu pieczątek z ziemniaków, zanurzaniu ich w farbie i stemplowaniu. Przy tej zabawie można się pokusić o wykonanie pieczątkowych cyferek lub liter. W ten sposób można zachęcić dzieci do pisania prostych słów lub układania liczb w określonej kolejności.

Bazgrołek. Zabawa polega na rysowaniu dowolnych kształtów, tzw. bazgrołków przez rodzica, z których dziecko ma coś stworzyć. Interpretacja jest dowolna, z bazgrołka mogą powstawać zwierzęta, widoczki i wiele, wiele innych rysunków. Zabawa ta rozwija kreatywne myślenie dziecka. Stanowi bardzo dobrą alternatywę do siedzenia przed komputerem. To także dobry sposób na ćwiczenie rączki podczas kolorowania.

Balonowa rakieta. Do przygotowania tej zabawy potrzebne nam będą dwa krzesła (lub pnie drzew, albo słupki, jeżeli zabawę przeprowadzamy na zewnątrz), śliski sznurek, rurka do picia (należy odciąć przegub, jeżeli jest przegubowa), taśma klejąca, balon, spinacz do bielizny. Sznurek przywiązujemy do jednego krzesła, następnie nawlekamy na niego rurkę i przywiązujemy do drugiego krzesła, tak żeby sznurek był napięty. Nadmuchujemy balon i spinamy spinaczem, aby nie uciekało powietrze. Do rurki przyklejamy taśmą nadmuchany balon. Tak powstaje rakieta, która startuje przy jednym z krzeseł. Odpalamy ją, puszczając spinacz. Im większa odległość między krzesłami, tym większego balonu potrzebujemy. Po śliskim plastikowym sznurku rurka lepiej będzie się przesuwała.

Początek i koniec. Ta zabawa będzie odpowiednia dla starszych przedszkolaków. Rodzic i dziecko na zmianę mówią wyrazy na takiej zasadzie, że pierwsza litera kolejnego wyrazu jest ostatnią literą poprzedniego, na przykład: parasol - lalka - arbuz - zabawki. Należy jednak pamiętać, żeby dostosować zabawę do wieku dzieci i nie używać zbyt trudnych wyrazów.

 

Bliżej Przedszkola nr 6/czerwiec 2013/Gabriela Fejkiel

 

Źródło: www.blizejprzedszkola.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi