Przedszkolak bezpieczny na drodze

Przedszkolak bezpieczny na drodze
Drukuj Skomentuj

Właściwych zachowań na drodze należy uczyć już przedszkolaki. Dziecku - nawet jeśli w którymś momencie uznamy je za wystarczająco dojrzałe, by samo mogło iść do szkoły - może zabraknąć podzielności uwagi. Zajęte rozmową z rówieśnikami, zapatrzone na billboard, wybiegnie na przejście dla pieszych... i wypadek gotowy. Jakich odruchów warto wyuczyć przedszkolaka, żeby w przyszłości był bezpieczny na samodzielnym spacerze?

Podstawy

 

  • Poruszamy się po chodniku. W przypadku, kiedy nie ma chodnika, idziemy poboczem z lewej strony jezdni.
  • Jeśli idziemy większą grupą, unikamy chodzenia blisko krawędzi ulicy. W miarę możliwości poruszamy się środkiem chodnika, gęsiego.
  • Nie wybiegamy na ulicę!
  • Przez jezdnię przechodzimy w miejscach wyznaczonych, na pasach. Na światłach zawsze przechodzimy tylko na zielonym.
  • Jeśli przechodzimy przez jezdnię w miejscu bez sygnalizacji świetlnej, zatrzymujemy się przed wejściem na jezdnię i sprawdzamy, czy nic nie jedzie: rozglądamy się lewo, w prawo i jeszcze raz w lewo.
  • Jeśli chcemy przejść przez jezdnię dwupasmową i samochód z lewej strony zatrzyma się, kiedy dojdziemy do środka jezdni zatrzymajmy się i sprawdźmy, czy samochód z prawej strony też nam ustępuje! Naucz dziecko, żeby nie zakładało z góry, że skoro jeden samochód ustąpił mu pierwszeństwa, tak samo zachowa się drugi kierowca!

 

Dziecko widoczne na drodze - dziecko bezpieczne


Coraz więcej osób dysponuje samochodami, często poruszając się nimi za szybko. Upewnij się, że kierowca będzie zawsze w stanie zauważyć twoje dziecko już z dużej odległości.

W mniejszych miejscowościach, gdzie nie ma chodników, a ulice są słabiej oświetlone, trzeba szczególnie zadbać o widoczność dziecka. Dla malucha najlepszym rozwiązaniem jest kamizelka odblaskowa. Pamiętaj, że najbardziej widoczny jest kolor jasnożółty. Kamizelka powinna być nakładana zawsze na wierzchnie ubranie - kiedy maluch ma przy sobie tornister, kamizelka powinna być włożona na wierzch, nie pod plecak!

Warto też wybrać się z dzieckiem na zakupy, gdzie wspólnie poszukacie ciekawych wzorów gadżeów odblaskowych. Możecie je przypiąć do ubrania (z przodu i z tyłu, na wysokości nie większej niż 100 cm od drogi), plecaczek (na przodzie i po bokach), a zimą także do butów (w miejscu, którego nie będą zasłaniały spodnie).

 

Może zaciekawi Cię też: Jak uczyć dziecko odpowiedzialności

 

Uwaga na nieznajomych


Nawet jeśli nie planujesz jeszcze wypuszczać dziecka z domu samego przez najbliższych kilka lat, warto już teraz uczyć go nie tylko przepisów poruszania się po chodnikach i drogach, ale też zasad ograniczonego zaufania do obcych.

Dziecko musi wiedzieć, że nie wolno mu przyjmować żywności, picia ani prezentów od obcych osób. Oczywiście, nie powinno się też oddalać z nikim obcym bez wiedzy opiekuna ani wsiadać do aut nieznanych osób. Naucz je też, że jeśli zaniepokoi go zachowanie nieznajomego i poczuje się zagrożone, ma głośno krzyczeć, by zwrócić uwagę innych.

 

Sprawdź też: Jak chronić dziecko przed nieodpowiednimi treściami w sieci?

 

Rodzicu - nie popełniaj tych błędów!

 

Ostatnia sprawa, czyli autentyczność w uczeniu dziecka przepisów. Pamiętaj, że samo mówienie o nich nie wystarczy - musisz ich przestrzegać! Nie wbiegajcie na „zielonym migającym”, nawet jeśli Wam się bardzo śpieszy; nie przechodźcie w miejscach niedozwolonych. Łamanie tych zasad może w przyszłości zagrozić bezpieczeństwu dziecka, jeśli zapamięta, że tak postępowali jego rodzice.

 

 

Przeczytaj też: Pierwsza wycieczka rowerowa z dzieckiem

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi