Przedszkolaki tworzą świąteczne anioły

Przedszkolaki tworzą świąteczne anioły
Drukuj Skomentuj

Wykonane przez dzieci anioły będą wspaniałymi bożonarodzeniowymi dekoracjami i ozdobami kartek z życzeniami. Warto już teraz pomyśleć o ich przygotowaniu, a za najlepszą inspirację posłuży opowieść o młodych artystach tworzących anielskie prace plastyczne.

W pracowni panowało niezwykłe ożywienie, tego dnia przedszkolaki postanowiły wziąć udział w konkursie plastycznym, którego tematem miały być anioły. Mali artyści usadowili się więc na podłodze i zaczęli obmyślać pomysły na swoje prace.

– Mój anioł – oznajmiła Sonia – będzie miał długą suknię. I skrzydła...
– A mój – podjęła temat Ninka – będzie miał skrzydła też, i... no... suknię do ziemi...
– No, mój to będzie miał aureolkę – stwierdziła Marta i już mniej pewnym głosem dodała – i skrzydła będzie miał...
Przemek, Kaja i Agatka nie zabierali głosu. Za to na twarzy Ali widać było głęboki namysł.
– Może... – ciągnęła wolno. – Może niech te anioły będą takie dla ludzi..., no... przecież anioły opiekują się ludźmi. Różnymi...
– Zwierzętami chyba też – dodała szybko Nina, której rodzice kilka dni wcześniej przygarnęli bezdomnego kota.
Na twarzy Przemka malowała się przekora.
– Czy anioł zawsze musi być taki... święty? Pochuliganić trochę nie może? – z nutką zuchwałości w głosie zapytał nasz rodzynek.

Po tej burzy mózgów już było wiadomo, że anioły będą wyjątkowe. Zadanie nauczyciela polegało przede wszystkim na podsuwaniu pomysłów wykorzystania nietypowych elementów i technik plastycznych. Na kolorowym kartonie pojawił się więc Anioł Jesienny, sunący nad złocistymi drzewami. Anioł Przemka miał krótkie spodenki i procę w dłoni, chłopiec cierpliwie i starannie robił kolorowe przeplatanki, z których wyciął porteczki i skrzydła swojego anioła. Później do tej gromadki dołączył jeszcze Smutny Anioł, Anioł Zimowy, Anioł Koci, Anioł Czytelnik i Serduszkowy Anioł z szopą różowych włosów. Za te prace maluchy otrzymały wyróżnienia.

Po kilku miesiącach dzieci na zajęciach plastycznych lepiły, malowały, wycinały i rysowały, tworząc coraz bardziej pomysłowe prace. Zainteresowały się pracą z masą solną - anioły musiały być świetnej jakości, dlatego zdecydowano, że najpierw trzeba je ulepić z niebarwionej masy, a dopiero później pomalować. Nauczycielka pracowicie wyrabiała ciasto, a dzieci mieszały wodę z klejem do tapet, dolewały olej, dosypywały mąkę oraz sól.

W trakcie tych przygotowań snuły plany, jak będą wyglądać ich aniołki z masy solnej. Marta chciała ponownie zrobić Jesiennego, jednak nie wiedziała jak ma ponownie ukazać tę porę roku. Koleżanki poradziły jej, by umieściła na sukni kolorowe liście. Ninka także pozostała wierna swojemu Kociemu Aniołkowi, ale pozostałe dzieci wpadły na zupełnie nowe pomysły.

Narodził się więc Anioł Ptasi ze skrzydełkami z prawdziwych ptasich piórek, Anioł Zimowy w sukni ozdobionej śniegowymi gwiazdkami, zabawny Anioł – patron rybek, z mnóstwem piegów z kolendry, i komiczny Anioł Biedronkowy w czerwonej sukni w czarne kropeczki z angielskiego ziela...

Aniołki powędrowały do piekarnika, by podsuszyć się nieco, a cała grupa czekała z zapartym tchem na efekt tego przypiekania. Czy się nie pokruszą? Czy nie zblakną kolory? Trochę zblakły, ale to nie problem - wystarczyło po zdjęciu z blachy spryskać aniołki lakierem do włosów i barwy powróciły!

Chcecie przygotować własne aniołki z masy solnej? Poznajcie przepis na najlepszą „anielską masę”: 2 szklanki mąki pszennej, szklanka miałkiej soli, ¾ szklanki letniej wody, 1 łyżeczka kleju do tapet, 1 łyżeczka oleju. Klej do tapet wymieszać z wodą, dodać olej, odczekać chwilkę, dodawać do soli i mąki. Wygniatać ciasto aż stanie się elastyczne. Jeśli trzeba, podsypać mąką podczas wyrabiania. Masę można przechowywać w lodówce przez około 2 tygodnie. Wyroby suszyć w uchylonym piekarniku przez 2-3 godziny w temperaturze poniżej 100 stopni Celsjusza.

 

Bliżej Przedszkola nr 11/listopada 2013/Maria Trojanowicz-Kasprzak

 

Źródło: blizejprzedszkola.pl

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi