Przedszkole- będzie wymagane zaświadczenie o szczepieniu?

Przedszkole- będzie wymagane zaświadczenie o szczepieniu?
Drukuj Skomentuj

W ostatnim czasie zwrócono szczególną uwagę na to, że coraz więcej dzieci w Polsce nie jest szczepionych. Główną przyczyną są obawy i przekonania rodziców. Aby to zmienić, komisje senackie poparły projekt ustawy, przewidującej wprowadzenie szczepionek wymaganych przepisami jako kryterium przyjęcia dziecka do publicznego przedszkola i żłobka.


Niezwykle prawdopodobny jest fakt, że w 2021 roku do przedszkola zostaną przyjęte tylko te dzieci, które są zaszczepione. Co ważne, głównym założeniem projektu inicjatywy ustawodawczej "Szczepimy, bo myślimy" jest, że jednym z kryteriów przyjęcia dziecka do publicznego przedszkola, oddziału przedszkolnego w publicznej szkole, a także żłobka powinno być posiadanie zaświadczenia o odbyciu przez dziecko wszystkich obowiązkowych szczepień ochronnych.

 

Czytaj także: Dzień Babci i Dziadka w przedszkolu a koronawirus


Co ciekawe, dla rodziców, którzy nie szczepią swoich dzieci ze względu na przeciwwskazania, istnieje pewnego rodzaju wyjście z sytuacji. Aby dziecko zostało przyjęte do przedszkola, rodzice musieliby zdobyć zaświadczenie, które potwierdzi przeciwwskazania do szczepień przeprowadzanych zgodnie z harmonogramem wynikającym z obowiązujących przepisów.

 

Sprawdź również: Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przedłużony do 31 stycznia


Według raportu UNICEF obecnie wyszczepialność w Polsce wynosi około 90 procent. To granica działania odporności zbiorowej.
Idea jest słuszna i Ministerstwo Zdrowia ją popiera. Jako przedstawiciel ministerstwa i lekarz jestem zdecydowanie za tym, aby wyszczepialność polskiego społeczeństwa była jak największa. Dziękuję senatorom za inicjatywę” – komentował sprawę wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

 

Czytaj także: 10 najpiękniejszych życzeń na dzień babci i dziadka


Warto szczepić dzieci. W Warszawie z bezpłatnych miejsc w żłobkach mogą skorzystać tylko i wyłącznie zaszczepione dzieci. Z kolei w Poznaniu, już w tamtym roku ustalono, że do miejskich żłobków będą przyjmowane jedynie dzieci, które odbyły obowiązkowe szczepienia ochronne.

 

 


Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!