Przedszkole dla dziecka z małej miejscowości

Marta,

Mam pytanie odnośnie zapisania dziecka do przedszkola. Córeczka w przyszłym roku będzie mieć 3-latka, ja już w przyszłym roku muszę wrócić do pracy więc córeczka musi pójść do przedszkola. Sprawa jest tego typu, że mieszkamy w małej miejscowości, owszem są tam dwa przedszkola ale ja pracuję w Częstochowie i wygodniej byłoby dla mnie, gdyby córeczka chodziła tam do przedszkola. Co muszę zrobię w tej sprawie by zapisać córeczkę tam do przedszkola i druga sprawa jest taka, że córeczka ma astmę wczesno-dziecięcą?

Monika Filip
specjalista

Witam serdecznie, obecnie nie ma żadnych przeciwskazań prawnych, aby dziecko uczęszczało do przedszkola poza miejscem zameldowania. W procesie przyjmowania dzieci do przedszkoli nie obowiązuje rejonizacja, tak więc wydaje mi się, że wystarczy zgłosić chęć posłania dziecka do wybranego przedszkola i tam dowiadywać się o konkretne procedury.

Każde przedszkole może mieć swój własny system przyjmowania dzieci, tzn. może opracować pewne kryteria, którymi się kieruje podczas przyjęć dzieci. Może to być oczywiście miejsce zamieszkania dziecka, ale rzadko jest to główne kryterium, częściej bierze się pod uwagę sytuację rodzinną dziecka (np. czy oboje rodzice pracują) lub fakt, czy dziecko uczęszczało na zajęcia adaptacyjne w danym przedszkolu albo czy jego rodzeństwo chodziło do danej placówki. Sprawę najlepiej wyjaśnić u źródła, czyli w wybranym przez Was przedszkolu.

Podobnie jeśli chodzi o astmę  u córeczki, należy tę sprawę przedstawić w wybranej placówce. Bardzo możliwe, że dyrekcja będzie prosiła o jakieś zaświadczenie od lekarza, iż nie ma przeciwskazań, aby dziecko chodziło do przedszkola. W rozmowie z dyrektorem należy również szczegółowo wyjaśnić na czym dana przypadłość dziecka polega, z czym się wiąże. Proszę jednak pamiętać, że ani nauczyciel ani dyrektor nie ma prawa podawać dziecku żadnych leków. Tak więc jeśli istnieje konieczność podawania dziecku pewnych leków, np. w ciągu dnia  musi się Pani nastawić na to, że będzie musiała przyjeżdżać do przedszkola i sama to robić.

Skomentuj

Zobacz także:

Skomentuj

Dodane komentarze (1)

  • magda
    odpowiedz

    Ja też słyszałam, że dziecko może uczęszczać do przedszkola, gdzie zapiszą je rodzice. My nie mieliśmy z tym żadnego problemu. Oboje z mężem pracujemy w innym mieście i siłą rzeczy tam zapisaliśmy synka. Nikt nie robił nam żadnych trudności. Mamy nadzieję, że również Pani będzie miała podobne pozytywne doświadczenia jak my.