Przedszkole ekologiczne

Przedszkole ekologiczne
Drukuj Skomentuj

Jednym z profili w przedszkolach prywatnych jest edukacja ekologiczna. Celem edukacji ekologicznej jest codzienne wdrażanie postaw proekologicznych.


Poznawanie świata w duchu ekologii

 

W przedszkolach ekologicznych tworzone są różne projekty, które pozwalają na praktyczne poznawanie świata w duchu ekologii. Większość niepublicznych przedszkoli realizuje autorskie programy skupiające się na edukacji ekologicznej, szczególnie w zakresie kształtowania podstawowych zasad ochrony przyrody, zdrowego odżywiania i stylu życia. Celem jest kreowanie w świadomości przedszkolaków chęci odpowiedzialności za jakość środowiska.

 

Oferta przedszkoli ekologicznych opiera się w dużej mierze na kreowaniu zdrowych nawyków, dlatego wśród zajęć znajdziemy także te edukacyjne z pielęgniarkami lub lekarzami. W jednym z przedszkoli w Rzeszowie systematycznie co 6 tygodni odbywają się spotkania ze stomatologiem, który udziela dzieciom lekcji w zakresie prawidłowej higieny jamy ustnej oraz dokonuje przeglądów stomatologicznych.

 

 

Kontakt ze zwierzętami

 

W wielu przedszkolach wykorzystywane są własne zwierzęta, w innych zapewniany jest okazjonalny kontakt ze zwierzakami. W ofercie edukacyjnej można znaleźć zajęcia dogoterapii. Z takich lekcji przedszkolaki mogą skorzystać między innymi w przedszkolu w Krakowie, w którym z wizytą pojawia się pies rasy golden retriever wraz z instruktorem. Jedno z przedszkoli w Warszawie tworzy spotkania z Panem Ekologiem, który przychodzi na zajęcia z różnymi zwierzętami, na przykład ślimakami afrykańskimi, żółwiem wodnym, świnką morską, królikiem, papużkami, czy myszkami. 

 

Sprawdź również: Jak wybrać odpowiednie przedszkole dla dziecka?

 

Powietrze

 

Edukacja w duchu proekologicznym przejawia się także w tworzeniu wrażliwości na czyste powietrze i dbaniu o nie. Dzieci poznają, jak reagować, kiedy wokół ktoś pali papierosy, czy podpala trawę. Uczą się zagrożeń i metod, jak im przeciwdziałać. Przedszkola ekologiczne w Krakowie zwracają uwagę na obecny zwłaszcza w tym mieście problem ze smogiem. W tym celu w salach służących dzieciom wykorzystywane są technologie oczyszczające powietrze.

 

 

 

Jadłospis w przedszkolach ekologicznych

 

Dania serwowane podczas pobytu dzieci w przedszkolu ekologicznym oparte są przede wszystkim na żywności nieprzetworzonej. Przygotowywane dla przedszkolaków jedzenie pozbawione jest konserwantów i wzmacniaczy smaku.  Potrawy przygotowywane są przez wykwalifikowany personel. Większość przedszkoli o profilu ekologicznym stawia na przygotowywanie posiłków we własnych kuchniach.  W wielu przedszkolach, między innymi w Łodzi, dzieci same hodują warzywa, zioła i owoce, z których następnie przygotowują proste posiłki, sałatki czy surówki. W ten sposób przekonują się, ile pracy trzeba włożyć, aby na grządkach urosły plony. W przedszkolu w Gdyni dzieci spożywają posiłki BIO, stworzone tylko z naturalnych i ekologicznych produktów. 

 

Otoczenie przedszkoli ekologicznych

 

Większość ekologicznych placówek przedszkolnych otacza piękny teren wokół budynku, po to, aby dawać dzieciom szansę na codzienny bliski kontakt z naturą. Wiele z nich ma dodatkowo zagrody ze zwierzętami - królikami, kurami, kozami i owcami. Jedno z przedszkoli w Warszawie ma konie i wszystkie chętne dzieci zachęca do nauki jazdy konnej oraz stałych lekcji z kucykami. Jedno z przedszkoli w Poznaniu adoptowało konia, który dzięki zbiórce rodziców dzieci został wykupiony z transportu rzeźnego. Przedszkolaki odwiedzają konia, opiekują się nim, współuczestnicząc w jego utrzymaniu. Edukacja ekologiczna w przedszkolach obejmuje także samodzielną uprawę roślin. Kilka przedszkoli posiada własny sad owocowy.

 

 

 

Wycieczki edukacyjne

 

Edukację ekologiczną wzbogacają wycieczki do miejsc istotnych przyrodniczo. Jedno z przedszkoli w Rzeszowie przygotowuje tematyczne wycieczki do gospodarstw ekologicznych. W przedszkolu w Poznaniu dzieci uczestniczą w wycieczkach z rodzicami na grzybobraniu.

 

Kształcenie specjalne

 

W celu wyrównywania szans edukacyjnych dzieci tworzone są oddziały dla tych, które potrzebują dostosowania programu do specjalnych potrzeb rozwojowych. Znajdziemy je w niektórych placówkach, na przykład w przedszkolu ekologicznym w Cieszynie, gdzie przedszkolak ma dostęp do zróżnicowanej rehabilitacji.

 

Sprawdź także: Przedszkole Montessori - co warto wiedzieć?

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!