Przedszkole Montessori - co warto wiedzieć?

Przedszkole Montessori - co warto wiedzieć?
Drukuj Skomentuj

Oferta przedszkoli Montessori znacznie różni się od oferty tradycyjnych placówek. Takie przedszkole to przede wszystkim miejsce, które charakteryzuje się spójnym modelem wychowania i edukacji dzieci. Zapoznaj się z zasadami panującymi w przedszkolach Montessori i zdecyduj, czy to odpowiednie miejsce dla twojego dziecka.


Metoda Montessori – na czym to polega?

 

Zdaniem włoskiej lekarki najważniejsze w wychowywaniu dziecka jest pozwolenie mu na rozwijanie się w swoim własnym tempie, a także nauka samodzielności poprzez wspieranie, a nie wyręczanie oraz nauka szacunku do innych. Metoda ta daje dziecku szansę na swobodny rozwój, a jednocześnie zapewnia dziecku ogromne wsparcie ze strony rodziców i opiekunów.

 

Sprawdź także: Niewykorzystana ulga na dziecko - zwrot pieniędzy


W pedagogice tworzonej przez Montessori to dziecko jest najważniejsze, a pierwszym i najważniejszym pedagogiem dziecka jest jego rodzic.

 



Metoda Montessori w przedszkolu


Wykorzystanie tej metody ma zapewnić przedszkolakom poczucie bezpieczeństwa i sprawić, że gdy przychodzą do przedszkola – będą czuć się pewnie. Z racji, że pierwsze lata życia wiążą się z najszybszym przyswajaniem wiedzy, metoda ta stawia na swobodny i indywidualny rozwój. Dziecka nie należy do niczego zmuszać, a wspierać jego zainteresowania.


Za klucz sukcesu uznawane jest wyczekanie na odpowiedni moment, kiedy to dziecko będzie gotowe na powtórzenie danego materiału. Żaden z przedszkolaków nie musi uczyć się w takim tempie jak jego rówieśnicy. Wśród dostępnych pomocy dydaktycznych są kolorowanki, czytanki, książeczki z zadaniami z liczbami, po które przedszkolak może sięgnąć wtedy, gdy będzie mieć na to ochotę.

 

Czytaj również: Zmiany w bonie turystycznym - więcej dostępnych opcji

 

Metoda Montessori polega również na podzieleniu dzieci na grupy zróżnicowane wiekowo. Tworzone są również grupy łączone, złożone z dzieci pełnosprawnych i dzieci z niepełnosprawnością ruchową. Zakłada ona również, że skupienie dziecka na jednej czynności trwa najwyżej 20 minut. Z kolei pomoce dydaktyczne charakteryzują się prostotą i łatwością wykonania. Co ciekawe, są skonstruowane w taki sposób, by dziecko samo mogło skorygować błędy, są uszeregowane według trudności, a każdy egzemplarz występuje tylko raz.

 

Czytaj także: Ruszają testy przesiewowe dla nauczycieli przedszkoli


To również miejsce, w którym szanuje się dzieci. Nie są one zmuszane do spania i jedzenia. Stawia się również na samodzielność dzieci. W przedszkolach Montessori tradycyjnie jest zwierzątko –  mogą być rybki, żółw, a nawet kot czy pies.


Autor: Izabela Nestioruk

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!