Przedszkolna Akademia Zdrowia - scenariusz zajęć otwartych w grupie 4-latków

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Przedszkolna Akademia Zdrowia - scenariusz zajęć otwartych w grupie 4-latków
4.0
3 oceny
Oceń
{

Hospitacja zajęć otwartych dla rodziców – 4-latki.

Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych – zastosowanie Nowej Podstawy Programowej i zadań z Planu Rocznego.

Temat: Przedszkolna Akademia Zdrowia pod hasłem: „Szanuj zdrowie należycie, najważniejsze przecież życie”.

CELE OGÓLNE:

 • kształtowanie postawy prozdrowotnej,
 • rozwijanie aktywności twórczej przez wykorzystanie dziecięcej ekspresji,
 • przypomnienie podstawowych zasad higieny,
 • utrwalanie przyzwyczajeń i nawyków dbania o codzienną higienę ciała,
 • rozumienie spożywania warzyw i owoców jako źródła witamin,
 • wykonanie owocowej potrawy.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

 • dziecko wie, co należy robić, aby być zdrowym,
 • wesoło bawi się wspólnie z rodzicami,
 • samodzielnie przyrządza owocowy przekładaniec.

METODY:

 • percepcyjne: obserwacji i pokazu;
 • słowne: rozmowy;
 • czynne: samodzielnych doświadczeń;

FORMY:

 • indywidualna;
 • zbiorowa.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

 • płyta CD, pacynki, kosz i art. Higieniczne, chusta animacyjna, opaski na oczy, owoce i inne artykuły spożywcze, plansze związane z higieną, monitor, tacki, wykałaczki, chusteczki nawilżające, mydło, woda, ręcznik, odznaki Zdrowego Przedszkolaka

 

PRZEBIEG ZAJĘĆ


1. Powitanie przy utworze „Dzień dobry”.

2. Słuchanie opowiadania nauczycielki „Co się stało Zosi?”

Zosia – Dzień dobry dzieci! (czeka na odpowiedź) Dzisiaj jest wspaniały dzień. Rano zjadłam pyszne śniadanie: chleb z miodem i mleko. Czy wy lubicie miód i mleko? (odpowiedzi dzieci) Radzę wam żebyście jadły miód i piły mleko. Mama mówi, że po takim śniadaniu będę duża i zdrowa. Potem byłam z mamą na spacerze. Bawiłam się w piaskownicy, biegałam z piłką. A teraz mama szykuje obiad, bo po południu pójdziemy do parku na huśtawki.  O jej, jestem bardzo głodna! Mamusiu, mamusiu, jestem bardzo głodna! (n-lka bierze drugą lalkę)
Mama – Zosiu, jeszcze nie ma obiadu. Jeśli jesteś głodna, to zjedz jabłuszko. Tylko nie zapomnij go umyć przed jedzeniem! A czy myłaś ręce po spacerze?
Zosia – Jeszcze nie zdążyłam.
Mama – To koniecznie umyj ręce. (mama wychodzi)
Zosia – Umyj ręce, umyj jabłko! Tyle pracy, a ja jestem głodna. Otrzepię ręce. To wystarczy. Wcale nie widzę brudu. Jabłka też nie będę myła, zjem je szybko, mama nie zauważy. (je jabłko, potem podśpiewuje lecz po chwili zaczyna płakać) Oj, oj, jabłko było pyszne, ale dlaczego teraz boli mnie brzuszek? Mamo, mamusiu! (wchodzi mama)
Mama – Co się stało córeczko?
Zosia – Boli mnie brzuszek i jest mi niedobrze.
Mama – Rzeczywiście źle wyglądasz. Tylko nie wiem dlaczego? Co ci mogło zaszkodzić? Może wy dzieci wiecie co mogło zaszkodzić Zosi?
Rozmowa lalki – Mamy – z dziećmi. N-lka tak kieruje rozmową, aby dzieci powiedziały, że należy myć ręce i owoce przed jedzeniem, bo inaczej mogą być chore i źle się czuć.
Mama – Zosiu, czy już wiesz dlaczego bolał cię brzuszek?
Zosia – Wiem, bo nie umyłam rąk i jabłuszka.
Mama – Teraz zamiast iść do parku na huśtawki, musisz wziąć lekarstwo i położyć się do łóżeczka. Myślę, że już nigdy nie zapomnisz o myciu rąk i owoców przed jedzeniem.
Zosia – Nie zapomnę mamusiu i wy dzieci też o tym nie zapomnijcie! Pa, pa. Do widzenia dzieci. (lalka włożona do łóżeczka)

3. Zaproszenie do udziału w doświadczeniu: Jak zarazki lubią łapki? Nauczyciel stawia na stoliku pojemniki z konfetti i wilgotną gąbkę. Przedszkolaki przykładają rękę do gąbki, a następnie wkładają rękę do pojemnika. Oglądają dłonie opowiadają, co zauważyły. Możemy jeszcze w inny sposób sprawdzić, jak brudek z naszych rączek przekazujemy komuś innemu – Przywitanie się ręką ubrudzoną od kredy.

4. Demonstracja mycia rąk.
O zdrowie dbam. Jak to robię, powiem wam.
Wcieram mydło w obie ręce,
między palce, młynek kręcę -

Twoje uwagi i pomysły

Tagi