Przesądy i wróżby wigilijne

Przesądy i wróżby wigilijne
Drukuj Skomentuj

Jak wystrzec się wszelkich niepowodzeń i zapewnić sobie szczęśliwy nowy rok? Przedstawiamy wróżby wigiijne i przesądy!

Wróżby wigilijne

 

Po wigilii wróży się ze źdźbła siana spod obrusa. Jeśli niewiasta wyciągnie zielone źdźbło - w zapusty przywdzieje wianek ślybny, gdy zwiędłe - trzeba będzie na męża jeszcze poczekać, a jeśli żółte - to całkiem zła wróżba, gdyż umrze jako stara panna.

 

Pragniesz zamążpójścia? Weź na łyżkę kutię i rzuć ją do góry. Jeśli ziarna przylgną do sufitu - to prędko wyjdziesz za mąż.

 

Aby dowiedzieć się z której strony przyjdzie mąż, po wieczerzy dziewczęta wychodziły przed dom i wołały głośno. Z której strony odpowiadało echo z tej przyjdzie mąż.

 

Wróży się też przy użyciu trzech talerzy, w których jest  woda, piasek i gałązka świerku, symbolizujące chrzciny, śmierć, zamążpójście. Talerze stawia się w ciemnym miejscu i zależnie od tego, kto który talerz wskaże, to jest mu pisane w przyszłym roku.

 

Jeśli chcesz, aby trzymały się ciebie w tym roku pieniądze, w trakcir mycia włóż do do wody kilka monet. Dotykaj je nabierając wody i obmywając twarz, a pieniądze zawsze będą przy tobie. Miej przy sobie pieniądze także podczas wieczerzy.

 

Łuski z karpia spożytego podczas wieczerzy wigilijnej, noszone w portmonetce przez cały rok, przyciągną pieniądze.


Sprawdź również: Jaka jest symbolika wigilijnych potraw?


Przesądy religijne

 

Z wigilijną nocą związane są powiązane  wierzenia i przesądy. Tej nocy zwierzęta przemawiają ludzkim głosem, ale kto je usłyszy nie dożyje ranka. Biada człowiekowi, co wiedziony próżną ciekawością usiłowałby zerwać zasłonę z tajemnic tej niezwykłej nocy. W tradycji ludowej zachowało się mnóstwo opowieści o gospodarzach, którzy od własnych wołów usłyszeli wyrok śmierci, podsłuchując ich tajemną rozmowę.

 

W czasie wieczerzy wigilijnej można ujrzeć osobę zmarłą w roku bieżącym, należy tylko po zjedzeniu wszystkich wigilijnych potraw, wyjrzeć przez dziurkę od klucza w drzwiach, a wówczas ujrzy się ją siedzącą na pustym miejscu przy stole.

 

Pilnuj, aby na stole była nieparzysta liczba potraw. To zapewni ci obfitość w całym nadchodzącym roku.

 

W dniu Wigilii nie można sięć, kłócić ani płakać, bo niezgoda i smutek będą często gościły w naszym domu, aż do następnej Wigilii.

 

"Jaki dzień Wigilii, taki cały rok" - warto o tym pamiętać i przeżyć ten dzień tak, jak chcielibyśmy go spędzić.

 

Sprawdź także: Wyniki konkursu Bożonarodzeniowego

 

Źródło: magazyndomowy.pl

 

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!