Przetwory z warzyw - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-6 - letnich
Temat:Przetwory z warzyw.
Grupa wiekowa:
dzieci 5 i 6-letnie
Czas zajęć:
20-30 min
Cele ogólne:
- rozwijanie mowy,
- określanie jadalnych części warzyw,
- zapoznanie się ze sposobem kiszenia ogórków.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
-
potrafi wypowiadać się na podany temat,
-
wymienia części warzyw,
-
kisi ogórki,
-
rozumie znaczenie słów: zupa, przetwory,
-
wykonuje ćwiczenia ruchowe,
-
wykonuje pracę plastyczną,
-
potrafi współpracować w grupie,
-
aktywnie uczestniczy w zabawach.
Metody:
- Słowne – rozmowa, objaśnienia, instrukcje, swobodne wypowiedzi dzieci,
- oglądowe – obserwacja,
- działań praktycznych - zabawy ruchowe, zadania stawiane do wykonania.
Formy:
- indywidualna, zespołowa.
Środki dydaktyczne:
- Tablice z wyrazami, sylabami i literami, ilustracje liter, tablice z imionami dzieci, szablony garnka, ilustracje warzyw, kleje, ogórki, sól, ząbki czosnków, ziele angielskie, butle z wodą, liść laurowy, koper, czajnik, garnek, słoiki, list, koperta, skrzynia skarbów, dyplomy, cukierki.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa ruchowa: ekspresowe przywitanie.
Uścisnąć jak najwięcej dłoni w jak najkrótszym czasie, dotknąć jak najwięcej pięt...
2. Zabawa ruchowa: sałatka warzywna.
Dzieci siedzą w kole, losują obrazki wybranych warzyw ( pomidor, ogórek cebula, sałata, burak). Kiedy nauczyciel powie: Robię sałatkę z pomidorów, dzieci, które wylosowały pomidory zamieniają się miejscami.
3. Powiedz, gdzie się pomyliłem – nauczyciel wypowiada zdania o warzywach, dzieci
uważnie słuchają. Gdy nauczyciel powie nieprawdę, podnoszą ręce do góry i poprawiają jego wypowiedź.
4. Nad ziemią i pod ziemią – dzieci próbują określić które części warzyw zjadamy ( rosnące pod czy nad ziemią).
5. List – dzieci szukają listu.
Oho! Słyszeliście coś?? Coś jakby taki trzask? Już kiedyś, taki trzask słyszałem, wydaje mi się, że przyszedł do Nas list! Dzieci szukają listu.
6. Przeczytanie listu i przedstawienie tematu i celu zajęć:
a) Co my tu mamy:
Drodzy przyjaciele,
Nazywam się Janek. Z pewnych źródeł wiem o pewnym skarbie, który cierpliwie czeka
aż ktoś go zdobędzie. Aby go zdobyć trzeba wykonać dwie ciężkie misje: ugotować
pyszną warzywną zupę i przygotować kiszone ogórki! Wasza wychowawczyni pokaże
Wam jak to zrobić! Wierzę, że poradzicie sobie z tym zadaniem.
Powodzenia!
Janek
b) Uwaga, Janek przygotował dla Nas misję. Będzie to cel naszych dzisiejszych zajęć,
a tematem, będą przetwory z warzyw.
7. Prezentacja tablic – wprowadzenie napisów zupa, przetwory.
Dzielenie na całe wyrazy, sylaby, litery.
Pamiętacie, powinniśmy przygotować zupę i przetwory warzywne jakimi są kiszone ogórki. Jak myślicie, co to zupa?
Jak myślicie, a czym mogą być przetwory?
Teraz powtarzajcie za mną! – Prezentacja tablic.
8. Praca plastyczna: Przygotowanie zupy.
Na gotowym szablonie garnuszka dzieci naklejają warzywa, kolorują wywar. Nad pracą układają wyraz Zupa i doklejają imię.
9. Zaproponowanie wykonania własnych przetworów: ogórków kiszonych. Omówienie sposobu ich wykonania, zwrócenie uwagi na potrzebne składniki.
10. Kiszenie ogórków.
Dzieci układają ogórki w słoikach, wkładają do słoików ząbki czosnku, koper, wlewają zalewę do słoików z ogórkami.
11. Otwieranie skrzyni skarbów.