Przewlekły katar u przedszkolaka

Przewlekły katar u przedszkolaka
Drukuj Skomentuj

Rodzice przedszkolaków skarżą się na katar u dziecka. Często jest to przyczyną rozwijającego się układu immunologicznego. Kiedy katar może wzbudzić niepokój?

Dlaczego nasze dziecko cały czas choruje?

 

Dziecko zaczyna się przeziębiać wtedy, gdy zaczyna chodzić do przedszkola. Jest to spowodowane kontaktem z innymi dziećmi. W przedszkolu lub żłobku ma kontakt z wieloma bakteriami i wirusami, które bez problemu migrują między jednym organizmem a drugim. Przyczyną tego stanu rzeczy są dziecięce zabawy i typowe dla tego wieku zachowania. Rzadko zainteresowany zabawą przedszkolak pamięta, by w czasie kichania zasłonić nos, a następnie pójść do łazienki umyć ręce.

 

Katar (nieżyt nosa) to jeden z objawów zakażenia górnych dróg oddechowych. Ten typ infekcji w przypadku dzieci występuje nadzwyczaj często, szczególnie w okresie jesienno-zimowym. W zdecydowanej większości przypadków wywołują je rynowirusy (a jest ich blisko 100 gatunków!).

 

Zdarza się, że katar u dziecka trwa 2 tygodnie lub dłużej, a jeśli dodamy do tego informację, że przedszkolak przeciętnie choruje 8-10 razy w roku, to dlatego dziecko nieustannie chodzi zakatarzone. Nie zawsze jednak katar ma podłoże infekcyjne. Długo utrzymujący się katar u dziecka może być spowodowany również innymi przyczynami, jak m.in. alergia.

 

 


Objawy kataru

 

Katar objawia się najczęściej spływającą z nosa wydzieliną, która jest wodnista lub gęsta. Może też spływać po tylnej ścianie gardła powodując suchy kaszel. Pojawiają się też objawy współistniejące jak: ból głowy, uczucie zatkanego nosa, osłabienie węchu, brak apetytu, a w przypadku małych dzieci – problem z ssaniem piersi. Gdy jednak katar trwa dłużej niż 7 dniach, warto skonsultować się z lekarzem. Należy to zrobić wcześniej, jeśli dziecko ma gorączkę lub długo utrzymujący się stan podgorączkowy, kaszle, jest osowiałe, nie chce jeść. Mogło dojść do nadkażenia bakteryjnego i wówczas konieczne jest zastosowanie antybiotyku.

 

 

 

Sprawdź także: Jak nauczyć dziecko jazdy na nartach?

 

 


Katar może być objawem chorób przewklekłych

 

Jeśli dziecko skarży się na ból ucha, należy wybrać się z nim do laryngologa. Może się bowiem okazać, że przedszkolak cierpi na kataralne zapalenie ucha. Jest to choroba o charakterze wtórnym, która uznaje się za powikłanie choroby przeziębieniowej (patogeny z łatwością rozprzestrzeniają się z nabłonka błony śluzowej nosa na błonę śluzową trąbki słuchowej i ucha środkowego).

 

Długotrwały zielony katar u dziecka może być ponadto objawem przewlekłego zapalenia zatok. W celu potwierdzenia diagnozy trzeba wykonać  tomografię komputerową.

 

 

 


Katar może być objawem alergii

 

Nieżyt nosa może być również objawem alergii. Wywołać ją mogą alergeny wziewne (pyłki roślin, roztocze kurzu domowego, sierść zwierząt, pleśnie), pokarmowe, jak również zanieczyszczenie powietrza.

 

Objawy alergicznego nieżytu nosa to:

 

 

  •  wodnista wydzielina z nosa,
  • świąd nosa (często również spojówej),
  • upośledzenie węchu,
  • kichanie (często napadowe),
  • przewlekły kaszel (wywołuje go spływająca po tylnej ścianie gardła wydzielina).

 

Objawy te mogą nasilać się w nocy i we wczesnych godzinach rannych.

 

 


Inne przyczyny

 

W okresie jesienno-zimowym częściej też rozpoznaje się idiopatyczny (naczynioruchowy) nieżyt nosa. Wywołany jest on najczęściej czynnikami fizycznymi (np. suche lub zimne powietrze, bierne palenie).

 

Długo utrzymujący się katar u dziecka może być wynikiem wady anatomiczne, np. skrzywienie przegrody nosa.

 

 

Sprawdź również: 7 najczęstszych błędów w rozwijaniu inteligencji u dziecka

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!