„Przygoda z Panią Jesień” - scenariusz dla dzieci 3 i 4-letnich

Cele ogólne: pobudzanie ciekawości i wyobraźni dzieci.
Cele poznawcze: rozwijanie czynnego słownika pojęć związanych z jesienią, poznanie czynności jakie dzieci mogą wykonywać podczas pory jesiennej.
Cele kształcące: wzbogacanie wiedzy o przygotowaniach do zimy, rozwijanie sprawności ruchowej.
Cele wychowawcze: umiejętność współdziałania w grupie, aktywne uczestnictwo w proponowanych zajęciach.
Formy pracy: zbiorowa, indywidualna.
Metody: oparte na słowie, oparte na obserwacji, oparte na działalności praktycznej uczniów.
Pomoce dydaktyczne: żółte liście, list od Pani Jesieni, koperty z zadaniami, „magiczny pyłek”, obręcze (hula hop), kasztany, żołędzie, tamburyno, obrazki w kształcie kart, karmniki, przybory plastyczne: taśma klejąca, nożyczki, markery kolorowe, pastele, kosz, list z gratulacjami, ordery „POMOCNIK JESIENI”, jabłka.
Przebieg zajęcia:
1. Przywitanie.
Kiedy dzieci wracają ze śniadania widzą na drzwiach od sali przyklejoną kopertę. Znajdują w niej list od Pani Jesieni. Nauczyciel czyta dzieciom list:
Kochane dzieci, piszę do Was, ponieważ zbliża się zima i dlatego będę musiała odejść. Jednak zanim to zrobię, chciałabym zabrać Was w magiczną podróż, podczas której poznacie moje dary oraz pomożecie przygotować mi wszystkie zwierzęta do nadchodzącej pory roku. Po wykonaniu wszystkich zadań czeka Was miła niespodzianka. Pamiętajcie, że aby dojść do celu podążajcie za ścieżką wyznaczoną przez żółte liście. Początek Waszej wędrówki rozpoczyna się w ogrodzie. Życzę Wam powodzenia i mam nadzieje, że szybko się zobaczymy.
Pani Jesień
2. Zagadki przyrodnicze.
Dzieci przechodzą do ogrodu. Już po opuszczeniu sali prowadzi je ścieżka wyznaczona liśćmi. Po wejściu do ogrodu odnajdują kopertę z nr 1 od Pani Jesieni, a w niej takie zadanie:
Chciałabym zobaczyć, ile o mnie wiecie. Dlatego przygotowałam kilka zagadek. Nauczyciel zadaje dzieciom zagadki (zał. 1). Dopiero po ich odgadnięciu możecie ruszać dalej.
Po odgadnięciu zagadek dzieci podążają dalej ścieżką z liści.
Cele operacyjne (dziecko):
- udziela odpowiedzi na pytania na podstawie zagadki,
- myśli logicznie.
3. Zabawa ruchowa „lisek i wiewiórki”.
Dzieci docierają do następnej koperty. N czyta kolejny list od Pani Jesieni:
Cieszę się, że tak dobrze Wam poszło z zagadkami. Jestem ciekawa, jak sobie teraz poradzicie. Do koperty wrzuciłam magiczny pyłek. Wasza pani zaczaruje Was nim w piękne, rude wiewiórki, a jedną osobę w liska. Kiedy lis jest w swojej norce wiewiórki spacerują koło swoich dziupli - hula hop i zbierają kasztany i żołędzie. Gdy pani zaczyna grać na tamburynie, lis wychodzi z nory, a wiewiórki muszą szybko uciekać do swoich domków.
Po wykonaniu zabawy ruchowej nauczycielka musi odczarować każde dziecko dotykając jego ramienia.
Cele operacyjne (dziecko):
- rozwijanie sprawności ruchowej dzieci,
- rozwijanie ekspresji ruchowej,
- rozróżnianie dźwięków.
4. Zabawa dydaktyczna „jesienne memory”.
Następnie, dzieci ruszają dalej i znajdują kolejną kopertę z listem:
Moi drodzy, na pewno każdy z was grał kiedyś w memory. Kolejne zadanie jest do tej gry bardzo podobne. Chciałabym, abyście pozostawione przeze mnie obrazki dobrali w odpowiednie pary.
Dzieci mają do ułożenia w pary następujące obrazki: wiewiórka - orzechy, sikorka - słoninka, drzewo - jarzębina, bocian - ciepłe kraje.
Po ułożeniu obrazków w pary dzieci prezentują, jak te obrazki połączyły.
Cele operacyjne (dziecko):
- rozwija wyobraźnię,
- umie współpracować z innymi,
- umie wykonać zadanie,
- myśli logicznie,
- rozwijanie spostrzegawczości.
5. Zabawa plastyczna.
Następnie, dzieci udają się do kolejnego miejsca wędrówki i odnajdują koleją kopertę. Są tam pozostawione karmniki i przybory plastyczne.
N czyta list: