Przygotowania do Świąt: co może robić dziecko w kuchni?

Przygotowania do Świąt: co może robić dziecko w kuchni?
Drukuj Skomentuj

Kuchnia to miejsce, gdzie dziecko może narobić mnóstwo bałaganu. Jednak jest to też przestrzeń, gdzie ma szansę ćwiczyć samodzielność, odpowiedzialności i wdrażać się w wykonywanie obowiązków. Warto więc zapraszać dzieci do przygotowywania wspólnie potraw! Święta to idealny czas na to, by zachęcić malucha do pomocy w kuchni. Przedstawiamy kilka pomysłów na to, jak wykorzystać magię Świąt do nauki odpowiedzialności.

Przygotowywanie posiłków z dzieckiem - jakie są korzyści?


Przede wszystkim dla dziecka jest to fantastyczna zabawa, dla Ciebie natomiast - włączenie go w wykonywanie pierwszych obowiązków domowych. Pokaż dziecku, że gotowanie nie musi być przykrym obowiązkiem, ale też przyjemnością. Takie zajęcie może być okazją do zacieśniania relacji między Wami.

W kuchni możesz uczyć też dziecko wielu pożytecznych rzeczy, np. zasad higieny. Jak uczyć dziecko mycia rąk? - przeczytaj! Ponadto dla kilkulatka jest to świetna okazja do rozwijania nauki liczenia, mierzenia i ważenia.

Mieszanie, ugniatanie, krojenie - to też doskonałe czynności do ćwiczenia motoryki małej. A do tego czas spędzony w kuchni umożliwia pobudzenie różnych zmysłów: dotyku, zapachu, smaku, wzroku.

 

 

Fot.: laridra, Pixabay.com, CC0 Creative Commons


Co może robić mały pomocnik w kuchni?

 

  • Pierniczki - czyli ciasteczka, które najbardziej kojarzą się ze Świętami. Wycinanie ich z foremek sprawi radość każdemu maluchowi!
  • Sałatki - starszym przedszkolakom możesz dać plastikowy nóż do krojenia np. gotowanych warzyw. Młodsze mogą pomóc Ci w mieszaniu albo wrzucania składników do miski.
  • Pierogi i uszka - zlepianie raczej zostanie w całości Tobie do zrobienia. Jednak dziecku możesz przygotować stanowisko i oddać niewielki kawałek ciasta - niech sobie coś ulepi.
  • Ciasta - przedszkolaka możesz zaprosić do zdobienia słodkości. Maluch będzie zachwycony możliwością posypywania cukrem-pudrem, wykładania rodzynek, przyklejania bakaliii do lukru…
  • Nakrywanie do stołu - to również czynność, do której możesz zaprosić dziecko. Kilkulatek powinien poradzić sobie z rozkładaniem serwetek i sztućców albo układaniem owoców w koszu.

 

Zobacz też: Wigilia bez glutenu - jak ją przygotować?

 

Wskazówki odnośnie bezpieczeństwa:

 

  • Przygotuj dziecku stanowisko z dala od kabli i urządzeń elektrycznych. Dania gorące odkładaj na inny blat niż ten, przy którym bawi się dziecko.
  • Pamiętaj o dokładnym myciu rąk: swoich i dziecka.
  • Schowaj przedmioty, których nie będziecie używać, a które mogą być niebezpieczne (środki czyszczące, przedmioty ostre).
  • Dla dziecka kup plastikowe noże i widelce.
  • Kup nakładki zabezpieczające kurki od gazu oraz blokady na szafki, w których znajdują się niebezpieczne dla dziecka przedmioty.

Filmy

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!

Tagi