Przyszła jesień - scenariusz zajęć świetlicowych
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!

Komentarze (0)
Czas: 45 minut
Cele ogólne:
- Rozwijanie umiejętności słuchania.
- Pokonywanie barier wstydu.
- Rozwijanie umiejętności manualnych.
- Spędzenie czasu w radosnej atmosferze.
- Współpraca z grupą.
- Zachęcenie ucznia do aktywności.
Cele szczegółowe – uczeń:
- potrafi wymienić pory roku
- zna dary jesieni
- rozumie treść zagadek
- potrafi myśleć kreatywnie
- umiejętnie współpracuje z kolegami z klasy
Formy pracy:
- indywidualna
- grupowa
Metody pracy:
- słowna
- plastyczna
- ruchowa
Środki dydaktyczne:
- kolorowanka, kredki, treść zagadek, jabłko
Przebieg
1. Powitanie grupy przez osobę prowadzącą.
Witamy uczestników w taki sposób, aby czuli się powitani. Osoby, których dotyczą słowa powitania podnoszą ręce w górę i machają w stronę witającego (nauczycielki). Witam wszystkich, którzy przybyli do jesiennej krainy, aby się wspólnie bawić. „Pozdrawiam tych którzy”:
- mają dobry humor
- lubią jeść owoce i warzywa
- lubią się wesoło bawić
- nie lubią nudy
2. Rozmowa na temat jesieni.
- Jaka jest teraz pora roku?
- Czy dzieci znają jeszcze inne pory roku?
- Jakie są dary jesieni? (owoce, warzywa, grzyby)
- Jakie są kolory jesieni (żółty, pomarańczowy, czerwony, brązowy)
3. Zabawa „Prawda czy fałsz”.
Nauczyciel mówi zdania, dzieci jeśli się z nim zgadzają podnoszą rękę do góry, jeśli nie kładą na kolanach:
- Czy jabłka rosną na jabłoni?
- Czy winogron jest zielony?
- Czy śliwka jest gorzka?
- Czy gruszki rosną na wierzbie?
- Czy kompot gotuje się z owoców?
- Czy owoce są kwadratowe?
4. Zabawa „Jabłko”.
Dzieci siedzą w kole po turecku. Podają sobie jabłko z rąk do rąk. W momencie, gdy osoba prowadząca mówi „STOP” odpada dziecko trzymające owoc.
5. „Co to jest?” – zagadki słowne.
(dzieci odpowiadają przez podniesienie ręki)
„Latem w ogrodzie wyrósł zielony,
a zimą w beczce leży kiszony.” (ogórek)
„Pomarańczowa, słodka z ziemi wyrwana
pyszna w surówce i gotowana.
Dobrze jej w dłoni i salaterkach
więc chrup ją zawsze zamiast cukierka.” ( marchewka)
„To łatwa zagadka. Tak mi się wydaje.
Jaka po lecie pora nastaje?.”(jesień)
„Biały korzeń, zielona natka,
prawda, że łatwa jest to zagadka?” (pietruszka)
„Wyjęty z ziemi szary i brzydki,
pyszne są z niego placki i frytki.” (ziemniak)
„W żółtej łupinie biała kula
gdy ją kroimy do łez nas rozczula.” (cebula)
„Co to za pani? W złocie, czerwieni,
sady maluje, lasy przemieni,
a gdy odejdzie już w obce kraje,
śnieżna zawieja po niej zostaje?.” ( pani Jesień)
6. „Jesienna burza” – zabawa ruchowa.
Dzieci siedzą w kole na krzesełkach. Prowadzący przydziela każdemu uczestnikowi nazwę daru jesieni np. marchewka, borowik. Następnie podaję komendę np. „borowiki odwiedzają wiewiórki, wtedy dzieci wstają z krzeseł i zamieniają się miejscami. Gdy prowadzący krzyknie „jesienna burza” wszyscy zamienią się miejscami. W tym czasie prowadzący zabiera jedno krzesło. Ta osoba, która nie zdąży usiąść prowadzi dalej zabawę.
7. Zabawa „Lustrzane odbicia”
Uczestnicy stają w parach naprzeciwko siebie. Jedna osoba pokazuje jakieś ruchy, miny, a druga ją naśladuje. Potem zmiana.
8. Zakończenie zajęć.
Uczestnicy stoją w kole, trzymają się za ręce. Prowadzący lekko ściska rękę dziecka stojącego obok i przesyła ISKIERKĘ. Iskierka musi wrócić do osoby, od której wyszła. Na koniec prowadzący rozdaję dzieciom kolorowanki dotyczące „jesiennej lekcji” i medale w kształcie liścia, na którym narysowana jest uśmiechnięta buzia.
Opracowanie: Emilia Kałuska