Ptaki w karmniku - scenariusz zajęć
Temat zajęć:
Ptaki w karmniku- zajęcia z elementami kodowania na dywanie.
Temat kompleksowy:
Zwierzęta zimą.
Grupa I (dzieci 3 i 4-letnie)
Cel ogólny:
· rozwijanie umiejętności w zakresie kodowania
· rozwijanie umiejętności wykorzystywania komunikatów pozawerbalnych
· rozumienia potrzeby opiekowania się ptakami ze względu na trudne warunki bytowania
· poznanie przez dzieci nazw i wyglądu ptaków u nas zimujących
Cele operacyjne:
Dziecko:
· komunikuje się z dziećmi i osobami dorosłymi, wykorzystując komunikaty pozawerbalne- ustalony kod obrazkowy
· zdaje sobie sprawę ze znaczenia pomocy ludzi w dokarmianiu ptaków zimą
· wie jaki pokarm należy podawać poszczególnym rodzajom ptaków,
· reaguje na sygnał dźwiękowy
· uczestniczy w zabawie ruchowej
· odczuwa swoją przynależność do „ptasiej rodziny”
· ustala kod- wyodrębnia i nazywa jego elementy
· współdziała z dziećmi podczas zabawy
· z uwagą ogląda teatrzyk sylwet i odpowiada na pytania dotyczące jego treści
· posługuje się pojęciami „małe”, „duże”
· szanuje potrzebę odpoczynku przez inne dzieci
Podstawa programowa wychowania przedszkolnego:
I 5, I 4, II 10, III 2, III 8, III 9, IV 2, IV 5, IV 12, IV 18
Metody pracy:
• metoda słowna: żywego słowa, rozmowa, objaśnienia, teatrzyk,
• metoda percepcyjna: pokaz, obserwacja, ilustracje
• metoda czynna: zadań stawianych do wykonania.
Formy pracy:
praca z całą grupą, indywidualna
Pomoce dydaktyczne: teatrzyk, sylwety do teatrzyku, pokarm dla ptaków, słoiczki, plastikowe łyżki, małe sztalugi, ilustracje ptaków, szarfy w dwóch kolorach, obręcze, plansza do kodowania, figurka ptaka, karmnik, kartoniki ze śladami ptaków i strzałkami, muzyka relaksacyjna.
Przebieg:
1. Teatrzyk sylwet. Dzieci siedzą na dywanie. Przed nimi ustawiony jest teatrzyk. Nauczycielka, jako narrator rozpoczyna inscenizacje wiersza T. Fiutowskiej pt. "Karmimy ptaki".
Narrator:
"Spadł śnieg i mróz srogi dookoła