Pudła, pudełka, pudełeczka - scenariusz dla dzieci 5-6 letnich

Pudła, pudełka, pudełeczka.
CELE - dziecko:
- potrafi abstrahować poprzez wyszukiwanie podobieństw między przedmiotami,
- potrafi rozwiązywać zadania otwarte,
- podejmować zadania twórcze poprzez działalność plastyczno-konstrukcyjną.
POMOCE:
- pudełka tekturowe różnej wielkości (dla każdego dziecka), wstążki, skakanki, plastelina, papier kolorowy, papier samoprzylepny, kredki, bibuła.
PRZEBIEG:
1. Wprowadzenie do tematu.
Dzieci szukają ukrytych w sali pudełek. Nauczycielka zachęca do wypowiadania się na temat ich wyglądu, wielkości, koloru itp.
Zabawa „Pudła, pudełka”.
Propozycja nauczycielki jak można uporządkować te pudełka.
Dzieci porównują pudełka między sobą:
- porządkują według wielkości,
- według własnych pomysłów otaczają pudełka wstążką, skakanką,
- przeliczają pudełka,
- porównują liczebność zbiorów poprzez łączenie w pary.
2. Ćwiczenia werbalne – techniki twórczego myślenia.
„Burza mózgów” – pomyślcie do czego mogłyby służyć te pudełka?
co można z nich zrobić?
Dzieci podają propozycje:
- w pudelku można się schować,
- w pudełku można zrobić dom dla lalek,
- w pudełku można schować klocki, zabawki.
Wykrywanie podobieństw – dzieci wyszukują podobieństw między
pudełkami, a innymi przedmiotami np.
- pudełko jest duże jak dom,
- pudełko jest prostokątne jak szafa,
- pudełko jest szare jak papier.
3. Ekspresja plastyczna – w jaki sposób można ozdobić te pudełka? Dzieci ozdabiają pudełka według własnych pomysłów, wykorzystując różne techniki plastyczne i materiały zgromadzone w kąciku plastycznym.
Autor: Elżbieta Baracz