Pyszne i zdrowe kanapki kolorowe - scenariusz zajęć w grupie 3 latków

Jesteś nauczycielem wychowania przedszkolnego? Przygotowałeś scenariusz zajęć i chcesz podzielić się nim z innymi? Dajemy Ci taką możliwość!
Prezentowane poniżej materiały to Wasze scenariusze zajęć dla dzieci w przedszkolu!
Pyszne i zdrowe kanapki kolorowe - scenariusz zajęć w grupie 3 latków
3.0
2 oceny
Oceń
{

TEMAT:

  • „Pyszne i zdrowe kanapki kolorowe” – wspólne działanie dzieci z rodzicami


OBSZARY Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:

  • Obszar 5 Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej;
  • Obszar 1 Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych;
  • Obszar 2 Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych;
  • Obszar 8 Wychowanie przez sztukę – muzyka;
  • Obszar 14 Kształtowanie gotowości do podjęcia nauki czytania i pisania;

CELE:

  • promowanie zdrowego stylu życia, wdrażanie zasad prawidłowego żywienia;
  • budowanie pozytywnych relacji w kontaktach społecznych (zgodne funkcjonowanie w zabawie oraz sytuacjach zadaniowych, uważne słuchanie innych, stosowanie zwrotów grzecznościowych);
  • kształtowanie czynności samoobsługowych oraz nawyków higienicznych;
  • rozwijanie umiejętności odtwarzania prostych form tanecznych;
  • rozwijanie sprawności manualnych oraz koordynacji wzrokowo-ruchowej;
  • rozumienie informacji przedstawionych w formie symbolu – rozpoznawanie znaczków indywidualnych oraz napisu oznaczającego swoje imię;
  • zacieśnianie więzi emocjonalnych przedszkole – środowisko rodzinne podczas wspólnych działań;

METODY:

  • Podające: rozmowa, objaśnienia
  • Poszukujące: burza mózgów
  • Ekspresyjne: zabawy ruchowe, metoda żywego słowa
  • Praktyczne: zadania stawiane dziecku

FORMY ORGANIZACYJNE:

  • indywidualna
  • zbiorowa
  • zespołowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:

  • Sylwety bohaterów wiersza M. Golc pt. „W czym chowają się witaminy”
  • Wizytówki z imionami dzieci
  • Fartuszki dla dzieci
  • Produkty do wykonania kanapek
  • Muzyka do zabawy integracyjnej Taniec z przyjacielem”

 

Przebieg zajęć


1. Rymowanka
Gdy się dzieci chcą przywitać
to „dzień dobry” mówią wszystkim.
Uśmiech miły posyłają,
jedną rączką pomachają.

Uzasadnienie poczynań nauczyciela:

  • stosowanie zwrotów grzecznościowych

2. „Taniec z przyjacielem” – zabawa integracyjna ze śpiewem
Witam dziś w przedszkolu wszystkich (podawanie ręki partnerowi)
wspólnie pobawimy się (ukłon)
jesteś moim przyjacielem (wskazywanie rękami partnera)
więc razem z Tobą dziś (rytmiczne klaskanie w dłonie)
zatańczyć właśnie chcę.
Ref: Dzień dobry, witam Was (poruszanie się w małych kółeczkach)
jest Ola, jest też Jaś,
witamy Panie nasze miłe,
już zabawy czas.

Podczas wersji instrumentalnej tworzenie koła wiązanego oraz poruszanie się zgodnie z muzyką.

Uzasadnienie poczynań nauczyciela:

  • wzmacnianie poczucia akceptacji i bezpieczeństwa
  • zgodne współdziałanie w zabawie
  • rozwijanie umiejętności poruszania się w kole wiązanym oraz w małych kółeczkach
  • rozwijanie koordynacji wzrokowo- ruchowo-słuchowej

3. Inscenizacja wiersza M. Golc „W czym chowają się witaminki”
Nauczyciel recytuje wiersz, inscenizując go sylwetami bohaterów utworu (marchewka, jabłko, lizak, sałata, biały ser).

Marchewka, lizak, jabłko, sałata i serek biały
głośno ze sobą rozmawiały:
- Jestem marchewka pomarańczowa,
dużo witamin we mnie się chowa.
- A ja – jabłuszko – czerwone całe.
Sok będzie ze mnie wręcz doskonały.
Wnet serek biały zaczął przemowę:
- Ze mnie są dania pyszne i zdrowe.
Jestem w pierogach, w kluskach być mogę,
razem z rzodkiewką jestem twarogiem.
Na to sałata rzecze nieskromnie:
- Lecz pamiętajcie także i o mnie.
Ja na kanapce pięknie wyglądam
i spod śmietany czasem spoglądam.
Chrupcie sałatkę więc, drogie dzieci,
bo z nią smakuje lepiej kotlecik.
A słodki lizak tak się odzywa:
- Moja minka jest niezbyt szczęśliwa.

Twoje uwagi i pomysły

Tagi