,,Ratujemy Ziemię z ekoludkiem" - scenariusz zajęć

CEL OGÓLNY:
Kształtowanie postaw i umiejętności aktywnego działania poprzez rozbudzanie świadomości zanieczyszczenia środowiska. Podsumowanie wcześniej zdobytych wiadomości.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
DZIECKO:
• Zna zagrożenia płynące z zanieczyszczonego środowiska
• Potrafi segregować śmieci
• Rozpoznaje oznaczenia jakości powietrza
• Potrafi podać działania wpływające na zmniejszenie problemu smogu
• Potrafi podać skutki zanieczyszczonego powietrza
• Potrafi wypowiadać się na określony temat
• Odpowiada na pytania
• Wykonuje zadania zgodnie z poleceniem Nauczyciela
• Uczestniczy w zabawie ruchowej
• Zgodnie współpracuje w grupie
• Jest kreatywne
• Czerpie radość z wykonywanych prac plastycznych
METODY NAUCZANIA:
• słowna – rozmowa
• oglądowa – pokaz
• czynna – zadania stawiane do wykonania
FORMY PRACY:
• indywidualna
• praca z całą grupą
ŚRODOKI DYDAKTYCZNE:
"Ekoludek"(załącznik), oznaczenia jakości powietrza, brystol, kopery, kostka do gry, stożki papierowe (pionki), obrazki przedatwiające środowisko zanieczyszczone smogiem oraz obrazki przyrodnicze, kartki, kredki, flamastry, plastikowe zakrętki, rolki po papierze toaletowym (do wykonania lornetki), szarfy.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Przywitanie dzieci oraz przedstawienie postaci "Ekoludka".
Nauczyciel przedstawia dzieciom "Ekoludka", który będzie towarzyszyć dzieciom podczas zajęć .
2. O czym będą dzisiejsza zajęcia?
Dzieci odgadują kim jest "Ekoludek" i jakie są jego zadania. Rozmowa z dziećmi.
3. Gramy.
Nauczycielka rozkłada przygotowaną wcześniej planszę gry, wykonaną na dużym brystolu. Pionkami jest "Ekoludek" (ZAŁĄCZNIK NR 1), który stawia przed dziećmi zadania do zrealizowania. Nauczyciel dzieli dzieci na drużyny, które oznacza kolorem szarfy, w tym samym kolorze przydziela pionek z "Ekoludkiem" oraz ustala kapitana, który będzie się poruszał po planszy. Rozpoczyna ta drużyna, która wyrzuci największą liczbę oczek na kostce.
4. Zadania do wykonania:
• ,, CZTEROLISTNA KONICZYNA”(ZAŁĄCZNIK NR 2) - jesteś dobrym obserwatorem przyrody. Znalazłeś czterolistną koniczynę. Masz szczęście i dodatkowy rzut.
• ,,CZERWONA BUŹKA ”- alarm smogowy, przekroczenie poziomu alarmowego. Nie możesz wyjść z domu. Czekasz jedną kolejkę.
• ,,ZIELONA BUŹKA”- norma dopuszczalna powietrza, zanieczyszczenie małe. Przesuwasz się o dwa pola.
• ,,CHMURKI” (ZAŁĄCZNIK NR 3) – oznaczenie:
- niebieska chmurka- warunki sprzyjające czystemu powietrzu
- czarna chmurka- ,, Co robi smog? ”- skutki zanieczyszczenia środowiska.
Zadanie polega na wyciągnięciu z koperty obrazków ukazujących skutki zanieczyszczenia powietrza oraz sytuacji, kiedy powietrze jest czyste. Dzieci wybierają zachowania, które są sprzyjające tym sytuacjom oraz dopasowują je do odpowiednich chmurek. Obrazki np.: dymy z komina, rower, samochód, rośliny, miejsce, gdzie jest czyste powietrze, obraz kopalniany, palenie śmieci w kominach, filtry na kominach.
• ,, KARTA”- Pociągnij kartę. Odpowiedz na pytanie, które wcześniej zostało przygotowane np.: Co należy zrobić z plastikową butelką przed wrzuceniem jej do pojemnika? Co chronimy dzięki zbieraniu malulatury? Dlaczego lepiej jeździć rowerem, komunikacją miejską niż samochodem? Co to jest recykling?