rejonizacja przedszkola

Justyna,

Witam. Wójt gminy, w której jesteśmy zameldowani odmówił mi wydania zaświadczenia, że moje dziecko może uczęszczać do przedszkola w mieście, w którym oboje z mężem pracujemy, tłumacząc tym, że w gminnym przedszkolu są wolne miejsca i to tu powinniśmy zapisać dziecko a nie w innym mieście. Czy miał prawo odmówić mi wydania tego zaświadczenia? Dla nas wytłumaczenie jest proste - w miejscowości, w której znajduje się przedszkole nie byłoby komu odbierać naszego malucha i zająć się nim do naszego powrotu z pracy, dlatego też wybraliśmy inne przedszkole. Bardzo proszę o odpowiedź. Pozdrawiam Justyna

Monika Filip
specjalista

Droga Pani Justyno, po pierwsze nie rozumiem sensu wydawania tego typu zaświadczenia. Powiem szczerze, nie spotkałam się z tego typu sytuacją. Z tego co wiem i udało mi się wyszukać, przy wyborze przedszkola nie obowiązuje rejonizacja i wybór placówki jest wolną wolą rodzica.

Owszem, gmina organizując pracę przedszkola na swoim terenie ma po pierwsze zaspokajać potrzeby swoich mieszkańców, ale nikt nie może zmusić Państwa do posyłania dziecka do tego właśnie przedszkola, zwłaszcza gdy mają Państwo powody, a niemożność odbierania dziecka z przedszkola w określonych godzinach jego pracy na pewno jest powodem, który należy wziąć pod uwagę.
 
Moim zdaniem wójt powinien takie zaświadczenie wydać (jeśli np. potrzebne jest ono w przedszkolu, do którego posyłają Państwo dziecko), oczywiście poinformować o możliwości uczęszczania dziecka do przedszkola w gminie, ale na pewno nie może Was jako rodziców zmusić do posłania dziecka do tego przedszkola, a nie do innego. Mam nadzieję, że sytuację uda się rozwiązać.

Skomentuj

Zobacz także:

Skomentuj

Dodane komentarze (1)