Rekrutacja do przedszkoli na rok 2021/2022 - co trzeba wiedzieć?

Rekrutacja do przedszkoli na rok 2021/2022  - co trzeba wiedzieć?
Drukuj Skomentuj

Rekrutacja do przedszkoli to co roku wielkie wydarzenie – zarówno dla rodziców, jak i dyrektorów placówek.

 

Komu przysługuje miejsce w przedszkolu?


Miejsce przysługuje dzieciom w wieku od 3 do 5 lat. Jednak 2,5 letnie dzieci również mogą uzyskać miejsce w przedszkolu pod warunkiem, że po zakończonej rekrutacji zostaną jeszcze wolne miejsca.

 

Czytaj także: Rząd zamyka przedszkola i żłobki


Dzieci w wieku 6 lat obowiązkowo muszą odbywać edukację.
Zapisy do przedszkola 2021/2022  


W przypadku, kiedy dziecko uczęszcza już do przedszkola, rodzice zobowiązani są do złożenia deklaracji o kontynuowaniu edukacji w wybranej placówce. Jeśli jednak dziecko idzie do przedszkola pierwszy raz – musi wziąć udział w rekrutacji. Każde miasto ma inne zasady przebiegu rekrutacji – warto więc się z nimi zapoznać.
Przedszkole państwowe – kryteria przyjęcia


Wszystkie przedszkola w kraju kierują się tymi samymi kryteriami przyjęcia.  Zgodnie z nimi w pierwszej kolejności do przedszkola dostanie się:


•    dziecko z rodziny wielodzietnej,
•    dziecko z niepełnosprawnością,
• dziecko, którego rodzice albo rodzeństwo są osobami z niepełnosprawnością,
•    dziecko, które wychowuje tylko jeden z rodziców,
•    dziecko, które wychowuje się w rodzinie zastępczej.

 

 

Uwaga! Każda gmina może ustalić dodatkowe kryteria o danej liczbie punktów. Kryteriom ustawowym odpowiada liczba 260 punktów. Punkty przypisywane pozostałym kryteriom są ustalane przez samorządy.
Wyniki naboru do przedszkola


Najlepiej jest złożyć wniosek przez Internet. Wówczas, wyniki rekrutacji będą dostępne online.  Jeśli twoje dziecko zostanie przyjęte do przedszkola, jesteś zobowiązany do potwierdzenia zgłoszenia, dostarczenia niezbędnych dokumentów, które jest wymagane przez placówkę.

 


Dziecko nie dostało się do przedszkola  – co robić?


Jeśli twoje dziecko nie zostało przyjęte do przedszkola, zgłoś jego kandydaturę w rekrutacji uzupełniającej.  W przypadku dzieci powyżej 3 roku życia gmina musi wskazać przedszkole w obrębie gminy, do którego zostanie przyjęte dziecko.

 

Czytaj także: Zmiana liczby miejsc w przedszkolu podczas rekrutacji

 


Rekrutacja do przedszkola – odwołanie


Rodzic ma możliwość złożenia odwołania. W ciągu 7 dni od ogłoszenia listy dzieci przyjętych i nieprzyjętych do przedszkola, trzeba złożyć wniosek do komisji rekrutacyjnej o uzasadnienie decyzji.

 

Sprawdź także: Wartościowanie kryteriów w czasie rekrutacji do przedszkola niepublicznego


Następnie należy złożyć u dyrektora przedszkola odwołanie od decyzji komisji rekrutacyjnej. Należy zrobić to najpóźniej 7 dni od otrzymania uzasadnienia. Jeśli spotkasz się z odmową dyrektora, możesz złożyć skargę do sądu administracyjnego.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!