Rekrutacja do żłobka 2022/2023 - czy jest bezpłatny? Ile kosztuje?

Rekrutacja do żłobka 2022/2023 - czy jest bezpłatny? Ile kosztuje?
Drukuj Skomentuj

Rodzice, którzy planują wysłać swoje dzieci do żłobka, zastanawiają się m.in. nad tym, ile kosztuje pobyt. Czy jest darmowy – tak jak w przypadku przedszkoli publicznych? Odpowiadamy.

Ile kosztuje żłobek?


Tylko stołeczne żłobki są darmowe. W żłobkach publicznych rodzice muszą uiszczać opłaty za pobyt dziecka oraz za jego wyżywienie. Najczęściej taka opłata waha się w granicach 300-500 złotych. Miesięczna opłata jest mniejsza, jeśli dziecko opuszczało żłobek.

 

Dopłaty do żłobka – kto może je otrzymać?


Rodzice, którzy mają trudną sytuacją życiową, mogą starać się o częściowe bądź całkowite zwolnienie z opłat za żłobek.

 

Czytaj również: Rekrutacja do żłobka - potrzebne dokumenty i dodatkowe punkty

 

Żłobki prywatne – co trzeba wiedzieć?


Rodzice, którzy planują wysłać dziecko do żłobka prywatnego, powinny sprawdzić na stronie gminy, na jakich zasadach przyjmowane są dzieci do żłobków. W dużych miastach, na przykład w Warszawie, żłobki publiczne są darmowe.


Ceny żłobków prywatnych uzależnione są od właścicieli. W większych miastach kwoty za miesięczny pobyt dziecka w żłobku osiągają nawet więcej niż 2 tys. złotych bez wyżywienia. Jednak w ramach opłaty dzieci mogą brać udział w różnorodnych dodatkowych zajęciach.

 

Bon żłobkowy – którym rodzicom się należy?


Na stronie gminy można również znaleźć informację o bonie żłobkowym. Przysługuje on rodzicom, którzy zrezygnują z ubiegania się o miejsce w publicznym żłobku. Przyznawany jest on w ramach programu Maluch Plus.

 

Sprawdź również: Rekrutacja do żłobka 2022/2023 - elektroniczna i tradycyjna


W niektórych miastach rodzice, którzy zrezygnują z ubiegania się o miejsce w publicznej placówce, mogą liczyć na bon żłobkowy w wysokości 400 zł w ramach programu Maluch Plus. Ceny w żłobkach prywatnych ustalane są przez ich właścicieli. Opłaty zaczynają się od kilkuset złotych w małych miejscowościach do ponad 2 tys. zł w większych miastach (nie wliczając wyżywienia). Często w ramach opłaty dzieci mają organizowane zajęcia dodatkowe.

 

Dopłata do żłobka


Nowy Polski Ład zapewnia rodzicom jedynaków dopłatę do żłobka, klubu dziecięcego lub dziennego opiekuna. Wynosi 400 zł miesięcznie. Pieniądze trafiają z ZUS-u na konto placówki.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!