Rekrutacja uzupełniająca. Co zrobić, gdy dziecko nie dostało się do przedszkola?

Rekrutacja uzupełniająca. Co zrobić, gdy dziecko nie dostało się do przedszkola?
Drukuj Skomentuj

Od 2017 roku obowiązuje prawo do zapewnienia miejsca w przedszkolu wszystkim trzy-, cztero- i pięciolatkom, których rodzice chcą, aby dziecko uczęszczało do przedszkola. Jeśli twoje dziecko nie dostało się do przedszkola, możesz wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej. Poniżej opowiadamy jak to zrobić.

Rekrutacja do przedszkoli przebiega dwuetapowo. W pierwszym etapie placówki przyjmują podania od wszystkich rodziców. W drugim etapie przedszkola i żłobki powiadamiają o wolnych miejscach i przeprowadzają rekrutację uzupełniającą. 

Jeśli chcesz zapoznać się z procedurą rekrutacji do przedszkola i żłobka w czasie kwarantanny, kliknij tu

 

Kiedy rozpoczyna się rekrutacja uzupełniająca?

 

Jeśli dziecko nie dostało się do przedszkola w pierwszym etapie rekrutacji, należy wziąć udział w rekrutacji uzupełniającej. Data rekrutacji uzupełniającej, podobnie jak rekrutacji w pierwszym etapie, regulowana jest przez samorządy, dlatego warto sprawdzić na stronie urzędu lub gminy kiedy rozpocznie się rekrutacja uzupełniająca i gdzie są wolne miejsca. Niestety, często bywa tak że drugi etap rekrutacji prowadzony jest w innych placówkach, niż w tych na których rodzicowi najbardziej zależało.

 

Odwołanie od decyzji

 

Procedura rekrutacji uzupełniającej jest taka sama jak w przypadku pierwszej rekrutacji tzn. że jeśli rekrutacja odbywała się drogą internetową, to prawdopodobnie rekrutacja uzupełniająca będzie odbywać się w taki sam sposób. Drugi etap trwa jest o wiele krótszy czasowo, dzięki czemu rodzice mogą uzyskać odpowiedź już w przeciągu miesiąca.

 

Po opublikowaniu listy dzieci zakwalifikowanych, rodzice maluchów nieprzyjętych do przedszkola lub żłobka mogą odwołać się od tej decyzji. W ciągu 7 dni od opublikowania listy osób przyjętych do placówki, rodzice mogą wystąpić do komisji rekrutacyjnej z wnioskiem o wystosowanie uzasadnienia odmowy przyjęcia dziecka do przedszkola. Po otrzymaniu argumentacji odmowy przyjęcia, rodzice mają kolejne 7 dni na wystosowanie odwołania od decyzji komisji rekrutacyjnej, którą należy złożyć u dyrektora przedszkola. Jeśli dyrektor odmówi przyjęcia dziecka do przedszkola, można złożyć skargę do sądu administracyjnego.

 

Jakie przedszkole/żłobek wybrać?

 

Zanim podejmiesz decyzję o wyborze przedszkola lub żłobka, sprawdź opinię o nim na przedszkola.edu.plWyszukiwanie jest bardzo intuicyjne - wystarczy wpisać nazwę miejscowości i dzielnicę a wyszukiwarka przedstawi opisy placówek w wybranej okolicy. Dzięki udostępnionym zdjęciom można zobaczyć jak wyglądają sale obiektu, a także poznać opinie innych rodziców o danej placówce.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!