Rewolucja w przedszkolach. Będą karty jak w biurach?

Rewolucja w przedszkolach. Będą karty jak w biurach?
Drukuj Skomentuj

Przedszkola szykują się do rewolucji w opłatach. Rodzice będą musieli we wrześniu podpisać deklaracje z informacją, ile godzin dzieci w nich spędzą. W ratuszu myślą o elektronicznych czytnikach dla przedszkoli, żeby łatwiej kontrolować porę odbierania malców.

Choć nowe zasady opłat za miejskie przedszkola zaczną obowiązywać już od 1 września, to Rada Warszawy musi jeszcze poprawić uchwałę w tej sprawie przyjętą w czerwcu. Wówczas radni zdecydowali, że opłata za przedszkole będzie uzależniona od liczby godzin spędzonych w placówce. Ustalili, że za darmo przedszkolaki będą edukowane w godz. 8-13. Za każdą rozpoczętą godzinę pobytu przed godz. 8 oraz po godz. 16 trzeba będzie płacić 1,8 zł. W porze 13-16 stawka wynosi 3,5 zł za godzinę. Miesięcznie za dziewięć godzin w przedszkolu trzeba będzie zapłacić prawie 260 zł.

Zastrzeżenia do uchwały miał jednak wojewoda mazowiecki. Rada obiecała wprowadzić zmiany na najbliższej sesji (w czwartek). Wczoraj zajmowała się nimi komisja edukacji i rodziny. Okazuje się, że zmiany będą kosmetyczne. Nie dotyczą obniżenia stawek, tak jak chcieli rodzice protestujący przeciw podwyżkom w żłobkach i w przedszkolach, którzy zebrali ok. 1,7 tys. podpisów pod petycją w tej sprawie do prezydent Hanny Gronkiewicz-Waltz i apelowali do wojewody o unieważnienie uchwały.

Podstawą do naliczenia opłaty mają być deklaracje rodziców o pobycie dziecka w przedszkolu. - Wzór jest opracowany, jednakowy dla wszystkich placówek - mówi Beata Murawska, wicedyrektor miejskiego biura edukacji.

Gdy w przedszkolu zauważą, że dziecko korzysta z większej liczby godzin w przedszkolu, niż zadeklarowali rodzice i nie zdarza się to "incydentalnie", rodzice będą musieli poprawić deklarację - i płacić więcej. Ta zasada działać ma też w drugą stronę - gdy rodzice będą odbierać dziecko wcześniej, niż planowali na początku roku szkolnego, zapłacą mniej, o ile złożą korektę deklaracji.

Zmiany w uchwale dotyczą właśnie tej kwestii. Chodzi o to, aby można było nie tylko zmieniać deklarację w każdym momencie, ale też o to, aby przedszkola natychmiast po zgłoszeniu brały do obliczeń liczbę godzin z nowej deklaracji, a nie czekały z tym do kolejnego miesiąca (jak zapisano w uchwale z czerwca). - To korzystne dla rodziców - tłumaczył radnym Piotr Komorowski, zastępca biura edukacji w ratuszu.

Z uchwały znika jednak zapis o zwracaniu opłaty za nieobecność dziecka w przedszkolu od pierwszego dnia nieobecności (jeśli rodzic zgłosił ją do godz. 9). Dlaczego? - Uchwała regulowała tę kwestię zbyt szczegółowo, teraz kwestie te będą uregulowane w statucie przedszkoli - wyjaśnia Beata Murawska. - Wzorcowe zapisy zmian w statutach są przygotowane dla wszystkich przedszkoli.

Jeśli rady pedagogiczne zaakceptują propozycje przygotowane przez biuro, wówczas rodzice będą mogli odzyskiwać opłaty już od pierwszego dnia nieobecności w przedszkolu.

Zmiana naliczania opłat to wyzwanie dla przedszkoli. - Od pierwszego września wszystkie placówki w dzielnicy będą wyposażone w program komputerowy, który pomoże w naliczaniu opłat - mówi naczelnik wydziału oświaty i wychowania w Wawrze Renata Potrzebowska. - Wybrali go dyrektorzy przedszkoli.

Są też pomysły, aby przedszkola wyposażyć w elektroniczne czytniki, a rodziców - w karty dostępu.

To jednak dodatkowy wydatek. I nie wiadomo, czy potrzebny. Tym bardziej że z kartami mogą być problemy: czasem jeden rodzic dziecko przyprowadza, a drugi odbiera, więc potrzebne są co najmniej dwie karty dla jednej rodziny. Może się zdarzyć, że ktoś karty zapomni albo tuż przed śniadaniem przed czytnikiem ustawi się kolejka rodziców z dziećmi. - Na razie nie zdecydowaliśmy się na to rozwiązanie. Nauczyciele i tak mają obowiązek prowadzić dzienniki, w których oznaczają obecność dzieci w każdej godzinie pobytu, może to wystarczy - mówi Renata Potrzebowska.

W piątek m.in. o tej kwestii będą rozmawiać urzędnicy z ratusza oraz burmistrzowie dzielnic.

 

źródło: Gazeta Wyborcza

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!