RKO - jednak przyjazny rozwodnikom i osobom żyjącym w konkubinacie?

RKO - jednak przyjazny rozwodnikom i osobom żyjącym w konkubinacie?
Drukuj Skomentuj

Wyboru formy wypłaty Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego będą mogli dokonać wszyscy rodzice, nie tylko małżeństwa - ogłosiła minister Marlena Maląg. Świadczenie 1000 plus ma wystartować już od przyszłego roku.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy – co to takiego?


Rodzinny Kapitał Opiekuńczy, to tzw. 1000 plus. Nowe świadczenie ma przysługiwać rodzicom dzieci w wieku od 12. do 36. miesiąca życia w maksymalnej wysokości 12 tys. zł na dziecko. Nowy program demograficzny ma ruszyć już od stycznia przyszłego roku, a 22 lipca projekt ustawy trafił do konsultacji społecznych.

 

Czytaj także: ZUS przeanalizuje zwolnienia nauczycieli - z czym się to wiąże?

 

Świadczenie finansowe 1000 plus – co trzeba wiedzieć?


Świadczenie ma być wypłacane na dwa sposoby - rodzice będą otrzymywać po 1 tys. zł miesięcznie przez rok lub po 500 zł miesięcznie przez okres 24 miesięcy. Do tej pory rodzaj wypłaty świadczenia mogły wybrać tylko osoby w związku małżeńskim.

 

Sprawdź również: Urlop wychowawczy - komu przysługuje?


Jednak 4 sierpnia minister Marlena Maląg ogłosiła duże zmiany. Możliwość wyboru formy wypłaty ma być dostępna dla wszystkich rodziców - a więc także dla rozwiedzionych i pozostających w konkubinacie. "Na bieżąco śledzimy napływające do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej opinie dotyczące projektu ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym oraz wsłuchujemy się w głosy samych rodziców podczas licznych spotkań. Sami rodzice zdecydują, czy z nowego świadczenia skorzystają przez rok w wysokości 1000 zł miesięcznie, czy wsparcie otrzymywać będą przez dwa lata - po 500 zł miesięcznie" – wyjaśniła Marlena Maląg.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!