Rodzina bałwanków - scenariusz zajęć dla dzieci w przedszkolu

Cele ogólne:
• uzyskanie informacji na temat skuteczności stosowanych sposobów wykorzystania rozpoznania i diagnozy rozwoju dzieci w planowaniu procesów wspierania rozwoju i edukacji dzieci,
• tworzenie warunków umożliwiających dzieciom uzyskanie gotowości szkolnej (w zakresie kształcenia gotowości do nauki czytania i pisania, samodzielności).
Cele operacyjne:
Dziecko:
• rozumie znaczenie współpracy i pomocy w grupie oraz potrafi podać przykłady takich zachowań,
• dostrzega pozytywne emocje płynące ze wspólnego działania,
• potrafi opowiedzieć o swojej rodzinie, wymieniając jej członków i wartości, które są dla niej ważne,
• dzieli słowa na sylaby i głoski (mama, tata, dziecko),
• potrafi poprawnie ułożyć kartoniki odpowiadające liczbie głosek w słowie,
• formułuje zdania w odpowiedzi na pytanie,
• potrafi rozwiązać zagadkę,
• analizuje ilustracje i wskazuje wartości oraz zachowania bohaterów,
• potrafi reagować na polecenia ruchowe (np. podskocz, klaśnij, tupnij),
• wykonuje ćwiczenia orientacyjne w przestrzeni względem wyznaczonego punktu (np. ustawia się z prawej strony, z lewej strony),
• uczestniczy w zabawach ruchowych,
• rozpoznaje wartości takie jak pomoc, współpraca, troska i radość z bycia razem,
• potrafi wskazać, dlaczego ważne jest pomaganie sobie nawzajem.
Metody: słowne, oglądowe, aktywizujące, czynne.
Formy: zbiorowa, indywidualna.
Pomoce dydaktyczne: ilustracja rodziny bałwanków, zdjęcia rodzin dzieci, białe wstążki, tamburyno, papierowe kule, nos, kapelusz i szalik bałwanka z papieru, kartoniki do głoskowania, plansza z napisanymi słowami, obręcze.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. Zabawa na powitanie.
N. zadaję pytania, na które dzieci według poleceń reagują.
• Kto lubi zimę? – niech podskoczy 2 razy,
• Kto lubi zabawy na śniegu? – niech zrobi 3 przysiady,
• Kto lubi zjeżdżać na sankach? – niech tupnie 4 razy,
• Kto lubi lepić bałwana? – niech klaśnie 5 razy.
2. Wprowadzenie – rozwiązanie zagadki Wiesławy Żaby-Żabińskiej.
N. zachęca do wysłuchania zagadki i podania jej rozwiązania.
Biały brzuszek, głowa biała,
biała postać doskonała.
On nie biega, tylko stoi,
nawet mrozu się nie boi. (bałwan).
3. Rodzina bałwanków – prezentacja ilustracji połączona z rozmową kierowaną.
N. przedstawia ilustrację, na której znajduję się rodzina bałwanków, a następnie zadaje do niej pytania: Dlaczego myślicie, że rodzina bałwanków buduje igloo razem? Czy sami mogliby zbudować igloo? Dlaczego praca w grupie jest łatwiejsza? Jak rodzina bałwanków może sobie pomagać podczas budowy igloo? Jakie cechy rodziny widzicie na obrazku? (np. troska, radość, wspólne spędzanie czasu). Co rodzina bałwanków może zrobić, kiedy skończą budować igloo?
4. Moja rodzina – prezentacja rodzinnych zdjęć.
Dzieci prezentują zdjęcia swoich rodzin, omawiają miejsca i sytuacje, w których zostały one zrobione. Podają imiona swoich bliskich. Mówią, kto wchodzi w skład ich najbliższej rodziny.
5. Bałwanki – zabawa ruchowa rozwijająca orientację w przestrzeni.
Dzieci otrzymują od N. białe wstążki. Poruszają się po sali odpowiednio do dźwięków tamburynu. Podczas przerwy w grze zatrzymują się i na podłodze układają ze wstążki kontur bałwanka. N. prosi, żeby dzieci ustawiły się odpowiednio względem bałwanka, np. z prawej strony, z lewej strony, nad bałwankiem, przed bałwankiem.
6. Zabawa ruchowa: „Pomagamy bałwankowi”.
W sali ukryte są różne „elementy” bałwanka (np. papierowe kule jako śniegowe kule, marchewka jako nos, kapelusz, szalik). Zadaniem dzieci jest odnaleźć wszystkie elementy w