Rodzinna podróż Szlakiem Orlich Gniazd
Szukacie ciekawych pomysłów na rodzinną letnią wycieczkę? Proponujemy rowerową wyprawę Szlakiem Orlich Gniazd. Gwarantujemy, że dzieciom spodoba się odkrywanie przeszłości!
Uważacie, że w Polsce brakuje ciekawych miejsc, które można pokazać kilkulatkom? Zabierzcie więc rowery i wyruszcie na podbój Szlaku Orlich Gniazd, który biegnie z Krakowa do Częstochowy. Jego całkowita długość to prawie 164 kilometry, ale przecież można krótszy odcinek lub podzielić drogę na etapy.
Orle Gniazda to zamki wybudowane przez Kazimierza Wielkiego, jako część ogromnego systemu chroniącego szlaki handlowe biegnące do ówczesnej stolicy królestwa. Wybudowane na wapiennych wzgórzach warownie przez setki lat pełniły swoją funkcję – teraz zostały jedną z największych atrakcji regionu. Przedstawiamy miejsca, które zainteresują zarówno małych, jak i dorosłych turystów.
Zamek Bobolice
Zamek Bobolice warto odwiedzić przede wszystkim ze względu na jego historię. Warownia została wybudowana jako zamek królewski, być może z któregoś z okien spoglądał sam król Kazimierz? Jedno jest pewne – w Bobolicach będzie można poczuć się jak dawny mieszkaniec grodu. Obecni właściciele udostępnili zwiedzającym odrestaurowane komnaty oraz muzeum. Wejścia organizowane są co pół godziny, od 10:00 do 18:00.
Zamek Ogrodzieniec
Zamek ogrodzieniecki znajduje się w miejscowości Podzamcze. Na turystów czeka tu naprawdę dużo atrakcji – zwiedzanie muzeum zamkowego, gdzie znajduje się makieta zrekonstruowanej warowni, zbrojownia oraz sala tortur. Latem na terenie zamku organizowane są imprezy plenerowe, w tym również widowiskowe pokazy walk rycerskich. Coraz większą popularnością cieszą się także „Wakacje z Duchami”, czyli nocne zwiedzanie zamku z przewodnikiem, który opowiada wszystkie historie z dreszczykiem. To propozycja dla osób o mocnych nerwach, bo podczas podróży po zamkowych murach można natknąć się na zjawy.
W miejscowości Podzamcze znajduje się również inne miejsce, które powinno spodobać się najmłodszym – jest to Park Ogrodzieniec, najlepszy park zabaw na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Atrakcją jest Park Miniatur, gdzie można zobaczyć, jak wyglądały zamki, zanim zmieniły się w ruiny. Odważni z pewnością odwiedzą najstraszniejsze miejsce w okolicy, czyli Dom Legend i Strachów, a wielbiciele nauki zgłębią zagadnienia fizyczne w Parku Doświadczeń.
Warto zatrzymać się w okolicy zamku na dłużej. Zaledwie półtora kilometra dalej znajduje się Góra Birów, a na jej szczycie rekonstrukcja grodu., stylizowanego na słowiańską osadę.
Zamek w Olsztynie
Innym ciekawym miejscem na Szlaku Orlich Gniazd jest Olsztyn koło Częstochowy. Chociaż z dawnego zamku zostało już niewiele, to miejsce cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Latem można go zwiedzać – jeśli dotrzecie do tarasu widokowego, to przez nową lunetę obserwacyjną zobaczycie Jasną Górę! Oprócz tego, na zamku w Olsztynie odbywają się turnieje rycerskie o szablę Kaspra Karlińskiego, który wsławił się obroną zamku przed wojskami Habsburgów.
Zamek w Pieskowej Skale
Na słynnym szlaku leży również Pieskowa Skała. Tam właśnie znajduje się jeden z najlepiej zachowanych zamków – dziś będący muzeum. Budowla „wystąpiła” również w znanych filmach, jak na przykład „Ogniem i mieczem”, a na jednej z ekspozycji prezentowane są kostiumy z produkcji.
Będąc w okolicy koniecznie trzeba zobaczyć słynną Maczugę Herkulesa. Warto wcześniej przygotować odpowiedzi na pytanie, skąd nazwa tej skały i innych okolicznych formacji skalnych.
Oprócz wymienionych zamków, na Szlaku Orlich Gniazd leżą również miejscości: Morsk, Ojców, Korzkiew, Mirów, Morsko, Ostrężnik, Smoleń, Rabsztyn, Bydlin oraz Pilica.