Rogale świętomarcińskie - jaka jest ich tradycja?

Rogale świętomarcińskie - jaka jest ich tradycja?
Drukuj Skomentuj

Rogale świętomarcińskie to wyjątkowe rogale z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywane w Poznaniu i niektórych częściach Wielkopolski z okazji Dnia Świętego Marcina, które przypada na 11 listopada.  Co ciekawe, rogale świętomarcińskie są głównym wypiekiem podczas obchodów dnia ulicy Święty Marcin w Poznaniu.

Rogale świętomarcińskie – tradycja wypieku

 

Tradycja wypieku rogali świętomarcińskich w Poznaniu sięga aż 1891 rok! Dawniej, gdy zbliżał się dzień św. Marcina, który od wieków obchodzony jest 11 listopada, ówczesny proboszcz poznańskiej parafii pod wezwaniem św. Marcina, ks. Jan Lewicki, zaapelował do wiernych, aby ci, wzorując się na swoim patronie, zrobili coś dla osób biedniejszych.

 

Sprawdź również: RKO - jednak przyjazny rozwodnikom i osobom żyjącym w konkubinacie?


Józef Melzer, jeden z poznańskich cukierników, postanowił odpowiedzieć na słowa proboszcza i pomóc biedniejszym. W tym celu upiekł trzy blachy rogali i dostarczył je pod kościół. Z każdym rokiem coraz więcej osób dołączało się do cukiernika, by najeść się do syta mogła każda osoba, nawet ta, której nie stać na posiłek. Osoby bogatsze, które mogły pozwolić sobie na smakołyk, kupowały go.

 

Wypiek rogali świętomarcińskich - obecnie


Po I wojnie światowej do tradycji obdarowywania ubogich powrócił Franciszek Rączyński, a po II wojnie światowej Zygmunt Wasiński.


Ta piękna tradycja wypiekania rogali świętomarcińskich na dzień 11 listopada przetrwała w Poznaniu do dziś. W tym dniu poznaniacy zjadają go kilkaset ton. Co ciekawe, aby cukiernia mogła używać nazwy „rogale świętomarcińskie”, musi uzyskać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego, która powstała z inicjatywy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, Izby Rzemieślniczej i Urzędu Miasta Poznania. W 2015 roku certyfikat taki uzyskało 101 piekarni i cukierni.

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!