Rola nauczyciela w życiu przedszkolaka. Jest większa, niż myślisz

Rola nauczyciela w życiu przedszkolaka. Jest większa, niż myślisz
Drukuj Skomentuj

Dla wielu przedszkolaków nauczycielki wychowania przedszkolnego są drugimi ciociami. Nic dziwnego, ponieważ wspierają maluchy, opiekują się nimi i dbają o ich rozwój. Rodzice często jednak nie zdają sobie sprawę, że ich rola w życiu przedszkolaków jest tak duża.

Rola nauczyciela w życiu przedszkolaka


Nauczyciel przedszkolny ma ogromny wpływ na to, jakie podejście do nauki będzie miało dziecko. Jeśli od samego początku rozbudzi w nim ciekawość świata i chęć do uczenia się nowych rzeczy, sukces w szkole jest murowany. Odgrywa też ogromną rolę w kształtowaniu relacji międzyludzkich. Uczy dzieci rozwiązywać konflikty, pracować w grupie, dzielić się i wyrażać swoje uczucia oraz emocje adekwatnie do sytuacji i w odpowiedni sposób.

 

Sprawdź także: Lęk separacyjny w przedszkolu - co robić? Oto droga do samodzielności


Rola nauczyciela w życiu przedszkolaka jest ogromna. To już w pierwszych latach życia uczymy się podstawowych czynności i rozróżniania dobra i zła. To również czas, kiedy jesteśmy podatni na kształtowanie wartości i moralności, w czym doskonale pomagają nauczyciele.


Nauczyciele przedszkolni zachęcają też dzieci do kreatywności i próbowania nowych rzeczy. To bardzo ważne w tym wieku. Uczą też pewności siebie i pozytywnego myślenia. Zawsze służą pomocną dłonią i wsparciem, zachęcają, by się nie poddawać i ciągle iść do przodu.

 

Czytaj także: Przedszkole kluczem do lepszej przyszłości. Zalety uczęszczania do przedszkola


Są też ogromnym wsparciem dla rodziców. Dzięki regularnym rozmowom i spotkaniom, nauczyciel może dzielić się obserwacjami na temat rozwoju dziecka i udzielać rodzicom cennych wskazówek, które są przydatne w dalszym rozwoju.


Autorka: Izabela Nestioruk-Narojek

Podobne artykuły

Skomentuj

Bądź pierwszym, który skomentuje ten wpis!